Združenje Epeka je danes predstavilo prvo zadružno stanovanje, ki bo namenjeno mlademu paru, ki se bo odločil za drugačno bivanje od lastniškega oziroma najemniškega modela, ki predstavljata najbolj razširjeni obliki v Sloveniji. V načrtu jih je še več, vendar pa bo pot do tja, po besedah predsednika Štefana Simončiča, predsednika Združenja Epeka, še zelo dolga.
Mariboru je uspelo obrniti trend
Dogodka se je udeležil tudi župan Mestne občine Maribor, Aleksander Saša Arsenovič, ki je v svojem govoru izpostavil pomembnost tega, da je Maribor postalo mesto, v katerem si želi živeti vedno več ljudi. O tem priča tudi podatek, da je Mariboru uspelo obrniti negativni trend priseljevanja. Po besedah župana Arsenoviča je stanovanjska problematika prisotna povsod po Evropi, zato je še toliko bolj ponosen na to, da je Mariboru kot edinemu mestu v Sloveniji pridobiti tehnično podporo Evropske banke CEB ter pripraviti novo stanovanjsko strategijo.
[[image_1_article_91016]]
Cilj Mestne občine Maribor ostaja, da se zagotovijo dostopna stanovanja, zato župan pozdravlja pobudo kakršna je zadružno stanovanje. Ob tem se je zahvalil predsedniku združenja Štefanu Simončiču za trud in prispevek, saj je le ta prepoznal željo mlajših generacij, ki si želijo več fleksibilnosti kot starejše generacije. Sodeč po opravljenih analizah, Maribor potrebuje vsaj 700 do 800 novih stanovanj, da bi zadostili trenutnim potrebam, zato smatra, da bo to izziv celotnega Maribora in regije, kako to rešiti v prihodnje.
Načrtovanih je bilo več stanovanj
Predsednik Združenja Epeka, Štefan Simončič, je pojasnil, da je odprtje prvega zadružnega stanovanja trajala dlje od načrtovanega. Na koncu so lahko danes predstavili le eno stanovanje, čeprav je bil cilj, da bi se zgradilo in uredilo 16 stanovanj. Na koncu do tega ni prišlo, predvsem zaradi finančnih nezmožnosti.
»Združenje Pekarna že od leta 2010 deluje na področju mladine. V strategiji za mladino na državni in lokalni ravni je zapisano, da se bo s pomočjo mladinskega dela izboljšala stanovanjska problematika mladih v mestu in na državni ravni. To je zelo težko uresničiti, še posebej z naše strani, saj smo mladinski center in nimamo financ za investicije in podobno,« je pojasnil Simončič.
Kljub temu, je Združenju Epeka uspelo pripraviti vsaj eno stanovanje, ki bo lahko služilo kot vzorčni primer za prihodnje podobne iniciative. Simončič ob tem poudari, da bi se Slovenija morala zgledovati po Irski, kjer imajo to urejeno bistveno boljše kot Slovenija. Načrt je bil, da se stavba odkupi po ugodni ceni od Republike Slovenije, pri tem pa so računali na pomoč Ministrstva za solidarno prihodnost. Do tega na koncu ni prišlo predvsem zaradi pomanjkanja podpore pri javno-zasebnih partnerstvih.
Za bivanje bo obvezna participacija
V Združenju Epeka pričakujejo, da bo vsak, ki bo bival v stanovanju, moral participirati. Finančni vložek bo pri tem manj pomemben kot sodelovanje s prostovoljskim delom ali z delom za skupnost.
Stanovanjska zadruga lahko deluje kot javno-zasebno partnerstvo in pomaga pri reševanju stanovanjskih vprašanj tam, kjer javne institucije nimajo dovolj možnosti, zato je tudi njihov koncept zadruge široko zastavljen. Pomembno je predvsem razmišljanje o tem, da bi bili prebivalci Slovenije bolj povezani z državo kot solastniki in aktivni udeleženci skupnosti.
»Če imajo ljudje delež v skupnem premoženju, se njihov odnos do države in okolja spremeni. Pri tem ni nujno, da je vsak neposredni lastnik stanovanja, lahko je solastnik zadruge in s tem posredno tudi stanovanj.«
Simončič meni, da takšen model spodbuja demokratično razmišljanje, sodelovanje s skupnostjo in drugačen odnos med sosedi, saj zmanjšuje individualizem ter krepi občutek odgovornosti. Prav zato je mnenja, da bo potrebno na tem področju delati več, saj se lahko tudi v Mariboru s stanovanjsko zadrugo naredi pomemben korak naprej.
Mesto Maribor je zelo aktivno, za kar si zasluži pohvale
Mitja Jarc, predstavnik Stanovanjskega sklada Republike Slovenije, je pohvalil mesto Maribor, ker ostaja zelo aktivno na stanovanjskem področju, ob tem pa omenil zaključek projekta pod Pekrsko gorco in prihajajoči gradnji soseske Novo Pobrežje.
»Stanovanjski skladi Republike Slovenije v pretežni meri nastopa kot investitor, kar pomeni, da sklad zgradi, potem pa razpolagalno pravico da občina. Kdo se bo v ta stanovanja vselil, je suverena odločitev vsake občine. Občine po Sloveniji imajo različne interese. V določeni meri so si podobne, ampak vseeno se mi ne vpletamo, koga bodo v ta nova stanovanja naselili.«
V Mariboru je še na voljo nekaj zemljišč
Barbara Jecelj, predstavnica Javnega stanovanjskega sklada Mestne občine Maribor, je izpostavila predvsem težavo pridobitev gradbenih dovoljenj. Čeprav je v mestu Maribor na voljo kar nekaj zemljišč in projektov, pa težavo predstavlja predvsem birokracija, ki zavira gradnjo stanovanj za mlade in mlade družine. Kot enega izmed projektov je Jecelj navedla gradnjo stanovanj na Dvorakovi ulici, kjer je bil po pridobitvi gradbenega dovoljenja sprožen upravni spor, zaradi česa se bo projekt zamaknil na konec tega ali začetek prihodnjega leta. Jecelj je izpostavila tudi težavo odnosa do lastnine, saj se na skladu velikokrat soočajo z izzivi primernega odnosa do stanovanja, primerne uporabe stanovanja, medsebojnih odnosov ter vključevanja v med sosesko pomoč oziroma primerno sobivanje.
[[image_2_article_91016]]
Pomembno bo izobraževanje stanovalcev
Da do podobnih težav ne bi prišlo, Simončič poudarja pomembnost izobraževanja stanovalcev, ki se bodo morali zavedati, da tam sobivajo z drugimi, ne glede na to ali gre za mlajše ali starejše stanovalce. V Združenju Epeka se bodo še naprej trudili, da bi lahko odprli še več podobnih stanovanj, vendar pa Simončič ostaja previden pri obljubljanju prevelikih ciljev. Ob tem se je zahvalil EU skladom, Uradu za kulturo in mladino Mestne občine Maribor, Uradu za mladino ter Ministrstvu za delo za vso pomoč pri realizaciji tega projekta.
O izboru se bo še odločalo
Na vprašanje, ali so se pri Združenju Epeka že odločili za nove stanovalce, ki bodo prebivali v zadružnem stanovanju, je Simončič odgovoril, da tega še niso določili. Pri izboru nameravajo v komisijo povabiti člana Urada za kulturo in mladino Mestne občine Maribor ter člana Urada za mladino, ki so tudi redni financerji na področju mladine. O kriterijih za izbor se bodo najprej pogovorili, komu dati prednost, nato pa bodo izbrali osebe, ki lahko skupnosti največ prinese, da lahko zadržijo mlade in kader v mestu.
Vsi skupaj so verjeli v skupno zgodbo
Predsednik Združenja Epeka je ob predstavitvi prvega zadružnega stanovanja dodal, da vsi v združenju trdno verjamejo v skupno zgodbo, zato tudi vlagajo v to svojo energijo in tudi sredstva. Prav to zaupanje jih loči od drugih stanovanjskih zadrug, zato obstaja krog ljudi, ki se je skupaj lotilo realizacije tega projekta. O nadaljevanju te zgodbe že obstajajo tudi pogovori z investitorji, vendar pa pri tem Simončič poudarja, da jih bolj kot finančni vidik zanima kvalitetno sobivanje, varnost v mestu in tudi izobraževanje skozi stanovanjsko zadružništvo.
Stanovanjska zadruga tako ni zamišljena le kot rešitev stanovanjskega vprašanja, temveč kot vrsta skupnosti in mladinski izobraževalni center. Prebivalci v zadrugi tako niso zgolj lastniki stanovanj, temveč člani skupnosti, ki razumejo odgovornost, sodelovanje in prispevanje k skupnemu dobremu. Če nekdo ne bi spoštoval pravil skupnosti, bi lahko skupnost imela vzvode za ustrezno ukrepanje, saj je pomemben odnos do sosedov, okolja in družbe. Na projektu se je delalo več kot deset let, in čeprav še niso uresničili projekta v celoti, pa verjamejo, da je prvo zadružno stanovanje, ki so ga predstavili danes, pomemben korak naprej.
