Ob današnjem godu  sv. Štefana, izročilnega zavetnika konj, ki ga krščanska Cerkev slavi kot prvega mučenca, so v Pernici v občini Pesnica pripravili  tradicionalni blagoslov konj. Že sedemindvajsetič so se ob cerkvi sv. Marjete zbrali konji in konjeniki od blizu in daleč, skupaj jih je prišlo 67. Večina jih je bilo iz pesniške občine, prišli so tudi občin Starše, Lenart in Sveti Jurij v Slovenskih goricah.

[[image_1_article_61690]]

"Drug do drugega bodimo bolj prijazni"

Marko Veršič, župnik v Pernici, Jakobu, Pesnici in Jarenini, je, kot je v navadi, po deseti sveti maši najprej blagoslovil kruh in sol. Nato je pristopil do vsakega konjenika, blagoslovil konja in mu ponudil blagoslovljeni kruh, konjenik pa je s strani organizatorja, domačega Konjeniškega kluba Zlata horda, prejel manši spominek. Župnik Veršič je tako v pridigi v cerkvi kot v nagovoru konjenikom poudaril, da danes ne praznujemo le goda sv. Štefana, temveč tudi državni praznik, dan samostojnosti in enotnosti. "Oba praznika se ne prepletata le po datumu, temveč tudi po vsebini. Če želimo vero živeti, moramo biti pripavljeni za njo tudi umreti. Drugače smo mehkužci za deci kuhančka. Enako je pri domovini. Ne moremo pričakovati, da nam bo domovina samo dajala. Najprej se moramo vprašati, kaj lahko sami naredimo zanjo," nam je povedal Veršič in glede sv. Štefana dodal: "Pravoverni judje so ga kamenjali, ker naj bi bil po njihovo krivoverec. Današnji dan kaže na njegovo trdnost v veri." Zbranim je zaželel, naj bomo bolj prijazni drug do drugega. "Šele potem se bo svet začel spreminjati."

[[image_4_article_61690]]

Jožef Horvat, predsednik konjeniškega kluba, je poudaril, da bodo tradicijo blagoslova konj v Pernici ohranjali tudi v prihodnje. Vsem Štefanom in Štefkam pa je zaželel vse lepo ob godu. 

[[image_2_article_61690]]

Konji so bili vedno del naše skupnosti

Mag. Gregor Žmak, župan občine Pesnica, je dejal, da gre za enega najvidnejših običajev v kraju, ki nas spominja na naše korenine, dediščino in povezanost s konji. Omenil je tudi današnji državni praznik, s katerim se spominjamo dogodkov, ki so pripeljali do neodvisnosti Slovenije. "Konji so bili vedno del naše skupnosti, simbol svobode, moči in ponosa. Blagoslova pa je ne le tradicija, ampak tudi priložnost za zahvalo za vse, kar te čudovite živali simbolizirajo." Dodal je, da je hvaležen vsakemu izmed konjenikov, da smo danes skupaj v Pernici. Še posebej se je zahvalil organizatorjem. 

[[image_3_article_61690]]

Sv. Štefan je bil sicer, kot poroča STA, jeruzalemski diakon, ki so ga zaradi oznanjanja krščanske vere obsodili na smrt s kamenjanjem, za zavetnika konj in živine na splošno pa so ga v srednji in severni Evropi razglasili, ker je nadomestil neko pogansko božanstvo, ki je indoevropskim ljudstvom varovalo konje ter živino. Po legendi naj bi sv. Štefan z znamenjem križa ukrotil divjega konja, s čimer je, kot je v Prazničnem letu Slovencev zapisal etnolog Niko Kuret, v očeh ljudstva prevzel zavezništvo nad konji. Blagoslov konj ob njegovem godovanju prvič omenja nek rokopis iz Triera v Nemčiji iz 10. stoletja, na slovenskih tleh pa je o tem obredu v Nevljah pri Kamniku in na Kranjskem prvi poročal polihistor Janez Vajkard Valvasor.