Kadar smo na pokopališču upoštevamo osnovne smernice kulturnega vedenja ter ne pozabimo na obzirnost, spoštovanje in prijaznost, vse z namenom prijaznega sobivanja, je za nas pojasnila Simona Lečnik Očko, strokovnjakinja za bonton. “Ne le 1. novembra, ampak vse leto velja, da smo ob obiskih grobov dostojanstveni in vedno spoštljivi. Bodimo umirjeni in kulturni,” je dodala.
Že ob prihodu na pokopališče bodimo pozorni, da ne bo glasba v našem osebnem vozilu preglasna. Glede na to, da se na pokopališču, ob dnevu spomina na mrtve, zbere običajno večje število ljudi, poskrbimo, da ne hodimo po grobovih ali po robnikih grobov. Bodimo strpni, če so steze ozke in se nikoli ne prerivajmo.
Oblačila naj bodo primerna okolju. To pomeni, da se izogibamo športnim oblačilom, prosojnim/mrežastim oblačilom, mini krilom in previsokim petam: “Bodimo previdni, v kolikor nas preseneti dež, da z dežniki koga ne oviramo”.
Še vedno velja prepričanje, da hišne ljubljenčke puščamo doma. Prav tako je potrebno manjšim otrokom razložiti, da pokopališče ni otroško igrišče. Obvezno pospravimo smeti v ustrezne zabojnike. “Dobronameren nasvet: vsako tekmovanje je odveč. Ne primerjamo grobov svojcev, z drugimi grobovi. Ne komentiramo na ves glas količine sveč, cvetličnih aranžmajev ali celo zapuščenih grobov”.
Tega se je dobro izogniti
Najbolj neprijetno in neprimerno je glasno pogovarjanje. “Morda se v naši neposredni bližini nahajajo ljudje, ki so pred kratkim izgubili ljubljeno osebo. Vedno bodimo uvidevni in se pogovarjajmo potiho,” je pristavila strokovnjakinja.
Ne obujamo spomine na pokojnika/-e tako, da se naš glas sliši daleč stran. To počnemo drugje. Na glasnost se spozabimo najpogosteje takrat, ko srečamo stare znance. Pokopališča so namreč kraji, kjer nekatere ljudi srečamo le enkrat letno.
Mobilne telefone preklopimo na tihi način in se na klice ne oglašamo. Na pokopališče ne nosimo hrane in pijače ter ne kadimo.
Ko srečamo znane se ne pogovarjamo dolgo
Kadar se srečujemo na pokopališču s sorodniki in znanci, ni potrebe po dolgih pogovorih, oziroma se jim je bolje izogniti. Zadošča pozdrav, s pogovori pa raje nadaljujmo drugje. “Če pa že spregovorimo nekaj besed, naj bodo to kratki in tihi vljudnostni razgovori, brez vsebinsko poglobljenih tem.”
Na pokopališču je primerno, da pozdravimo tudi osebe, ki jih srečamo prvič. Prav tako vedno odzdravimo, ko nam nekdo nameni pozdrav.
Koliko sveč lahko prižgemo?
Pravila glede števila prižganih sveč in količine nagrobnih aranžmajev ni, saj je to osebna odločitev vsakega posameznika, je pojasnila strokovnjakinja. Nedvomno pa bi koristilo, če bi se vsi držali splošnih smernic skrbi za okolje in se zavedali, kakšna količina odpadkov nastaja v teh dneh.
“Slovenci smo po porabi števila nagrobnih sveč na prebivalca še vedno v svetovnem vrhu. Obstajajo številne druge možnosti, ki so okolju bolj prijazne in z njimi prav tako počastimo spomin na preminule,” je zaključila.