Nedavne izredne seje občinskega sveta v Rušah, ki je bila sicer zaradi obstrukcije nekaterih svetniških skupin nesklepčna, se je udeležila tudi direktorica Urada za oskrbo in integracijo migrantov mag. Katarina Štrukelj. Ker se je seja končala po osmih minutah, direktorica ponovno ni mogla uradno predstaviti informacij v zvezi z morebitno nastanitvijo oseb iz Ukrajine, ki imajo v Sloveniji priznano začasno zaščito, v Rušah. 

Kot je namreč znano, se je podjetje ETM, ki je lastnik ruškega hotela Veter, lani septembra prijavilo na razpis Urade Vlade RS za oskrbo in integracijo migrantov za najem opremljenih nastanitvenih objektov za obdobje pet let. "Obstaja možnost, da bi se, v kolikor bi bilo potrebno, v omenjenem hotelu odprl nastanitveni center za osebe, ki imajo v Republiki Sloveniji priznan status začasne zaščite (gre za državljane Ukrajine, in sicer družine in samske ženske z otroki)," so konec januarja za Maribor24.si pojasnili v uradu. 

S 4. marcem se bodo pogodbe s ponudniki kapacitet iztekle

Mag. Katarina Štrukelj je v izjavi povedala, da je trenutno v Sloveniji 8 tisoč 828 državljanov Ukrajine, ki imajo priznano začasno zaščito. "Okoli 400 se jih nahaja po naših centrih. Naš namen je bil, da se nastanitveni center v Logatcu, kjer so ljudje živeli v bivalnih kontejnerjih, izprazni. To nam je uspelo, ljudi smo prerazporedili po ostalih lokacijah," je dejala. Gre za nastanitvena centra v Postojni in na Debelem rtiču. Poleg nastanitvenih centrov so razseljene osebe iz Ukrajine nastanjene še v kapacitetah države, kjer je bil prostor, zlasti v dijaških domovih, ter v zasebnih kapacitetah po vsej Sloveniji. 

[[image_1_article_63698]]

"S 4. marcem se bodo pogodbe s ponudniki kapacitet iztekle. Zdaj jih bomo podaljšali. Nekateri so se odločili, da bodo dali na voljo še dodatne kapacitete, recimo dijaški domovi, ki ne pričakujejo toliko dijakov," je pojasnila direktorica Urada za oskrbo in integracijo migrantov.

"V tem trenutku ni potrebe po odpiranju nove kapacitete"

Nadaljevala je, da v tem trenutku ni potrebe po odpiranju nove kapacitete, bi pa se želeli pripraviti za primer, če bi se še karkoli zgodilo v Ukrajini in bi v Slovenijo prišlo še več ljudi. "Imeli smo javno zbiranje ponudb, na katerem je konkuriralo tudi podjetje ETM kot najugodnejši ponudnik. S tem podjetjem imamo namen skleniti pogodbo, vendar še ne v tem trenutku, saj nimamo potreb. Razpis je bil tako narejen, da gre za informativno zbiranje ponudb, kar pomeni, da nismo zavezani, da moramo skleniti pogodbo v tem trenutku. Ne vemo pa, kaj bo po 4. marcu. Država se želi pripraviti, da bi imeli še dodatne kapacitete, v kolikor bi bila za to potreba."

V Sloveniji se bo sicer po odločitvi vlade 4. marca začasna zaščita za razseljene osebe iz Ukrajine podaljšala še za eno leto, in sicer do 4. marca 2025. Po pojasnilih Katarine Štrukelj naj bi Evropska komisija zaščito podaljšala še ze eno leto, kar pomeni, "da lahko realno pričakujemo, da bodo osebe s tem statusom v Sloveniji še dve leti"

Mateja Fabina, vodja sektorja za splošne zadeve Urada Vlade RS za oskrbo in integracijo migrantov, je dodala, da so postopek peljali v skladu z zakonom po stvarnem premoženju in ne po zakonu o javnem naročanju: "Nismo bili zavezani sprejeti odločitve in skleniti pogodbe takoj.  Šlo je samo za informativno zbiranje ponudb, s katerim smo raziskali trg. Imamo možnost, ali sklenemo pogodbo ali pa tudi ne, če ni potreb za to."

Iniciativni odbor za ustanovitev Civilne iniciative za boljše Ruše je medtem Občino Ruše in tamkajšnje svetnike znova pozval  k razpisu posvetovalnega referenduma na temo namestitvenega centra za begunce v hotelu Veter v Rušah.