Nadškofija Maribor in Župnija Sv. Petra pri Mariboru (Malečnik) sta na tiskovni konferenci v Glaserjevem salonu v Malečniku predstavila lastnoročno podpisano pismo papeža Frančiška, ki ga je poslal otrokom v Malečniku. Župnija je namreč v poletnih mesecih pripravila več delavnic, na prvi so otroci med drugim spoznavali življenje in delo sv. Frančiška in papeža Frančiška, oba velika zagovornika narave in stvarstva. Na delavnici so otroci z različnimi tehnikami ustvarjali risbe, katehistinja, ki je delavnice vodila, se je odločila za naravne barve (barve iz rdeče pese, špinače, gozdnih sadežev, kave, …). Pri tem so nastale številne lepe upodobitve, ki so jih otroci preko mariborskega nadškofa in apostolskega nuncija poslali papežu Frančišku v Vatikan. Sredi tega meseca so iz nunciature v Ljubljani sporočili, da je papež otrokom iz Malečnika poslal zahvalno pismo v slovenščini, ki ga je tudi sam podpisal. V njem je otrokom sporočil, da potrebujemo drug drugega in da smo drug za drugega odgovorni. Izpostavil je tudi, da so otroci s poletnim srečanjem z Jezusom izraz božje ljubezni do ljudi, posebej do ubogih in majhnih ter do Zemlje.
Maks Oskar Rajšp je narisal risbico papeža z Zemljo
“Pri verouku smo ugotovili, da nam zmanjkuje časa za vse aktivnosti, zato smo se odločili za delavnice. Ko smo prejeli pismo, sem imela mešane občutke, nisem točno razumela in vedela, kaj to pomeni. Ko sem pismo prebrala, sem si dejala, to je to. Ker v tem času poteka tudi sinoda, sem prepoznala v tem pismu osebno vabilo na sinodo zase, za otroke in družine ter vse ostale,” je povedala katehistinja Katja Kac Zupanič.
S to risbico sem želel sporočiti, da naj bo na Zemlji mir, da moramo biti ljudje drug do drugega prijazni.
Eden izmed udeležencev delavnice je bil Maks Oskar Rajšp, ki je narisal risbico papeža z Zemljo. “S to risbico sem želel sporočiti, da naj bo na Zemlji mir, da moramo biti ljudje drug do drugega prijazni. Papež za nas moli, da bi bili vsi zdravi, da na Zemlji ne bi bilo toliko problemov; npr. covid-19, onesnaževanje okolja in vode.”
Alojz Cvikl: Papeževo pismo ni pomembno le za župnijo, temveč za celotno Slovenijo
Mariborski nadškof metropolit Alojzij Cvikl je poudaril, da papeževo pismo ni pomembno le za župnijo, temveč za celotno Slovenijo. “Preko te župnije papež nagovarja vse otroke v Sloveniji. Pomembni se mi zdijo trije poudarki v pismu; biti prijatelji z Jezusom, iz tega prijateljstva izvirajo pristni medsebojni odnosi in tudi pristni odnosi do narave, stvarstva, v katerem živimo. Papež, kot vemo, je zelo občutljiv do tega, kako smo hlapčevski do narave, in nas vabi k odgovornemu odnosu, da ohranjamo naravo in jo takšno predamo tudi naprej. S tem, ko je pismo napisal v slovenščini, je želel direktno nagovoriti otroke. To je eno redkih podpisanih pisem, ki je v slovenskem jeziku in z žigom papeža.”
Dr. Sebastijan Valentan: Mislim, da še v zgodovini ni bilo primera, da bi papež poslal pismo prav na naše območje
“Papeževo pismo je izrednega pomena za župnijo in naš kraj. Mislim, da še v zgodovini ni bilo primera, da bi papež poslal pismo prav na naše območje, zato smo toliko bolj veseli, da se je za to odločil. Gre za osebno noto papeža Frančiška in osebno povezanost z njim in z nami,” je povedal župnijski upravitelj malečniške župnije dr. Sebastijan Valentan. Dodaja, da bo pismo odslej najverjetneje na ogled v Glaserjevi galeriji v Malečniku.