Dnevno Mariborsko Pohorje obišče veliko število ljudi, vse od rekreativcev, planincev, družin in drugih. Nekateri Pohorje obiščejo peš, ali pa višino premagujejo z gondolo. Pohorje je bilo nekdaj svetla točka športne infrastrukture našega mesta, nenazadnje je bilo več let prizorišče tekmovanja za Zlato lisico, kar je naše mesto umeščalo med vrhunske destinacije za vse ljubitelje belih strmin.
V zadnjih letih je zaznati postopna stagnacija Pohorja, vedno več ponudbe ugaša, tudi tekmovanja za Zlato lisico že nekaj let nismo gostili na “našem bregu”. Okrevanje turizma po epidemiji koronavirusa zahteva še dodatna prizadevanja za izboljšanje turistične ponudbe za privabljanje investitorjev v vlaganje v turistično gospodarstvo na Pohorju. “Investicije v nadgradnjo hotelov in drugih kapacitet na Mariborskem Pohorju potrebujejo atraktivno turistično ponudbo, ki je mogoča le s celovitim vsebinskih pristopom, ureditvijo in vzpostavitvijo interpretativnih in izkustvenih vsebin, ki bodo obiskovalcem/turistom vseh starosti pa tudi invalidom skozi doživetja in igro omogočile nova spoznanja in z obiskom nagradila tiste, ki jih zanima narava in kulturna dediščina območja ter lepi razgledi,” so prepričani na mariborski občini, kjer si v sodelovanjem z Regionalno razvojno agencijo (RRA) Podravje – Maribor prizadevajo za obuditev turistične ponudbe na Pohorju.
Med nepogrešljivimi in najbolj pristnimi destinacijami so prav koče na Pohorju, ki so večinoma v lasti mariborske občine, upravlja mestni avtobusni prevoznik, podjetje Marprom. Ta med drugim upravlja tudi z žičnicami na Pohorju. Preverili smo, kakšna je razpoložljivost nekaterih koč na Pohorju pozimi in med drugim tudi, kakšna bo njihova ponudba za obiskovalce.
Koča Koča k drugemu najemniku
Kot smo v preteklosti poročali, je zadnji najemnik koče konec oktobra po petih letih zaprl Kočo Koča in svojo dejavnost prenesel na Ruško kočo na Arehu. Koča, v kateri je obratoval gostinski lokal, je tako zaprla svoja vrata. Gre za staro kočo nekdanjega SK Branik, ki jo je kasneje obvladoval ŠC Pohorje. Kočo ki je bila nekaj časa zaprta, je obnovil in uredil najemnik Vlado Hecl, ponovno pa je zaživela pred približno tremi leti.
Kulinarična ponudba je bila pestra, gostom so ponujali različne jedi na žlico, mesne jedi, znani so bili tudi po hamburgerju XXL, primorskih njokih z golažem ter svojih zavitkih. Na koči, ki je bila sicer dobro obiskana, so si želeli vzpostaviti tudi prenočišča, a do tega ni prišlo, letos je Hecl lastniku Marpromu sporočil odpoved najemne pogodbe. Nov lastnik se tako zaenkrat še ni našel. Za avgusta objavljen javni poziv k predložitvi ponudb za dolgoročni najem gostinskega lokala naj bi sicer vladalo nekaj zanimanja, a na koncu Marprom zanj ni prejel nobene konkretne ponudbe, navaja Večer.
V kratkem tako v podjetju nameravajo ponoviti javni poziv in znižati mesečno najemnino.
V Marpromu si namreč želijo, da Kočo Koča še pred pričetkom nove zimske sezone na Pohorju dobi novega najemnika za obdobje do januarja 2031.
Ponudba koče Luka prilagojena rekreativcem
V Koči Luka po besedah upravljalca Sebastjana Škerlaka obratujejo po poletnem delovnem času, in sicer samo med vikendom. Ponujajo jed na žlico, kuhane domače klobase in pa različne zavitke. Trenutno so njihovi obiskovalci večinoma pohodniki ali športniki, ki se do koče povzpnejo večinoma med vikendi, saj ta ni dostopna z avtomobilom.
Po besedah Škerlaka je težko napovedati, kakšen vikend se obeta: “Obisk je odvisen od vremena in predvsem od časa ali so počitnice ali je praznik in od prireditev ali je športni vikend ali druga organizirana prireditev.”
Koča Luka je nujno potrebna prenove.
Sodelovanje z upravljalcem podjetjem Marprom ocenjujejo kot uspešno, v prihodnosti pa si želijo, da bi bilo to še boljše. “Po dogovoru z upravljalcem imamo v načrtu obnovo dotrajane terase in okolice koče, želimo pa si posodobiti tudi notranjost koče, saj je nujno potrebnih nekaj sprememb,” pove Škerlak.
Na mariborski občini si v sodelovanjem z Regionalno razvojno agencijo (RRA) Podravje – Maribor prizadevajo v okviru obuditve turistične ponudbe na Pohorju urediti tudi razgledno točko, t.i. razgledišče “Nad Lukejem”.
V koči na Trikotni jasi za vsakogar nekaj
Med nadvse priljubljenimi točkami je tudi koča na Trikotni jasi. Iztok Tomšič, najemnik koče, pove, da si s ponudbo trudijo približati se gostom. “Trudimo se, da gost v naši ponudbi vedno najde nekaj zase in da odide v dolino zadovoljen,” pove.
Po njegovih besedah opažajo, da se je obisk v zadnjih dveh letih povečal, predvsem med tednom. “Ljudje so se navadili, saj je koča Trikotna jasa odprta vsak dan od 8.00 ure dalje, tako da nas pohodniki obiščejo pred ali pa po službi. Veliko je tudi šol, skupin, tujih gostov,” pove Tomšič.
Z upraviteljem, podjetjem Marprom, so vedno uspešno sodelovali, želijo pa si dolgotrajnega razvoja Pohorja. “Samo gondola na Pohorju je premalo, zato se vsi zavedamo, da moramo ponudbo na Pohorju graditi skupaj. Vsak začetek je težak in jaz pravim, da smo še na začetku. Za vsako zgodbo, ki jo želimo izpeljati ni dovolj samo ideja, denar, vendar je potrebno veliko usklajevanja in dogovarjanja še z ostalimi akterji,” pove Tomšič.
Kakšna je ponudba drugod?
Na Pohorju je sicer več koč, ki so locirane nedaleč stran od Maribora, in ponujajo namestitvene in gostinske storitve. Nekatere so znane po kulinaričnih specialitetah in gostoljubnosti, spet druge je mogoče koristiti le ob vnaprejšnji rezervaciji. Ruška koča denimo, najstarejša pohorska postojanka, kjer je vodenje v družinski domeni, skrbijo za kvalitetno ponudbo domačih, planinsko orientiranih, gostinskih storitev. Ponujajo prenočišča, organizirajo pa tudi številne prireditve, ki so dobro obiskane v vsem delu leta. Tudi na Koči Šumik si prizadevajo za ohranjanje kulturne dediščine, a so se usmerili le v sprejem zaključenih skupin po predhodni rezervaciji. Na Areškem delu Pohorja se na sredi gozda nahaja Koča Cojzarica. V zimskem času je ta dostopna le peš ali s smučmi, v ostalih mesecih pa tudi z avtom ali avtobusom, ki vozi po urniku in je namenjen za prevoz kolesarjev in koles. Družinsko vodena koča se ponaša z domačo hrano, ima 8 sob in skupno 25 ležišč.
Manjši gostinci so na Pohorju združeni v Turističnem društvu gostincev Pohorja. Sodelujejo med seboj, si izmenjujejo predvsem izkušnje in informacije o zasedenosti naših objektov.
V zimskem času je koča odprta za naprej najavljene skupine, bodisi tiste, ki želijo prespati ali pa zgolj kaj pojesti in popiti. Na koči pripravljajo dnevno svežo hrano, ki jo ponujajo gostom med drugim ponujajo jedi na žlico in zavitke, v dnevnem baru pa tudi hamburgerje, krompirček in drugo hitro pripravljeno hrano. Nadvse priljubljena izletniška točka je tudi Mariborska koča, s katero upravlja Planinsko društvo Matica. Koča je stalno odprta, le ob ponedeljkih in torkih ne obratuje, ponujajo hrano in pijačo, obenem pa koča nudi tudi 16 ležišč v sobah in 27 skupnih ležišč.