Po lanskoletni odpovedi zaradi zdravstvenega vidika, so se letos v organizaciji Rdeči križ odločili, da bodo otroke vendarle odpeljali na morje, a seveda s povečano pozornostjo za njihovo zdravje in v izogib kakršnegakoli širjenja okužb s covid-19. “V zadnjih dveh letih so bili otroci izpostavljeni stiskam, za katere je malo generacij pred njimi sploh vedelo. Prav je, da jim letos omogočimo letovanje preko našega programa, ki ga letos še dodatno bogatimo s programskimi vsebinami. Z njimi bomo intenzivno delali na področju animacije, dvigovanja samozavesti, sampozaupanja, veliko se bomo z njimi strokovno, podporno pogovarjali. Odkrivali bomo njihove stiske in jih pomagali reševati,” pojasnjuje Metod Dolinšek, sekretar območne enote Rdečega Križa Maribor.
S spremenjenim programom se bodo osredotočili na stiske otrok
Na letovanju bo tako več programskih vsebin, te pa bodo tudi bolj konstantne. Otroke bodo organizirali v manjše grozde, saj bodo na tak način razbremenili skupne prostore, kjer so se prej več ali manj družili. “Spremenili bomo tudi način prehrane. Prilagodili bomo sistem delitve hrane in povečali zunanje pokrite površine za prehrano. Uvedli smo veliko prilagoditev, da bomo lahko bolj učinkovito izvajali naš program,” razlaga Dolinšek.
Zainteresirani starši lahko prijavnice najdejo na spletni strani, v fizični obliki pa se nahajajo tudi na mariborski območni enoti Rdečega križa. Programi so za otroke z ustrezno zdravstveno anamnezo financirani iz sredstev zdravstvene zavarovalnice, za letovanje preostalih otrok, pa je sredstva prispevala lokalna skupnost.
Zainteresirani starši lahko prijavnice najdejo na spletni strani, v fizični obliki pa se nahajajo tudi na mariborski območni enoti Rdečega križa. Programi so za otroke z ustrezno zdravstveno anamnezo financirani iz sredstev zdravstvene zavarovalnice, za letovanje preostalih otrok, pa je sredstva prispevala lokalna skupnost.
Med starši se je zaradi odpovedi letovanja preteklo leto zavedanje o možnosti tovrstnega počitnikovanja otrok pod okriljem Rdečega križa nekoliko izgubilo, se je letos, kmalu po najavi, da letovanje bo, pričelo večati število prijavnic. “V tem trenutku je v naši hiši več kot 260 prijav, ki jih obdelujemo, a prijavi iz okoliških občin, kjer tudi izvajamo program, torej Slovenska Bistrica, Ormož, Ptuj, Dravograd in ostale koroške občine, še nismo prejeli. Vsak dan dobivamo prijave. Sodelujemo tudi z zdravstvenimi napotitvami, da bomo čim več otrok in staršev motivirali za to, da letujejo,” še dodaja Dolinšek.
K sodelovanju vabijo vzgojitelje
K prijavi na letovanje pa vabijo tudi potencialne vzgojitelje, zato v Rdečem križu pozivajo vse učitelje in pedagoške delavce, ki so bili v zadnjih dveh letih v manjši meri z otroki, da z njimi delijo svoje znanje in izkušnje ter preživijo aktivnih deset dni počitnic.
Trenutno nam vzgojiteljev primanjkuje, a verjamem, da jih bomo uspeli pridobiti dovolj, kot vsako leto. Želimo le, da bi se povabilu odzvali že sedaj, da jim lahko zagotovimo ustrezna izobraževanja. Vse nove vzgojitelje letos v začetku junija nameravamo peljati v Punat, da bodo spoznali naše letovišče in da bo na samem kraju potekalo izobraževanje z morebitno izmenjavo izkušenj.
“Trenutno nam vzgojiteljev primanjkuje, a verjamem, da jih bomo uspeli pridobiti dovolj, kot vsako leto. Želimo le, da bi se povabilu odzvali že sedaj, da jim lahko zagotovimo ustrezna izobraževanja. Vse nove vzgojitelje letos v začetku junija nameravamo peljati v Punat, da bodo spoznali naše letovišče in da bo na samem kraju potekalo izobraževanje z morebitno izmenjavo izkušenj,” dodaja Dolinšek, pravočasne prijave pa zagotavljajo tudi lažjo organizacijo glede razdelitve skupin in podobno.