V minulih tednih so v Mariboru znova postavljali zabojnike na mestih, kjer so v minulem valu potekala hitra testiranja na covid. Kljub temu, da mesta za zdaj še niso aktivirana, je precej nenavadno, da skoraj sočasno potekajo postavljanja omenjenih objektov. Za pojasnilo smo se obrnili tako na Ministrstvo za zdravje, kot na nekaj ponudnikov hitrega testiranja.

Navodila so jasna, stanje je stabilno

Na Ministrstvu za zdravje o tem, da izvajalci znova postavljajo kontejnerje, niti o tem, da bi ti izvajalci morebiti kmalu znova dobili povračilo stroška testiranja iz državne blagajne, za zdaj ne vedo veliko. Menijo, da so bila navodila za javne zavode dana jasno in so tudi dobro izpeljana: “Javni zavodi so dobili jasna navodila, kaj so dolžni nuditi, oblika izvajanja pa je v domeni JZZ,” pojasnjujejo.

Trenutno je stanje v bolnišnicah stabilno in po napovedih Svetovalne skupine naj bi v primeru odgovornega ravnanja posameznikov in skupin tako tudi ostalo.

Tudi stanje v zvezi z okužbami je po mnenju predstavnikov ministrstva za zdaj stabilno: “Trenutno je stanje v bolnišnicah stabilno in po napovedih Svetovalne skupine naj bi v primeru odgovornega ravnanja posameznikov in skupin tako tudi ostalo.”

Trenutno se še vedno nahajamo v prvi fazi epidemije, ko večina covidnih ukrepov temelji na priporočilih. Še imamo možnost, da preprečimo prehod v drugo fazo, kjer posvetovalna skupina predlaga nekatere nujne ukrepe, je pojasnil vodja posvetovalne skupine za spremljanje koronavirusa Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) Mario Fafangel.

Še vedno gremo lahko z relativno blagim pristopom skozi to jesen in zimo kolikor toliko nedotaknjeni. Če pa se bomo delali, da problema ni in mižali in se naenkrat zbudili v drugi fazi epidemije z obvezami, bodo ljudje upravičeno jezni,” je poudaril Fafangel. Ob tem je priporočil nošnjo zaščitnih mask v zaprtih javnih prostorih in javnem prevozu.

V nasprotnem primeru imajo pripravljene načrte. Zaenkrat pa ne načrtujemo širjenja brezplačnega testiranja izven mreže javnega zdravstva.

Z vprašanji o morebitnem vnovične zasebnem testiranju smo se obrnili tudi na izvajalca, ki je pred ukinitvijo subvencioniranja hitrih testov testiral pred Mercator Centrom v Mariboru. Povedal nam je, da s postavitvijo kontejnerja niso seznanjeni, prav tako pa niso prejeli sporočila, da naj bi se na tak način pripravili. Na nadaljnja navodila za zdaj še čakajo, so pa na morebitni scenarij pripravljeni.

Mario Fafangel med tem dodaja, da je situacija pod nadzorom in za zdaj izpolnjujemo pogoje za prvo fazo. Prehod v drugo ali katero koli izmed nadaljnjih faz bo potreben šele tedaj, ko ne bi upoštevali priporočil. Svetuje nošenje mask na javnem prevozu in drugih zaprtih prostorih ter cepljenje vseh državljanov, starejših od 60 let s prvim, drugim, ali katerim od poživitvenih odmerkov.

Prevzem samotestov po pričakovanjih

S prvim septembrom so do desetih mesečnih testov za samotestiranje upravičeni tudi šolarji ter študentje. Prevzete teste naj bi omenjena populacija uporabila ob pojavi bolezenskih znakov, ki bi lahko nakazovali okužbo, ali pa ob neposrednem tesnem stiku z obolelo osebo. Test je potrebno opraviti doma in pred prihodom v izobraževalno ustanovo. Na ministrstvu so povedali, da je prevzem samotestov trenutno v skladu s pričakovanji.