V uredništvo smo te dni prejeli pismo bralca, ki se sprašuje, kdo določa število košev na javnih površinah. Kot navaja bralec, je med sprehodom po strogem mestnem jedru opazil, da na površini celotnega Trga svobode tako ni niti enega koša za smeti.
Koše namestili kar sami
“Košev enostavno ni. Nič čudnega, da se odpadki znajdejo na tleh, lahko bi bilo še huje, glede na to, da košev pravzaprav ni in da moraš smeti ali pa recimo pasje iztrebke nositi čez celoten trg,” piše bralec. Pismo je bralec, njegove podatke hranimo v uredništvu, ki že vse življenje živi v štajerski prestolnici, pospremil tudi s fotografijo, ki priča, da so si ob klopeh na Trgu svobode očitno nekateri mimoidoči, ki tam večkrat posedajo, kar sami nastavili svoje koše, kamor lahko odlagajo smeti.
“Edino pravilno, sicer ne bi imeli smeti kam metati. Vprašanje časa pa je, kako dolgo bodo koši tam zdržali. Morda jih bodo uničili vandali, ali pa jih bo komunalno podjetje kar samo odstranilo,” piše bralec.
“Tam bi morali biti zaradi lepše podobe, a je učinek ravno obraten”
Nadalje je podobna zgodba na Glavnem trgu, le da je tam zadeva nekoliko bolj pereča. Ob robu Glavnega trga se namreč nahajajo potopni smetnjaki, podobni kot na Strossmayerjevi ob spomeniku Forma viva, kjer so v preteklem času dvignili nemalo prahu. Ob potopnih smetnjakih, ki so na prenovljenem Glavnem trgu tudi zaradi lepše podobe mesta, se sedaj ponekod nabirajo kupi smeti.
“Potopni smetnjaki so moderna pogruntavščina vseh urbanih središč. Tam so sicer zaradi lepše podobe mestnega jedra, a kaj ko je pogled na kupe smeti ob potopnih smetnjakih precej klavrn in ne gre skupaj s podobo novega trga,” piše bralec. Po njegovih navedbah v smetnjake smeti odlagajo bližnji stanovalci, tudi na Glavnem trgu pa, kot opaža, primanjkuje košev, zato se razlog za (pre)polne potopne smetnjake skriva tudi v tem.