Pred kratkim smo na mejnem prehodu med Slovenijo in Avstrijo zasledili šotore, znotraj katerih so se očitno nahajali ljudje. Zaradi dogajanja na avstrijski strani ob mejnem prehodu Šentilj, smo se obrnili na avstrijsko notranje ministrstvo in prosili za pojasnilo.
Šotori so bili namenjeni migrantki krizi leta 2015
Na avstrijskem notranjem ministrstvu so za nas pojasnili, da so bili šotori postavljeni v času migrantske krize leta 2015 in služijo “oskrbi večjega števila ljudi, če je potrebno”.
V nadaljevanju so še dodali, da postavljena infrastruktura trenutno ni v uporabi, ampak je v “stanju pripravljenosti”. Sama obravnava pribežnikov, ki se znajdejo na avstrijski strani meje, poteka v kontejnerjih oziroma pisarni, ki je postavljena na tem območju.
Leta 2015 je Avstrija obravnavala 88.340 prošenj za azil. Letos do avgusta jih je bilo “le” 56.149.
V primerjavi z lani število mejnih prestopov raste
Število obravnavanih prrbežnikov neposredno na obmejnem območju Spielfeld in na celotnem obmejnem območju avstrijske Štajerske in Slovenije je nizko, so pojasnili na avstrijskem notranjem ministrstvu “Obravnava azila v podporo Policijske uprave Gradiščanska, kjer pristojni obravnavajo tujce, poteka predvsem na področju upravljanja meja.”
Sicer je leta 2022 v primerjavi z 2021 za azil zaprosilo več ljudi, to velja za vse mesece letošnjega leta. Trenutno beleži avstrijska oblast 195 odstotno rast pri številu prošenj za azil.
Največ ljudi prihaja iz Sirije, Afganistana in Iraka. V porastu je tudi prošenj za azil iz Pakistana, Indije, Bangladeša in Tunizije. Po podatkih iz mesečnega poročila za mesec avgust je jasno razvidno, iz katerih držav prihaja največ prebežnikov.
“Nadzor na mejnih prehodih pri Sloveniji še vedno potekajo in služijo predvsem boju proti nezakonitim migracijam in tihotapcem ljudi. Glede tega se ni nič spremenilo,” so poudarili na ministrstvu.
Na PU Maribor so za nas pojasnili, da so času do 28. septembra 2022 obravnavali 1.975 (1.089) oseb, ki so nedovoljeno vstopile v Republiko Slovenijo iz Republike Hrvaške. “Policija redno spremlja varnostno situacijo na vseh področjih dela, tako je tudi na področju varovanja državne meje. V prvi polovici septembra smo s področja migracij izvedli dva poostrena nadzora,” so še dodali.
Bo tudi Avstrija odstranilo ograjo ob meji?
Glede na to, da se je Slovenija lotila odstranitve ograje ob meji, nas je zanimalo, kakšni so načrti naših severnih sosedov. “‘Mejna ograja’ je osnovni del sistema za upravljanje meja pri Spielfeldu in je na območju Policijske uprave Steiermark. Trenutno ni načrtov za njeno odstranitev,” so pojasnili.
Sicer odločitev Slovenije, da odstrani ograjo ob južni meji, niso komentirali. Dejali so le: “Kot tiskovni predstavniki oblasti ni naša stvar, da komentiramo ali presojamo izjave političnih odločevalcev (drugih držav).”