Mariborska mestna svetnika Stojan Auer in Primož Juhart sta navedbe argumentirala s podatki, da naj bi pri razpisu, težkem štiri milijone letno, prihajalo do domnevnih nepravilnosti pri financiranju športnih društev in klubov v občini.

Očitki o opustitvi uradne dolžnosti nadzora

V LPR opozarjajo, da se je pogodba z izbranimi klubi in društvi za preteklo leto 30. marca iztekla, do tega dne pa bi morali v uradu že pregledati oddana poročila, a temu naj ne bi bilo tako. »Izbrani kandidati poročila in ustrezne dokumente oddajajo v spletni aplikaciji, vendar je iz te aplikacije razvidno, da poročila vse do danes še niso bila pregledana,« je dejal Juhart. Na podlagi teh navedb, ki so jih pridobili s strani izbranih kandidatov, so v LPR so tako uradu za šport očitali pomanjkanje nadzora in slabo gospodarjenje z javnimi financami.

Gre za opustitev uradne dolžnosti nadzora. Obe strani sta dolžni narediti končno poročilo, da so bili računi plačani in da je krog denarja stekel. Tudi če bi želeli na mestni občini sedaj uvesti revizijo, da denimo določena sredstva niso bila porabljena skladno s poročilom, je to nemogoče, ker so roki mimo. »Klubi ocenjujejo, da nekdo sredstva dobi na lepe oči, med njimi tudi kdo, ki sploh ne funkcionira. Veliko klubov ni dobilo nič. Več kot polovica klubov ni dobila ničesar.

»Gre za opustitev uradne dolžnosti nadzora. Obe strani sta dolžni narediti končno poročilo, da so bili računi plačani in da je krog denarja stekel. Tudi če bi želeli na mestni občini sedaj uvesti revizijo, da denimo določena sredstva niso bila porabljena skladno s poročilom, je to nemogoče, ker so roki mimo. Klubi ocenjujejo, da nekdo sredstva dobi na lepe oči, med njimi tudi kdo, ki sploh ne funkcionira. Veliko klubov ni dobilo nič. Več kot polovica klubov ni dobila ničesar,« pojasnjuje Auer.

Mestni svetnik Primož Juhart je med drugim izpostavil lanske domnevno sporne kadrovske menjave na občinskem uradu za šport, ko naj bi predsednik komisije za izvedbo omenjenega razpisa postal človek, ki je obremenjen z očitki o vpletenosti v domnevno pranje denarja.

Podžupan dr. Samo Peter Medved in vodja občinskega urada za šport Darko Zarič sta se na očitke istega dne odzvala na kratki izjavi za javnost. Podžupan je izrazil zadovoljstvo prav z delovanjem iste aplikacije, ki je po njegovem mnenju nasprotno z navedbami LPR povečala prav sledljivost in posledično uspeh športnih akterjev v Mariboru. »Poročila še vedno pregledujemo. Ker je AJPES podaljšal rok oddaje letnih bilanc, smo temu sledili tudi mi, društva smo obvestili, da morajo poročila oddati do 31.3., društva so ta poročila oddala. Glede na to, da so bila do tega dne oddana, ne morejo biti v tako kratkem času pregledana,« je pojasnil Zarič.

Poročila še vedno pregledujemo. Ker je AJPES podaljšal rok oddaje letnih bilanc, smo temusledili tudi mi, društva smo obvestili, da morajo poročila oddati do 31.3., društva so ta poročila oddala. Glede na to, da so bila do tega dne oddana, ne morejo biti v tako kratkem času pregledana.

Hkrati je poudaril, da lahko sredstva, v primeru, da so bila neustrezno porabljena, zahtevajo nazaj in v tem primeru zavrnil navedbe LPR. »Razpis je javen, gre za informacije javnega značaja, zato je možna tudi pritožba. V kolikor bo takšna zahteva s strani svetnikov, bomo vsekakor uvedli notranjo revizijo, nimamo nobenih zadržkov,« je dejal podžupan Medved.

Neprimerno se zdi LPR tudi to, da je edini pritožbeni organ v razpisnem postopku župan. »Strahovlada v tem mestu je tako velika, da ljudje ne upajo javno spregovoriti o tem, ker se bojijo sankcij,« je dejal Juhart, po besedah katerega je lani polovica športnih klubov v občini ostala brez sredstev.

Izvedli pet delavnic za informiranje športnih društev

Objava rezultatov razpisov pa je po mnenju obeh mestnih svetnikov, tako Auerja, kot tudi Juharta, obenem še netransparentna. »Kdaj bomo javnost in klubi dobili ustrezne informacije, kateri programi so financirani?  Očitno je skrivanje namenjeno temu, da peščica s tem sistemom pridobi,« je dejal Juhart. V proračunu MOM so bila namreč sprejeta izdatna sredstva za financiranje mariborskih športnikov in športnih društev ter klubov, vendar po navedbah LPR ni bilo javno objavljeno, kateri programi so financirani.

Vodja urada za šport je nasprotno poudaril, da so podatki zelo obširno objavljeni. »Če primerjamo podatke izpred petih let, so sedaj bolj obširni. Ve se, koliko denarja je društvo prejelo, za katere programe, vsi podatki so navedeni, niso pa navedena imena in priimki, tukaj smo spoštovali zakonodajo,« je dejal Zarič.

Po navedbah vodje urada za šport in podžupana društva tudi nimajo težav s prijavo, lani so izvedli pet delavnic za društva, večina se je udeležila, da so jih seznanili s prijavo prek aplikacije. Ovrgla sta tudi navedbe LPR, da društva in klubi do danes niso prejeli odgovorov na pritožbe, saj naj bi bili vsi postopki, skladno z zakonom o upravnem postopku, zaključeni.

Uspeh kažejo tudi rezultati. Lani je bilo uspešnih 45 društev na razpisu, letos 95, torej 90 odstotkov, uspešnost društev, se pa prijavlja manj društev na razpis,« je pojasnil Zarič. Zakaj je temu tako, naj bi bilo v fiktivnih prijavah društev, ki pa jih uspešno preverjajo. »Leta 2019 smo prejeli 155 prijav, lani 124, letos pa 110. To pripisujem temu, da smo naredili red med fiktivnimi društvi, ki so jih prijavile osebe, ki sploh ne obstajajo. Številka 110 je realna, nekaj društev pa je takšnih, ki nimajo dovolj velikih skupin, da bi se lahko prijavila na razpis, tem bomo posvetili pozornost.

»Uspeh kažejo tudi rezultati. Lani je bilo uspešnih 45 društev na razpisu, letos 95, torej 90 odstotkov, uspešnost društev, se pa prijavlja manj društev na razpis,« je pojasnil Zarič. Zakaj je temu tako, naj bi bilo v fiktivnih prijavah društev, ki pa jih uspešno preverjajo. »Leta 2019 smo prejeli 155 prijav, lani 124, letos pa 110. To pripisujem temu, da smo naredili red med fiktivnimi društvi, ki so jih prijavile osebe, ki sploh ne obstajajo. Številka 110 je realna, nekaj društev pa je takšnih, ki nimajo dovolj velikih skupin, da bi se lahko prijavila na razpis, tem bomo posvetili pozornost,« je dejal Zarič in obenem ovrgel tudi navedbe, da več kot polovica društev ne prejme sredstev.

Podžupan Medved je obenem dejal tudi, da trdno verjame v svoje delo in da zaenkrat o odstopu ne razmišlja. »Pozivov za odstop s strani LPR je bilo že kar nekaj, ponosen sem na rezultate našega dela,« je dejal Medved. Z načinom delitve denarja za športne programe se sicer že ukvarjajo kriminalisti. Kot je pred dnevi poročal časnik Večer, naj bi bila sporna vloga Nogometnega kluba Maribor, ki mu je občina lani vztrajno zavračala sofinanciranje, na koncu pa mu ga delno odobrila. Medved je povedal, da so kriminalistom predali vso zahtevano dokumentacijo, zato verjame, da bodo ti potrdili zakonitost dela.