Leto 1952 predstavlja ne samo v Mariboru temveč v Sloveniji začetek institucionalnega svetovanja otrokom, njihovim staršem, vzgojiteljem, učiteljem in drugim strokovnim delavcem, ki sodeluje pri vzgoji in izobraževanju otrok in mladine. Tega leta je namreč psiholog Marjan Matko (Zveza prijateljev mladine Maribor) pod vodstvom prof. Gustava Šiliha (Pedagoško društvo Maribor) v Mariboru ustanovil Vzgojno svetovalnico, predhodnico današnjega Svetovalnega centra za otroke, mladostnike in starše Maribor.

Cilji in poslanstvo centra ostajata skozi vsa leta enaka

Svetovalni center Maribor je tako najstarejša tovrstna ustanova v Sloveniji in letos praznuje 70-letnico delovanja. Direktorica centra Tadeja Batagelj je ob tej priložnosti poudarila, da gre predhodnici Svetovalnega centra Maribor pripisati začetke ugotavljanja zrelosti otrok za vstop v šolo in uvajanje svetovalnih timov v osnovne šole.

“Strokovni delavci Svetovalnega centra so od samega začetka sodelovali z drugimi strokovnimi institucijami, objavljali so strokovne prispevke, organizirali posvetovanja in razvijali druge, še danes uveljavljene oblike in metode dela. Vseskozi so se angažirali na povezovanju vseh najodločilnejših faktorjev za delovanje mlade generacije. Temeljno torišče dela Vzgojne posvetovalnice je bila vzgoja in izobraževanje in ta specifika se je v Svetovalnem centru Maribor obdržala do danes.”

Danes Svetovalni center za otroke, mladostnike in starše Maribor deluje kot javni zavod, katerega ustanoviteljske pravice in dolžnosti nosi Mestna občina Maribor. “Naša vizija in poslanstvo ostajata skozi vsa leta delovanja enaka — to je na strokoven in multidisciplinarni način prispevati k dobrobiti vseh naših uporabnikov. Pri tem nas vodijo vrednote, ki so strpnost, strokovnost, spoštljivost, odzivnost, proaktivnost, timski pristop in odprtost.”

Pomoč in podporo nudijo otrokom in mladostnikom pri učnih, čustvenih, vedenjskih in drugih težavah ter njihovim staršem in strokovnim delavcem pri izzivih odraščanja, vzgoje in izobraževanja. Med drugim edini v širši okolici izvaja šolo za starše, ki vzgajajo otroke ločeno.

Med uporabniki je letno 2500 posameznikov

Dejavnosti izvajajo za občane Mestne občine Maribor in 23 občin iz severovzhodne Slovenije. Med našimi uporabniki so dobro prepoznani, letno je storitev deležnih okoli 2500 posameznikov, otrok in njihovih staršev, svetujejo pa tudi strokovnim delavcem šol in vrtcev. Kar je tudi največ glede na zmogljivosti centra, ki je trenutno povsem zapolnjen in 12 zaposlenih ne more sprejeti več posameznikov letno.

“Glavnino našega delovanja predstavljajo individualne obravnave, diagnostični pregledi, svetovanje in terapije. Poleg tega ponujamo veliko dodatnih vsebin, kot so programi za soočanje z anksioznostjo, treningi starševskih veščin, treningi učnih veščin in delavnice učenja, šolo za starše, nudimo partnersko in družinsko terapijo, kot edini v Mariboru in okolici izvajamo šolo za starše, ki vzgajajo ločeno,” je poudarila direktorica.

Ohranjajo tradicijo organiziranja posvetov, izobražujejo in se povezujejo z drugimi strokovnimi institucijami. Skrbijo za profesionalni razvoj in se v skrbi za to, da bi uporabniki dobili kar najbolj kvalitetno in z dokazi podprto pomoč, nenehno strokovno izpopolnjujejo.

Potreba po pomoči in svetovanju ostaja stalnica

Potreba po pomoči ter po svetovanju je in vedno bo obstajala. Je pa ob tej priložnosti direktorica opozorila, da so težave, s katerimi se soočajo otroci po intenzivnosti veliko močnejše kot v preteklosti.

Po njenih besedah je več primerov tesnobe, depresije, samopoškodb, učne težave so v dveh letih zaradi šole na daljavo ostale nenaslovljene in so zato poglobljene. Najhuje je pri mladih, ki so bili med epidemijo na prehodu iz ene šole v drugo, mlajši imajo težave pri opismenjevanju, največ specifičnih učnih težav je pri branju in matematiki.

Cilj je, in ostaja tudi v prihodnje, družinam, otrokom, mladostnikom, pa tudi učiteljem, vzgojiteljem in svetovalnim delavcem pomagati iz stiske in spodbujati psihološko čvrstost, da bodo lahko živeli polno življenje in razvili svoje potenciale. Ob tem sporočajo, da bodo gradili na doseženem in da bodo še naprej delali za prihodnost mladih in miru.

“Hvaležni smo našim predhodnikom, ki so pred 70. leti prepoznali potrebo po podpori otrokom in mladim ter njihovemu okolju, začeli orati ledino in postavili temelje za to, kar danes predstavlja Svetovalni center Maribor na področju skrbi za otroke, mladostnike in njihove družine. Hvaležni smo staršem, strokovnim delavcem šol in vrtcev ter drugih institucij, da nam zaupajo. Ponosni smo, da se v srbi za mlade pogosto obračajo prav na nas.”

Ob obletnici pripravljajo pestro dogajanje

Ob 70-letnici delovanja so v centru pripravili številne dejavnosti, ki jih posvečajo vsem skupinam svojih uporabnikov. Dejavnosti, ki bodo potekale v prostorih centra, Mestna občina Maribor predstavlja tudi v okviru praznovanja ob Dnevu Maribora. Osrednji dogodek ob obletnici pa bo slavnostna akademija, ki bo potekala v četrtek, 20. oktobra 2022, od 10. ure naprej v amfiteatru Filozofske fakultete.

V centru pripravljajo tudi teden dejavnosti, ki bo potekal od ponedeljka, 17. oktobra, vse do četrtka, 20. oktobra.

“Na srečanju, ki smo ga poimenovali ’70 let za prihodnost mladih in miru’ bomo gostili eminentno predavateljico prof. dr. Renato Salecl in organizirali okroglo mizo z našimi najtesnejšimi sodelavkami in sodelavci s področja šolstva, zdravstva in socialnega varstva,” je pojasnila.