Danes so v prostorih rektorata rektor Univerze v Mariboru Zdravko Kačič, celjski župan Matija Kovač in dekanica Fakultete za logistiko Univerze v Mariboru Maja Fošner podpisali prodajno pogodbe za nakup nove stavbe Fakultete za logistiko Univerze v Mariboru. Gre za prostore nekdanje Srednje ekonomske šole v Celju, nakup pa je stal 1,6 milijona evrov. Končna vrednost projekta še ni znana. Vrednost nakupa predstavlja po Kačičevih besedah približno tretjino končne cene investicije, izvedba postopkov pa je odvisna tudi od postopkov za črpanje kohezijskih sredstev. “Računamo, da bomo lahko začeli dejansko izvedbo v drugi polovici leta 2024,” je povedal.
Prenova in preoblikovanje stavbe v središču Celja ni le strateška investicija za Univerzo v Mariboru, ampak tudi ključen korak v razvoju logistike. Novoustanovljeni center bo izvajal vrhunska znanstvena raziskovanja in inovativne prakse na področju logistike, hkrati pa bo ponujal sodobne izobraževalne prostore in spodbujal interdisciplinarno sodelovanje med študenti, akademiki in industrijo.
Zdravko Kačič je ob tej priložnosti dejal, da so po veliko letih truda sedaj na pragu uresničevanja vizije prihodnjega razvoja Univerze v Mariboru, kjer z nakupom infrastrukture uresničujejo več ciljev. “Prvi je ta, da bo Fakulteta za logistiko s tem prejela infrastrukturo, v kateri bo nadalje razvijala svojo izobraževalno in raziskovalno dejavnost. Pripomogli pa bomo tudi k razvoju Mestne občine Celje, ki bo s tem pridobila potencial še bolj odlične institucije, hkrati pa s tem krepimo še regionalni razvoj. Pred nami je še veliko dela, to je prvi korak. Verjamem, da bomo s skupnim delom vse uspešno izpeljali.”
Velik projekt za Celje
Matija Kovač je dodal, da ima projekt za Celje zelo velik pomen, sovpada tudi z drugimi prizadevanji. “Predvsem pa sem vesel, da Fakulteta za logistiko kot največja visokošolska ustanova v našem mestu pridobiva nove odlične prostore v samem centru. Celje je v zadnjih letih postalo tudi močno visokošolsko študijsko središče s petimi visokošolskimi ustanovami z okoli 1500 študenti. Verjamem, da se bo v tem duhu razvijalo tudi naprej. Ta projekt pomeni velik korak pri urbani podobi našega mesta. Smo v zaključku izgradnje sosednjega objekta, kjer bomo uredili varovana stanovanja, sočasno pa načrtujemo tam še lasten projekt, to je center urbanih dejavnosti.”
S tem ambicioznim projektom Univerza v Mariboru krepi svoje sodelovanje z lokalnimi skupnostmi, kjer so njene članice. Ustanovitev inovacijskega centra v središču Celja tako ni le pomemben mejnik za Fakulteto za logistiko, ampak tudi za celotno univerzo, ki s tem poudarja svojo zavezanost k razvoju in podpori lokalnih skupnosti. Ta sinergija med akademskim okoljem in lokalnim okoljem obeta novo dobo inovacij in sodelovanja. Novi prostori bodo izboljšali znanstvenoraziskovalne ter izobraževalne možnosti za študente. Hkrati pa prispevali k celostnemu razvoju mesta, spodbujanju gospodarske rasti in privabljanju novih talentov.
Projekt predstavlja pomemben korak za celotno slovensko logistiko in gospodarstvo. Inovativni center bo namreč igral ključno vlogo pri oblikovanju prihodnjih trendov in rešitev v logističnem sektorju, ki je temeljni kamen slovenskega gospodarstva. Z nudenjem prostora za napredne raziskave, sodelovanje med akademsko sfero in industrijo ter izobraževanje novih generacij logistov, bo center bistveno prispeval k povečanju konkurenčnosti in učinkovitosti slovenske logistike na globalni ravni.
Maja Fošner je spomnila, da so prve študente vpisali leta 2005. “Logistika se je začela takrat razvijati in postali smo prepoznavni, ne le v Sloveniji, ampak tudi v širšem okolju. Smo izjemno ponosni na to, kar je nastalo, zdaj pa se širimo v svoje prostore, kjer se bomo pedagoško in raziskovalno lahko razvijali.”