Minister za zdravje Janez Poklukar je bil danes na terenskem obisku v Mariboru, kjer je obiskal Nacionalni inštitut za javno zdravje – izpostavo Maribor ter Nacionalni laboratorij za zdravje, okolje in hrano. Udeležil pa se je tudi sestanka z vodstvi Mestne občine Maribor, UKC Maribor in Univerze v Mariboru.

Poklukar: Govorili smo o možnosti umeščanja dodatnih infrastrukturnih lokacij

Minister Poklukar je v izjavi za javnost izpostavil nujnost investicij na področju zdravstva v Mariboru. “Govorili smo o možnosti umeščanja dodatnih infrastrukturnih lokacij Medicinske fakultete, UKC Maribor, Nacionalnega laboratorija za zdravje, okolje in hrano in Nacionalnega inštituta za javno zdravje. Vesel sem, da si lokalna skupnost prizadeva, da bi na širšem območju regije zagotovila ustrezen zdravstveni sistem na vseh treh nivojih ter tudi dovolj in ustrezne izobraževalne institucije. Dogovorili smo se, da oblikujemo delovno skupino, ki bo v naslednjem srednjeročnem obdobju pripravila akcijski načrt, na podlagi katerega bomo lahko sledili našim korakom. Da bomo lahko uresničili to, da bo imela Medicinska fakulteta v naslednjih letih možnost vpisa še enkrat več študentov kot danes in da bo UKC Maribor pripravljen na vse izzive, ki jih ima. Torej na gradnjo nove infekcijske klinike, nadgradnjo onkološkega inštituta, na preselitev pljučnega oddelka, na gradnjo negovalne bolnišnice, …”

Da bomo lahko uresničili to, da bo imela Medicinska fakulteta v naslednjih letih možnost vpisa še enkrat več študentov kot danes in da bo UKC Maribor pripravljen na vse izzive, ki jih ima. Torej na gradnjo nove infekcijske klinike, nadgradnjo onkološkega inštituta, na preselitev pljučnega oddelka, na gradnjo negovalne bolnišnice, …”

Poklukar je še dodal, da je lahko Zdravstveni dom Maribor na številih področjih vzgled in marsikje orje ledino: “Potrebno je nadgraditi mrežo v Sloveniji in participirati pri nadgradnji slovenskega primarnega zdravstvenega nivoja in umestiti sistem osebnih zdravnikov, satelitskih urgentnih centrov in vzpostaviti centralni dispečerski center.”

Arsenovič: Na zemljevidu mesta smo zarisali vse potencialne točke, ki bi bile najboljše za vsebine tako Medicinske fakultete kot razvoj UKC-ja

Župan Mestne občine Maribor Saša Arsenovič se je zahvalil ministru in vodstvu obiskanih inštitucij za današnji, kot je dejal, konstruktivni in vsebinsko zahteven ter strateško in vizionarsko dobro podkovan sestanek. “Vesel sem, da se naša vizija glede potreb zdravstva v prihodnje popolnoma sklada z vizijo države. Na zemljevidu mesta smo zarisali vse potencialne točke, ki bi bile najboljše za vsebine tako Medicinske fakultete kot razvoja UKC-ja. Na primarnem zdravstvu pa smo v fazi projektiranja Zdravstvene postaje Magdalena in Zdravstvene postaje Tezno. Vesel sem, da so tudi tukaj možnosti sofinanciranja s strani Evrope ali države. Govorimo o investicijah, ki bodo zagotavljale nova delovna mesta, o investicijah v znanje, o približno 200 milijonih in potem približno 400 milijonih v izgradnjo primernih prostorov v okviru UKC-ja. Temu smo danes dodali še razvoj Nacionalnega laboratorija za zdravje, okolje in hrano na Prvomajski, kjer je prav tako potreba po dodatnih prostorih, kar bomo na občini maksimalno podprli. Govorili smo o posebni regijski reševalni postaji, ki bi se primerno odzivala s potrebnimi reševalnimi vozili, s primerno stavbo in helikopterskimi prevozi v okviru regijskega reševalnega centra. Vesel sem tudi novih programov, ki jih bo izvajal Zdravstveni dom Maribor, kar bo najverjetneje zagotovilo novih 40 delovnih mest. Kar pa zadeva gradnjo v okviru Medicinske fakultete govorim o 1.800 novih kadrih v približno desetih letih, kar pomeni z ostalimi njihovimi sodelavci približno od 4 do 5 tisoč novih zaposlitev, kar prinaša bistveno boljšo zdravstveno oskrbo Maribora in regije.”

Na vprašanje, kje so prostorske možnosti za širitev Medicinske fakultete, omenjala se je tudi Pekarna, v.d. dekan prof. dr. Iztok Takač odgovarja: “Te prostorske možnosti zaenkrat še niso definirane, proučujemo različne lokacije, saj so fakultete za medicino, za dentalno medicino in farmacijo stavbe, ki zahtevajo relativno velike prostorske kapacitete. Skupaj z županom iščemo optimalno rešitev za vse te potrebe, ki jih ima šolstvo in potem tudi zdravstvo.”

Te prostorske možnosti zaenkrat še niso definirane, proučujemo različne lokacije, saj so fakultete za medicino, za dentalno medicino in farmacijo stavbe, ki zahtevajo relativno velike prostorske kapacitete. Skupaj z županom iščemo optimalno rešitev za vse te potrebe, ki jih ima šolstvo in potem tudi zdravstvo.

“O tem, kje so te lokacije, je prezgodaj govoriti. Je precej potez, ki so odvisne tako od ministrstva in vlade kot tudi občin in zasebnih investitorjev, … Glede na to, da gre za vprašanje zdravja, mislim, da bomo našli primerne rešitve,” pa je glede možnih lokacij dodal mariborski župan Arsenovič.