Na nas se je obrnil bralec D. T., ki nas je opozoril na nevzdržne razmere v katerih bival znanka. Pripoved je začel tako, da je pojasnil, da ta bila v okolici Maribora v stanovanju, ki je da je dodelil Javni medobčinski stanovanjski sklad Maribor. Ker je stanovanje namenjeno invalidni osebi je še toliko bolj vprašljivo, ali je bivanje v takšnem stanovanju sploh varno.

Kot pove bralec, na rešitev s stani JMSS čakajo že dolgo: “Danes je ta oseba obiskala stanovanjski sklad, saj je že pred časom od njihovega tehnika dobila oceno, da stanovanje ni primerno za bivanje in da vdihavanje te vlage lahko ogrozi tudi njeno zdravje. Tam so ji obljubili, da bodo zadevo uredili v čim krajšem možnem času oziroma, da jo obvestijo v 14 dneh. Teh 14 dni je poteklo dne 8. novembra in ker je nihče ni obvestil kaj bodo naredili, sem se danes s to osebo odpravil na stanovanjski sklad, kjer sta prišla taisti tehnik, ki je stanovanje ocenil in pravnica stanovanjskega sklada, ki sta se poskusila najprej osebe znebiti na hitro z razlago, kako so že vse dogovorjeni in da bi se sanacijska dela morala že začeti. Češ, da je izvajalec, ki bi naj ta dela opravil 24. oktobra, bil o tem obveščen in, da so mislili da so dela že začeta in je težava rešena.”

Zunaj je mraz, stanovanje pa polno vlage

Bralec D.T, pove, da je bil zgrožen nad povedanim, hkrati pa so najprej preverili, če ima njegova znanka plačane vse račune, kot sam pravi, za stanovanje, ki je neprimerno za bivanje. Seveda se ni pustil tako hitro odpraviti: “Zagotovili so mi, da se bodo dela začela v čim krajšem možnem času. Čeprav bi se morala že pred tremi tedni in bi moralo biti to že končano smo vseeno dosegli dogovor, da če me izvajalec, ki bi to moral že urediti ne pokliče do ponedeljka moram jaz to javiti in bodo zopet ukrepali. Da je zima in bodo to sredi zime izvajali in kje bo oseba, ki v tem stanovanju biva niso niti pomislili.”

Sogovornik še zaključi, da ga je izvajalec kontaktiral danes. “Izvajalec je zanimivo že pred eno uro klical češ uredili bomo to jutri. Sploh ga ni zanimalo a lahko pridejo delat, če je kdo doma ali ne. On pač pride in to svinjarijo bo zdaj on v enem dnevu uredil in odpravil vse napake?” se še glasno sprašuje naš sogovornik D.T.

Po objav članka so nam iz JMSS poslali sledeče pojasnila. Njihova pojasnila objavljamo v celoti:

»JMSS Maribor je na podlagi mnenja Centra za socialno delo Maribor A. P. v začetku leta 2016 dodelil popolnoma obnovljeno začasno bivalno enoto št. 2, Kolodvorska 10, Rače, za določen čas 6 mesecev, z možnostjo podaljšanja za 1 leto. Stanje enote ob predaji v januarju 2016 izhaja iz spodnjih slik.

  

V letu 2016 je A. P. uspela na Javnem razpisu za dodelitev neprofitnih stanovanj v najem in s tem pridobila pravico do dodelitve neprofitnega stanovanja v najem za nedoločen čas. Ob tem je bila imenovani ponujena možnost selitve v drugo neprofitno stanovanje, vendar gospa te možnosti ni sprejela in je na lastno željo ostala v stanovanju na Kolodvorski ulici 10, Rače. V mesecu septembru 2017 je na JMSS Maribor naslovila prošnjo za vpis očeta v najemno pogodbo, ob tem pa opozorila na prisotnost vlage v predmetnem stanovanju.

Kot je bilo predhodno že napisano, je bilo predmetno stanovanje pred oddajo v najem obnovljeno v celoti. Upoštevaje, da je stanovanje v stavbi, ki je bila zgrajena leta 1875, z zidovi iz opeke in ni hidroizolirana, so bili pri obnovi izvedeni sušilni ometi. Po obvestilu o prisotnosti vlage v stanovanju je bilo ugotovljeno, da je količina vlage v zidovih prevelika, da bi sušilni ometi lahko zagotavljali odvajanje kapilarne vlage iz zidov. Posledice so mehurjenje ometa in pojav plesni. Bivanje v takem stanovanju potrebuje še posebno pozornost z vidika primernega in zadostnega zračenja in ogrevanja stanovanja. Zadevo so si strokovne službe JMSS Maribor ogledale 22.9.2017 in 17.10.2017. Zaradi posebnih materialov, ki se uporabljajo za tovrstno sanacijo, je bilo le-te potrebno naročiti. Izvedba sanacije je bila predvidena v mesecu novembru 2017. Oče najemnice izvajalcu ni dovolil, da bi pričeli z deli.

Ob tem JMSS Maribor še pojasnjuje, da je pojav madežev lokalnega značaja in je glede na celotno površino zidov prisotno v manjši meri. Madeži na sušilnih ometih so znak, da ti opravljajo svojo funkcijo, t.j. odvajajo kapilarno vlago iz zidu. Pojav plesni na zgornji špaleti nad vhodnimi vrati pa nakazuje na dejstvo, da je bilo stanovanje premalo zračeno oziroma da ni bilo dovolj ogrevano.

Glede na dejstvo, da oče najemnice izvajalca za izvedbo sanacije ne spusti v stanovanje, ob tem pa najemnica na JMSS Maribor tudi ni podala vloge za zamenjavo stanovanja, so možnosti JMSS Maribor za rešitev nastale situacije izčrpane. Sedaj je na strani najemnice, da bodisi omogoči vstop v stanovanje za sanacijo bodisi poda vlogo za zamenjavo neprofitnega stanovanja.«