Pri Dolnji Bistrici je prišlo do preloma nasipa, kar je povzročilo poplavljanje reke Mure. Reka Mura je v Prekmurju prebila nasip in sedaj grozi stanovanjskim hišam v Dolnji Bistrici. Gasilci so zelo hitro vzpostavili pas z protipoplavnimi vrečam. Ministerstvo za obrambo je sporočilo, da je v občini Črenšovci težka situacija, sprožena je bila sirena za splošno nevarnost, ogroženih je 6 vasi. Prosim, da ljudje to upoštevajo. Skratka, ujma se seli na drug konec Slovenije in pred silami ZiR in je še veliko nalog.
Evakuacija v teku
Oglasila se je sirena, evakuacija prebivalcev na območju pa poteka. Poveljnik civilne zaščite Srečko Šestan je v oddaji Odmevi na TV Slovenija pojasnil, da je to trenutno edini ukrep, da se zagotovi varnost in preprečijo morebitne žrtve.
Najnovejša informacija je, da je težka situacija tudi v občini Črenšovci, sprožena je bila sirena za splošno nevarnost, ogroženih je 6 vasi. Prosim, da ljudje to upoštevajo. Skratka, ujma se seli na drug konec Slovenije in pred silami ZiR in @Slovenskavojska je še veliko nalog.
— Ministrstvo za obrambo RS (@MO_RS) August 5, 2023
Prebivalce ob Dolnji Bistrici, Hotizih in Gaberjah pristojni pozivajo, da natančno spremljajo situacijo na terenu in upoštevajo navodila pristojnih služb. Prav tako naj pripravijo vse potrebno za morebitno evakuacijo iz ogroženih območij, pozivajo na Upravi RS za zaščito in reševanje .
Na prizorišču dogodka so prisotni gasilci iz naslednjih prostovoljnih gasilskih društev: PGD Dolnja Bistrica, Srednja Bistrica, Gornja Bistrica, Črenšovci, Trnje, Žižki, Brezovica, Mala Polana in Velika Polana.
Mura poplavlja v velikem obsegu
Po podatkih Oddelka za hidrološko prognoza Agencije RS za okolje ima Mura v Gornji Radgoni ustaljen pretok 1350 m3/s. Dolvodno, pri naselju Dolnja Bistrica se je porušil del protipoplavnega nasipa. Mura na tem območju poplavlja v velikem obsegu. Poplavljeno območje se lahko razširi vzdolž levega brega oziroma nasipa ob Muri. Mura ima gorvodno od slovenske meje še ustaljen pretok, ki se še ne bo bistveno zmanjšal.
Visokovodne razmere se bodo še nadaljevale.