Prenovljeno območje Vojašniškega trga in minoritskega kompleksa bo kmalu dobilo novo vsebino. Zaživela je namreč Kulturna četrt Minoriti, kjer bo na bližnjih prizoriščih mogoče uživati v bogatem kulturnem programu, obenem pa tudi turistični ponudbi, uradno odprtje pa sledi 5. novembra.
Kulturna četrt Minoriti pa po večletni obnovi, ki se je zaključila letos, postaja del t.i. kulturne mestne transverzale, nekakšnega kulturnega itinerarija našega mesta, kamor sodijo še Muzej narodne osvoboditve, Umetnostna galerija Maribor, Center Rotovž, Sinagoga in Pokrajinski muzej.
V kulturni četrti več prizorišč
Pozivi, da bi degradirano območje v bližini Vojašniškega trga obnovili in mu namenili nove vsebine, so sicer stari več let, med drugim so bile pred časom žive ideje o vzpostavitvi Centra Minoriti, a je prvotno poimenovanje nadomestilo novo ime. Na nekdaj preraščenem območju, polnem propadajočih objektov, je v sklopu obnove sprva zaživelo novo lutkovno gledališče, kasneje je bila urejena še minoritska cerkev, nazadnje pa je bil v okviru celovite obnove Vojašniškega trga urejen tudi Sodni stolp in objekt Tri babe.
Kulturna četrt Minoriti bo uradno zaživela 5. novembra z vodenim sprehodom po prizoriščih, okroglo mizo na temo prenove, predstavo Drava pa še kar teče… in koncertom Fed Horses. Preddogodek bo že ta petek s koncertom Aka Neomi v Minoritski cerkvi.
V sklopu nove Kulturne četrti Minoriti je vzpostavljenih več prizorišč, med njimi Sodni stolp, Minoritski samostan, Muzej najstarejše trte na svetu, Minoritska cerkev in objekt Tri babe, kjer bo tudi Lutkovni muzej. Osrednje prizorišče tako še vedno ostaja lutkovno gledališče, a se na občini zavedajo, da bodo morali ustanovitveni odlok lutkovnega gledališča prilagoditi novim vsebinam in programu v novi kulturni četrti.
“Vsa prizorišča bodo dobila kvalitetne nadgrajene vsebine od vseh, ki so se na tem mestu že izvajale. V vodstvu občine in na uradu za kulturo in mladino si prizadevamo tudi, da bomo zagotovili potrebna sredstva in kader, da bo delo lahko nemoteno potekalo,” je dejala podžupanja Mestne občine Maribor Alenka Iskra.
V objektu Tri babe gostinski lokal
Kulturna četrt Minoriti ni samostojna, ampak je del kulturne transverzale mesta Maribor, kjer se prepletajo kulturne znamenitosti in turistične danosti našega mesta. Kmalu bo tako v prenovljenem objektu Tri babe zaživel tudi gostinski lokal, vanj pa bo umeščeno tudi gledališče lutk. Kdaj bo gostinski objekt zaživel, zaenkrat še ni znano, a je projekt v teku, izvajalec gostinskega programa pa bo moral biti obenem v sozvočju z utripom programa kulturne četrti ter lokalne ponudbe.
Projekt prenove Vojašniškega trga s Sodnim stolpom in nekdanjo hladilnico, kjer so uredili Muzej najstarejše trte, vezan na Hišo Stare trte in Pokrajinski muzej Maribor, je stal 6,8 milijona evrov, od tega je bilo 4,8 milijona evropskih sredstev. Skupno vsa vlaganja na tem območju, vključno z novim lutkovnim gledališčem, presegajo 20 milijonov evrov.
“Konsistentno in kontinuirano želimo vzpostavljati reden program in prostor kulturne četrti vzpostaviti kot stičišče, se povezati s preostalimi partnerji in organizacijami, tako znotraj mesta, kot tudi znotraj države in navzven. Program celotne kulturne četrti bo dostopen na spletni strani, vzpostavljena bo tudi Info točka, ki bo stična točka za vse informacije, v pripravi pa so tudi publikacije. Potekali bodo tudi organizirani ogledi samega minoritskega kompleksa,” je povedala Ksenija Repina, organizatorka umetniških vsebin v Kulturni četrti Minoriti.
Dosedanji dogodki, kot na primer Letni kino Minoriti in koncerti Festivala Lent, bodo še naprej tu, a se jim bo po njenih besedah pridružil nadgrajen program skozi vse leto, s še več koncerti, razstavami, vodenimi sprehodi, okroglimi mizami in drugimi dogodki.