Zdi se, kot da ne mine dan, ko Policijska uprava Maribor ne poroča o obravnavi vsaj enega kaznivega dejanja. Od ropov, napadov, goljufij … Območje, ki ga pokriva PU Maribor, obsega severovzhodne predele Slovenije in meri 2.167,78 kvadratnih metrov. Za obvladovanje varnostnih razmer na območju PU Maribor pa deluje 14 policijskih postaj in 11 policijskih pisarn. Na PU Maribor pa smo preverili, ali je primerov kaznivih dejanj, ki jih obravnavajo v letošnjem letu res več?
Je primerov kaznivih dejanj res več?
Do 10. novembra so na Policijski upravi Maribor obravnavali 5.846 vseh kaznivih dejanj, v primerljivem obdobju lani pa 5.670. ”Kar je še vedno primerljivo s preteklimi leti, zlasti v času pred epidemijo,” nam pojasnijo na upravi.
Med kaznivimi dejanji pa po statističnih podatkih prevladujejo kazniva dejanja zoper premoženje (tatvine, velike tatvine, goljufije, poškodovanja tuje stvari). Največ kaznivih dejanj (in sicer KD zoper premoženje) pa obravnavata policijski postaji PP Maribor I in II.
Se v Mariboru počutite ogrožene?
- Ne (46%, 91 glasov)
- Da (42%, 84 glasov)
- Nevem (13%, 25 glasov)
Letos kaznivih dejanj manj kot v 5- letnem povprečju
Kriminaliteta se seveda pojavlja v vsaki občini in vsakem kraju, kjer se zadržujejo ljudje in ima velik vpliv in posledice na življenje v lokalni skupnosti. Na občutek varnosti v lokalni skupnosti vpliva mnogo dejavnikov. Pojav kriminalitete pa je le eden od elementov, ki negativno vplivajo na občutek varnosti. Vsekakor pojav kriminalitete na določenem območju poveča strah in nelagodje v javnosti.
”Policisti nenehno spremljamo in analiziramo problematiko na terenu, v primeru zaznave povečane problematike pa temu prilagodimo aktivnosti in način delovanja. V vseh večjih mestih v RS je gostota kriminalitete večja, saj je kriminaliteta predvsem premoženjska in tudi druge oblike so tesno povezane z gostoto poseljenosti območja,” pojasnujejo pri PU Maribor. Ob tem poudarjajo, da je varnost na območju policijske uprave in tudi samega mesta Maribor še vedno na izjemno visoki ravni.
Z vidika kršitev vseh predpisov o javnem redu in vseh obravnavanih kaznivih dejanj letos je bilo po podatkih policije teh manj kot v 5-letnem povprečju.
Dodajo še, da v vseh kritičnih delih mesta, kot tudi drugje, kjer se pojavi varnostna problematika, zagotavljajo javno varnost bodisi s stalnimi poostrenimi nadzori, bodisi z usmerjeno prisotnostjo policistov z različnimi oblikami dela, tovrstne nadzore pa opravljajo ponoči, ob zapiralnih časih nočnih lokalov in na lokacijah, kjer je pričakovati večje število ljudi. ”S takšnim delom bomo nadaljevali tudi v prihodnje in na kritična območja vselej napotili zadostno število policistov, tako v smislu preprečevanja in zaznavanja kot tudi obravnave vseh odklonskih pojavov.”