Projekt »Obnova stare tribune Ljudskega vrta« še vedno ostaja na podobni točki kot v preteklem letu. Potem ko smo septembra pisali o tem, da se je projekt obnove že začel pa se od takrat ni veliko spremenilo. Na Mestni občini Maribor so naredili osnovo investicijskega dokumenta ter naredili oceno pregleda in preiskave nosilnih konstrukcij. Znan je podatek, da je celotna rekonstrukcija ocenjena na okoli 7 milijonov evrov. Še vedno pa se ne ve kdaj se bo začela obnova in kje bo občina dobila denar za obnovo. Jasno je le, da tribuna ne bo prenovljena do začetka prihodnje sezone.
 
Projekt obnove bolj ali manj stoji
Spomnimo. Lani septembra smo poročali, da se je projekt obnove stare tribune Ljudskega vrta že začel. Takrat so na Mestni občini Maribor sprejeli dokument, ki izraža javni interes za obnovo in tudi daje oceno stroškov. Na vrsti je bila statistična presoja objekta, glavni problem pri obnovi pa je bil denar.
 
V zvezi s tem se bi naj župan dr. Andrej Fištravec že lani sestal z Mirom Cerarjem. Taja Kordigel iz Mestne občine Maribor razlaga, kakšno je aktualno stanje obnove. »Na projektu obnove Stare tribune v Ljudskem vrtu je bila do sedaj narejena osnovna investicijska dokumentacija DIIP, ki je bila potrjena na MS MOM dne 19.12.2013.  V letu 2014 je bila izdelana ocena pregleda in preiskave nosilnih konstrukcij ter gradbeno-tehničnega stanja objekta »Stara tribuna v Ljudskem vrtu« (nogometni stadion).« Na osnovi izdelane ocene so za ohranitev statične zanesljivosti in varnosti obiskovalcev sicer potrebni nujni posegi v zaščito objekta v ocenjeni višini 140.000 evrov, oziroma popolna sanacija nosilne konstrukcije in strehe z idejno rešitvijo v ocenjeni višini 450.000 evrov.
 
Celotna rekonstrukcija objekta Stare tribune, ki temelji na zahtevah standardov in pravil Združenja evropskih nogometnih zvez (UEFA),  pa je skladno z izdelanim DIIP ocenjena na 6.796.073 evrov.
 
Kdo bo zagotovil denar?
V dokumentu identifikacije investicijskega projekta (DIIP) so predvideni viri financiranja iz lastnih sredstev Mestne občine Maribor (MOM), Ministrstva za šolstvo in šport, fundacije za šport, z vključevanjem zasebnih partnerjev ter drugi viri. Dela bi se lahko pričela po zagotovitvi ustreznih virov financiranja. Po zagotovitvi virov financiranja, izdelavi projektne dokumentacije in pridobitvi gradbenega dovoljenja, je mogoče celovito obnovo izvesti v roku leta dni po pravnomočnosti gradbenega dovoljenja. »Potrebno je pojasniti, da Stara tribuna do začetka prihodnje sezone še ne bo prenovljena, potrebno pa bi bilo izvesti zaščitne ukrepe sanacije nosilne konstrukcije in strehe zaradi varnosti obiskovalcev.« Iz Mestne občine Maribor še sporočajo, da se župan dr. Andrej Fištravec še ni sestal s predsednikom Vlade RS dr. Mirom Cerarjem. Tema pogovorov s predsednikom vlade bo tudi državno sofinanciranje obnove Stare tribune in drugih projektov, ki jih mesto samo finančno ne zmore.
 
Za odgovore smo povprašali tudi pri NK Maribor, vendar njihovega stališča glede obnove stare tribune še nismo prejeli.