Študentska delovna brigada, ki jo letos 18. organizira Študentska organizacija Univerze v Mariboru, se te dni najbolj poti. V Radljah ob Dravi namreč okoli 40 študentov s prostovoljnim delom pomaga domačinom pri vsakodnevnih opravilih, prav tako pomagajo pri obnovi ter urejanju turistične in ostale infrastrukture.
Nesebično priskočili na pomoč
“Ekipa ŠOUM želi vsako leto pomagati krajem, ki so jih nedavno prizadele naravne nesreče ali pa so demografsko ogroženi. Občina Radlje ob Dravi spada pod Koroško, ki že nekaj let velja za eno bolj demografsko ogroženih regij v Sloveniji,” pojasni Dejan Spital iz ŠOUM in dodaja: “Radlje ob Dravi dajejo v zadnjem obdobju veliko poudarka na razvoj in turistično infrastrukturo, zato so se študenti prostovoljci odločili, da priskočijo na pomoč pri opravljanju vsakodnevnih opravil, urejanju pešpoti, obnovi mostov ter kažipotov.”
A to še ni vse
Študentje bodo še do 31. julija pomagali pri urejanju in obnovi infrastrukture na radeljski trim stezi ter na vodnih učnih poteh Dobrava in Vuhred. Na gozdni učni poti Stari grad bodo med drugim opravili čiščenje in obnovo, prekrili bodo streho na uti, izdelali solnik za živali, obnovili leseno ograjo in izdelali mostiček.
Naj mladinski projekt
Hkrati bodo študenti prostovoljci pri domačih opravilih pomagali socialno ogroženim in šibkejšim posameznikom ter družinam v občini, še poudarjajo v mariborski študentski organizacije. Letošnja brigada je za izvedbo že prejela naziv Naj mladinski projekt in velja za največji prostovoljni projekt mariborske študentske organizacije.
Že od leta 1999
Prva študentska delovna brigada je bila organizirana leta 1999 v Bovcu, kjer so študenti pomagali pri popotresni obnovi, v naslednjih letih so pomagali tudi v Kobaridu in Logu pod Mangartom ter v drugih krajih po Sloveniji. Namen Študentske delovne brigade je od svojega začetka pomoč območjem, ki so jih prizadele naravne katastrofe, in pomoč regijam, ki so demografsko ogrožene.