Sindikat Mladi plus je ob mednarodnem dnevu za dostojno delo opozoril na nesprejemljivost neplačanega pripravništva. Mlade pozivajo, da se jim pridružijo pri delovanju proti tej nesprejemljivi obliki pripravništva.
“Volonterska pripravništva so oblika izkoriščanja in ne smemo dopustiti, da se nam močno znižani standardi dela vsilijo brez boja,” so zapisali v sindikatu Mladi plus.
Kot opozarjajo, je pristajanja na opravljanje neplačanega pripravništva vse več. Pri tem kot enega zadnjih primerov omenjajo ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport, ki je razpisalo 247 neplačanih pripravniških mest v javnih šolah in vrtcih.
Kot opozarjajo, je pristajanja na opravljanje neplačanega pripravništva vse več. Pri tem kot enega zadnjih primerov omenjajo ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport, ki je razpisalo 247 neplačanih pripravniških mest v javnih šolah in vrtcih. Neplačana pripravništva pa so med drugim po navajanju sindikata tudi v pravosodju, zdravstvu, državni upravi in upravi lokalnih skupnosti.
Primer dobre prakse je opravljanje pripravništva v socialnem varstvu
Na področju obveznih pripravništev je primer dobre prakse po njihovih navedbah opravljanje pripravništva v socialnem varstvu, kjer so v okviru javnega razpisa za spodbujanje zaposlovanja iskalcev prve zaposlitve na področju socialnega varstva razpisana plačana pripravništva. Primer kaže, da so na tem področju mogoče rešitve, so poudarili.
Mladi, ki se jim želijo pridružiti, jim lahko na elektronski naslov [email protected] pošljejo informacije o tem, kje se izvajajo neplačana pripravništva. Prejete informacije bodo v sindikatu preverili in objavili na posebej pripravljenem seznamu delodajalcev, pri katerih poteka neplačano delo v obliki volonterskih pripravništev.
Ob tem v sindikatu, glede na podatke o nekaterih prekernih, torej nestandardnih in negotovih oblikah dela v zadnjem času v Sloveniji, opozarjajo na nujnost akcije na področju nedostojnega dela.
Slovenija z največjo rastjo agencijskih zaposlitev
Spomnili so, da je bilo med vsemi prostimi delovnimi mesti, avgusta objavljenimi na Zavodu RS za zaposlovanje, 81,1 odstotka za določen čas, 18,1 odstotka pa za krajši delovni čas.
Agencijsko delo, ki ga je čedalje več, je julija lani opravljalo 6.665 ljudi, julija letos pa 10.638.
Samozaposlenih oseb, pri katerih je imela v lanskem letu Slovenija med evropskimi državami najvišjo rast, je bilo letošnjega julija že 64.206, medtem ko jih je bilo leta 2010 59.275, so še navedli v sindikatu.
Lokalno