Mestna občina Maribor bo v prihodnjem letu, ko bo tudi nosila naziv Evropsko mesto športa, povečala sredstva za financiranje športa. V letnem programu športa, ki ga je potrdil mestni svet, je za to namenila dober milijon evrov več kot lani. Več denarja bo šlo tako za vzdrževanje objektov kot športne prireditve in tekmovanja.

Medtem ko je občinski urad za šport letos razpolagal s 4,2 milijona evrov, jih bo prihodnje leto imel na voljo 5,4 milijona evrov. Od tega nameravajo 1,7 milijona evrov nameniti za investicijsko vzdrževanje športnih objektov in opreme, med drugim obnoviti nogometno igrišče z umetno travo v Športnem parku Tabor, srednji bazen v kopališču Pristan in nosilce strešne konstrukcije stare tribune na stadionu Ljudski vrt.

Promocija mesta športa

Pri bazenu morajo sicer ponoviti razpis, ker so na prvem dobili previsoke prijave. Za stadion pa bodo nujna še druga dela, ki jih po besedah vodje urada za šport Gregorja Žmaka vodi projektna pisarna. V letnem programu športa tudi ni obnove Dvorane Tabor, čeprav se ji izteka gradbeno dovoljenje. Po besedah direktorja mestne uprave Simona Štrancarja računajo, da bodo ta dela lahko izvedli v sklopu energetske obnove skupine javnih objektov.

Nekatere mestne svetnike je zmotila rezervacija 200.000 evrov za Evropsko mesto športa. Ta denar bo namenjen predvsem za promocijo. “Imamo že vrsto kakovostnih športnih programov, zato si ne bomo izmišljali novih, ampak krepili obstoječe,” je pojasnil Žmak.

Kritike so bile tudi zaradi nespremenjenega deleža sredstev za športno vzgojo otrok, prav tako bi želeli več pozornosti nameniti športnemu udejstvovanju invalidov. Samostojni svetnik Sašo Papp pa je ob veriženju vedno novih nazivov in sloganov predlagal, da se končno najde nek enoten logotip mesta, kateremu se bodo lahko po potrebi dodajali novi nazivi.

Tudi o direktorjih

Občina mora ob tem vrniti veslaškemu klubu Dravske elektrarne Maribor (DEM) njegova vlaganja v izgradnjo športne dvorane veslaškega centra v Bresternici pri Mariboru, ki je bila zgrajena že pred leti. Gre za nekaj več kot 130.000 evrov, ki jih bo občina nakazala v treh letnih obrokih.

Mestni svet je v vrsti kadrovskih zadev med drugim podal pozitivno predhodno mnenje za nov mandat direktorja Slovenskega narodnega gledališča Maribor Danila Roškerja, ki ga je prejšnji teden potrdil tudi svet zavoda. Direktorja uradno imenuje ministrstvo za kulturo, ki je tudi izvedlo razpis, na katerega so se prijavili štirje kandidati. Sedanji, tretji direktorski mandat Roškerju poteče avgusta 2018.

Direktoricama Umetnostne galerije Maribor Bredi Kolar Sluga in Pokrajinskega muzeja Maribor Mirjani Koren so mestni svetniki odobrili izplačilo dela plače za delovno uspešnost iz naslova povečanega obsega dela. Prva je to utemeljila z izvajanjem evropskega projekta, druga z avtorstvom razstave. Zavoda bosta ta dodatna izplačila izvedla iz pridobljenih lastnih ali sredstev EU.

Župan odsoten

Glede na sprostitev napredovanj javnih uslužbencev je odbor mestnega sveta za kulturo predlagal, da se izdela kriterije za takšna izplačila zaposlenih v javnih zavodih, da bo zadeva sistemsko urejena. S tem se je strinjal tudi podžupan Saša Pelko, ki je zaradi odsotnosti župana Andreja Fištravca vodil sejo.

Mestni svetniki so tudi načelno soglašali z idejo morebitne vzpostavitve sistema izposoje oziroma souporabe koles, kot je Bicikelj v Ljubljani. Ljubljanski zasebni partner se je namreč ponudil tudi Mariboru. Podrobnosti bo treba še doreči, okvirno pa v Mariboru razmišljajo o postavitvi kakih deset izposojevalnic koles v mestu in okolici.

STA