Povišanje stroškov hrane, energentov in drugih storitev zelo vpliva tudi na domove za starejše občane (DSO). Stroškov ne zmorejo več kriti sami, zato bodo morali dvigniti cene oskrbnin. Večina jih je še čakala na napotke s strani Ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti, ki jim je obljubilo, da se trudijo, da DSO-ji ne bodo primorani vsega bremena dviga stroškov prevaliti na stanovalce oz. njihove stroške. Toda dihajo že “na škrge”, napotkov pa še vedno niso dobili. Kaj pa pravijo na ministrstvu?
Pričakovana podražitev oskrbnin je 14 %
Na Skupnosti socialnih zavodov Slovenije (SSZS) so izvedli anketo, na podlagi katere ocenjujejo, da se bodo oskrbnine kmalu podražile v povprečju za 14 odstotkov. V anketi je sodelovalo 59 DSO-jev, 44 jih je napovedalo dvige cen od tri do 30 odstotkov. Več kot polovica zavodov pričakuje več kot 15-odstotno povišanje oskrbnin.
O izredni uskladitvi cen oskrbe sicer odloča svet vsakega posameznega zavoda na predlog direktorja/direktorice. V Mariboru so z oktobrom dvignili cene v Domu Tezno, toda, če ne bodo kmalu dobili napotkov s strani Ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti, jih bodo morali dvigniti tudi drugod. Stroški so namreč preveliki, da bi jih lahko domovi še naprej pokrivali sami, čeprav s tem ne želijo obremenjevati starostnikov oz. njihovih svojcev.
Čakajo na odgovore, ampak dihajo že “na škrge”
V obstoječem sistemu starejši in njihovi svojci iz lastnih žepov pokrijejo približno 65 % stroškov bivanja v domu za starejše, kar pomeni, da jih vsako povišanje oskrbnin dodatno obremeni, so nam pojasnili na Skupnosti socialnih zavodov Slovenije (SSZS). Domovi se zelo trudijo, da stanovalci tako visoko rast stroškov, kot smo ji priča v zadnjem obdobju, čim manj občutijo, toda hkrati morajo zagotavljati tudi vzdržnost poslovanja ter izpolnjevati svoje obveznosti do zaposlenih in dobaviteljev.
S strani Ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti je bilo DSO-jem obljubljeno, da se bodo potrudili, da ne bodo primorani vso breme dviga stroškov prevaliti na stanovalce oz. njihove svojce, toda stroške rastočih cen morajo že predolgo nositi na sebi.
Kot nam je povedal direktor mariborskega Doma pod Gorco, Gregor Žigon, že kar nekaj časa čakajo napotke s strani Ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti, saj jim je bilo obljubljeno, da se na vse pretege trudijo, da ne bodo DSO-ji primorani vso breme dviga stroškov prevaliti na stanovalce oz. njihove svojce. “Žal čas zelo hitro beži in domovi dihamo že na “škrge”. Mi smo trenutno še čakali glede dviga, da dobimo napotke iz strani Ministrstva, ampak očitno bomo primorani dvigniti cene oskrbnine,” je ob tem pojasnil.
Povišanih stroškov ne morejo več pokrivati sami
“V zadnjih mesecih so se povišali tako stroški hrane, energentov in storitev kot tudi stroški dela. Zemeljski plin se je kljub uredbi o regulaciji cene zelo podražil, saj je cena 300 odstotkov višja kot lani, brez regulacije pa bi bila 700 odstotkov višja. Podobno je pri električni energiji: tudi če bodo domovi vključeni v uredbo, ki omejuje cene električne energije, je ta od 1. septembra dalje v povprečju še vedno 130 odstotkov dražja kot lani. Prav tako domovi poročajo, da so ob podpisu novih pogodb z dobavitelji v povprečju zabeležili kar 20-odstotno povečanje cene živil. Tisti, ki so se jim pogodbe iztekle nedavno, pa podpisujejo pogodbe po še višjih cenah“, so še nam povedali na SSZS.
Direktor Doma pod Gorco nam je zaupal, da so se cene energentov, hrane in ostalih stroškov zvišale za 12 odstotkov. “Prav tako so se nam že v prvi polovici leta povečali stroški dela za 6 odstotkov, zaradi dviga minimalne place in ostalih stroškov v zveza z delom,” je pojasnil Žigon.
Pomembno pa je tudi vprašanje financiranja dodatnega kadra po uredbi o kadrovskih normativih, ki je začela veljati 1. septembra. Sredstva za financiranje dodatnega kadra so zagotovljena v noveli zakona o dolgotrajni oskrbi, ki pa zaradi zahteve za referendum še ne bo stopila v veljavo, so še izpostavili na SSZS.
Krivica vsem starostnikom in svojcem
“Sistem glede izračunavanja oskrbnin ni sistemsko urejen in se po mojem mnenju godi velika krivica vsem starostnikom in nenazadnje tudi svojcem,” je za Maribor24 povedal direktor Doma pod Gorco. Kot je še pojasnil, cene oskrbnin niso primerne, saj ne pokrijejo vseh stroškov. “Je pa problem, da nimamo sistema urejenega, da bi bila pravična porazdelitev tega stroška in celotna oskrbnina zmeraj pade na pleče ranljive skupine, ki so celo življenje delali, prispevali v državno blagajno, plačevali davke in nenazadnje tudi dodatno zdravstveno zavarovanje.”
Ob tovrstni rasti stroškov se bodo dvignile tudi cene oskrbe na domu. Kot so pojasnili na SSZS, pa se težko ocenjuje, za koliko, saj cene oblikuje vsak posamezen zavod, cena za uporabnika pa je v veliki meri odvisna od deleža, ki ga sofinancira posamezna občina.
Ministrstvo napoveduje urejanje v okviru interventne zakonodaje
“Brez dodatnih proračunskih sredstev bodo domovi prisiljeni višje stroške prenesti v oskrbnine, zato smo vladi predlagali financiranje razlike med lansko in letošnjo ceno energije in hrane,” so za Maribor24 povedali na SSZS. Na skupnosti sicer niso prejeli nobenih informacij o napovedanih zvišanih pokojninah.
Na Ministrstvu za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti so nam odgovorili, da so vprašanje glede pokojnin naslovili prejšnji teden na Svetu za draginjo. Dogovor je, da dvigi cen oskrbnin ne smejo biti višji od dvigov pokojnin. Tematika se bi naj urejala v okviru interventne zakonodaje.
“Spomniti pa velja, da izdaten del sredstev za ta namen vključuje (glede dvigov plač zaposlenih in novih normativov) tudi predlog novele ZDO, ki se zaradi vložitve podpisov za referendum še ni uveljavila,” so še nam ob tem pojasnili.