Nekateri ljudje se hitro, ko zbolijo, prestrašijo, čeprav gre samo za prehlad. Zato se brez oklevanja naročijo pri zdravniku, želijo zdravila, ali posežejo po “starih” antibiotikih, kar strokovnjaki nikakor ne priporočajo.
Zdravila pomagajo samo pri lajšanju simptomov
Farmacevt Abbas Kanani pojasnjuje, da zdravila ne pozdravijo prehlada, ampak le lajšajo simptome. To pomeni, da jih ne jemljite, če mislite, da se boste tako hitreje pozdravili. Jemljite jih samo, če so simptomi dovolj hudi, da jih potrebujete oz. želite. Nikakor pa jih ne začnite jemati ob prvem znaku prehlada, “saj ni pomembno, ali začnete z zdravljenjem takoj ali šele, ko se simptomi poslabšajo. Rezultati so enaki, prehlad mora preprosto izzveneti sam,« je pojasnil farmacevt.
Ni velike razlike, kdaj začnete jemati zdravila proti prehladu, saj ne vplivajo na naravo same viroze, ki bo napredovala ne glede na to, ali ste jih jemali ali ne. Vsi so le simptomatsko olajšanje, je pojasnil Kanani.
Prehlad v povprečju traja do 10 dni.
Druga najpogostejša napaka je uporaba “starih” antibiotikov – tistih, ki jih imamo trenutno pač pri roki. Prav tako ne bodo kaj pripomogli pri zdravljenju prehlada, poleg tega pa je lahko nevarno uživanje antibiotikov, ki ste jih uporabljali pri prejšnjih zdravljenjih.
Večino prehladov povzročajo virusi, ne bakterije, zato jemanje antibiotikov nikakor ni potrebno. “Nekateri se bodo odločili za antibiotike, ki so jim ostali od prej, pogosto pa se zgodi, da si jih izposodijo od družine ali prijateljev. To sem videl že velikokrat. Ne počnite tega. Je samo prehlad, samo virusna okužba, bo že minilo,” je pojasnil farmacevt in posvaril še pred premajhnim vnosom tekočine.