Kmetijsko gozdarska zbornica Slovenije in Zveza slovenske podeželske mladine z izborom inovativnega mladega kmeta oziroma kmetice spodbujata inovativnost med mladimi na podeželju. Naziv podeljujejo kandidatu, ki živi in dela na kmetiji, še ni dopolnil 40 let in je z lastno inovativno idejo pomembno prispeval k ohranjanju in razvoju kmetijstva, gozdarstva ali ribištva. Pomembno je tudi, da se odlikuje vsaj po enem od naslednjih vidikov:
- da njegove ideje prinašajo novosti pomembne za nadaljnji razvoj,
- da njegove ideje prinašajo izvirne pristope k delu,
- da se vpeljane spremembe odražajo v pozitivnih ekonomskih učinkih na kmetiji
Za že 14. inovativnega kmeta se tokrat poteguje šest kandidatov, med katerimi je tudi Aleš Perko iz Spodnje Velke v občini Šentilj. Je član Društva podeželske mladine Maribor. Po duši je kmetovalec in odličnjak na več področjih. Je ekonomist, glasbenik (nepogrešljiv član glasbene zasedbe Il Divji), športnik in kot podpredsednik Turističnega društva Klopotec tudi zelo vpet v lokalno okolje.
Aleš Perko: Uvrstitev v ožji izbor razumem kot potrditev za dobro delo
“To, da sem prišel v ožji izbor za inovativnega mladega kmeta, razumem kot potrditev za dobro delo. Da vem, da ima kmetija pravo vizijo, da smo na dobri poti. Po drugi strani pa mi to daje dodatno motivacijo za delo v prihodnje. Da se bomo še naprej trudili delati precizno in dobro za okolje in ljudi. Da bomo lahko z roko v roki čez deset let dejali, da smo bili uspešni na poti našega kmetovanja,” nam pove Aleš. Na kmetiji, ki jo je prevzel, se ukvarjajo z rejo govejih pitancev. Letno jih vzredijo okoli 200. Njihovi dejavnosti sta tudi vinogradništvo in vinarstvo, znani so po blagovni znamki Vino Perko.
“Zelo smo uspešni na mednarodnih ocenjevanjih. Letos imamo tri zlata priznanja s sejma Agra v Gornji Radgoni za sauvignon, sivi pinot in rumeni muškat. Slednja sta bila v svojem izboru najboljša med sortnimi vini.” Z ženo, ki je po izobrazbi sadjarska in zelenjadarka, sta zagnala novi projekt. “Za naslednje leto sva posadila jagode. Imava tudi 10 arov kapusnic in nekaj fižola.”
Razvil je aplikacijo, ki zbira in analizira baze podatkov na kmetiji
Ob njegovi predstavitvi je zapisano, da je bil Aleš Perko skozi celotni študij vsakodnevno vpet v delo na kmetiji. Že v tistem času je ugotovil, kako pridobljeno znanje uporabiti in vpeljati v poslovne procese na kmetiji. Začutil je, da je prihodnost v kmetijstvu uporaba sodobne informacijske tehnologije s ciljem zagotavljanja, gospodarskih, okoljskih in družbenih koristi. Ta cikel napredne tehnologije, ki omogoča zbiranje, interpretacijo in aplikacijo imenujemo precizno oziroma pametno kmetijstvo. Aleš že nekaj časa za lastno delo na kmetiji uporablja lastno izdelan model – aplikacijo, ki jo sproti razvija in usposablja za potrebe dela na domači kmetiji. “Razvoj lastnega modela, ki zbira in analizira baze podatkov na kmetiji Perko, smo prepoznali kot inovativno idejo IMK za leto 2023. Zaradi boljšega načrtovanja in zbiranja podatkov na kmetiji Perko lažje obvladujejo tveganja in morebitne izgube vložka. Pridelavo lahko prilagodijo specifičnim lastnostim in nadzorujejo presežke, na ta način pa povečajo delovno učinkovitost, produktivnost in dobičkonosnost. Njegov model ima potencial na vseh ravneh in stopnjah, tako pridelavi poljščin kot pri krmi goveda, in ne le merjenju finančnega učinka. Ob tem pa je potrebno poudariti tudi številne koristi, kot so prilagajanje podnebnim spremembam, trajnost, varovanje okolja z optimizacijo in tudi zmanjšanjem količin odpadkov ter ohranjanjem naravnih virov. Njegova inovacija v kmetijstvu je za lokalno okolje izredno pomembna, saj nagovarja več segmentov, kot so gospodarno ravnanje z naravnimi viri, tlemi in vodami ter ohranjanje skozi stoletja oblikovane kulturne krajine in kulturnih značilnosti prostora. Kmetijstvo je namreč še vedno najboljši skrbnik naravnih virov in tudi v primestnem prostoru eden najpomembnejših, če ne kar najpomembnejši oblikovalec krajinske podobe.”
Še ostali kandidati:
Simon Veberič – Društvo podeželske mladine Sveti Jurij ob Ščavnici. Simonova zgodba sega pet let nazaj, ko sta s partnerko Suzano na delu njivskih površin pred domačo hišo zasadila vrt z zelišči, ki sta ga letos vključila v ekološko pridelavo in sedaj obsega že 0,30 ha.
Dominik Lenart – Društvo podeželske mladine Spodnje Podravje. Kmetija Lenartovih leži v Mestnem vrhu v Mestni občini Ptuj. Na kmetiji živijo in delajo štiri generacije. Ukvarjajo se z govedorejo, poljedelstvom in predelavo mleka. Obdelujejo 115 ha površin.
Anton Grobelnik – Društvo podeželske mladine Spodnje Savinjske doline. Toni Grobelnik je od aprila 2019 mladi prevzemnik kmetije Podbornik, ki leži v naselju Galicija v občini Žalec. Obdelujejo 34 ha kmetijskih zemljišč, ki so v naravi njive in travniki.
Uroš Malerič – Društvo podeželske mladine Metlika. Uroš Malerič je diplomirani inženir lesarstva in je aktiven član Društva podeželske mladine Metlika. Po študiju lesarstva leta 2015 se je odločil za profesionalno pot v kmetijstvu na domači kmetiji.
Matevž in Eva Jenko – Društvo podeželske mladine Škofja Loka. Matevž in Eva Jenko prihajata iz kmetije pr´Matevž, ki se nahaja v Retečah pri Škofji Loki. V preteklosti je bila glavna dejavnost živinorejske kmetije pridelava mleka, mesa in krompirja, leta 2011 pa se je z gradnjo novega hleva glavna dejavnost preusmerila le v prirejo mleka.
Spletno glasovanje poteka tudi tokrat na spletni strani KGZS in ZSPM od nedelje, 1. 10., od 13. ure dalje, do nedelje, 8. 10. 2023, do polnoči.
Glasujete tako, da si ogledate video predstavitve vseh šestih kandidatov za naziv IMK 2023 in na dnu strani oddate svoj glas tistemu kandidatu, ki vas je s svojo inovativno idejo najbolj prepričal. Glasovi se zbirajo prek e-naslovov. Z enim e-naslovom lahko glasujete le enkrat na dan, vse dni trajanja spletnega glasovanja. H končnemu rezultatu pa prispeva tudi ocena petčlanske strokovne komisije..
Kdo bo prejel laskavi naslov inovativnega mladega kmeta za leto 2023, bomo izvedeli na podelitvi, ki bo 13. oktobra v SIP centru Šempeter v Savinjski dolini.