Kuhano vino velja za najpomembnejšo pijačo božično-novoletnih praznikov. Pijačo so poznali že v starem Rimu, na novo pa so ga odkrili med renesanso. V tistih časih vino ni bilo živilo, ki bi s časom postajalo vse bolj žlahtno. Ker se je jesensko mlado vino že pozimi začelo kvariti, so mu dodajali začimbe in ga kuhali, da bi mu s tem podaljšali rok uporabe. Sčasoma pa je kuhano vino bolj kot nujnost postalo poslastica. Prav tako pa obsesiji kuhanega vina sledi tudi obsedenost z ginom oziroma gin tonikom, ki se prav tako nadaljuje v hladnejših mesecih. Obe pijači si lahko pripravimo kar v domači kuhinji, recepte lahko najdete spodaj.

5 pravil, ki jih morate držati, če želite, da bo vaša pijača res okusno pripravljena.

Pravilo 1: Za pripravo kuhanega vina, izberite vino srednje kakovosti, saj bo cenejše in slabše vino ob kuhanju svoj okus še bolj razvilo medtem, ko bodo vrhunska vina svoj okus ob mešanici izgubila.

Pravilo 2: Pri aromatiziranju vina upoštevajte preprosto pravilo in sicer, da se lahko vina ujemajo z zelenimi začimbami – kardamom in bazilika. Polnejša vina pa se ujemajo s težkimi začimbami – muškatni orešček, klinčki. Vedno izberite suha ali polsuha vina.

Pravilo 3: Če pijete le rdeče vino, se ne bojte poskusiti še belega, saj je ta namreč veliko bolj osvežujoča alternativa.

Pravilo 4: Ne bojte se eksperimentirati z različnimi sladili in mešanicami sadja. Začimbe uporabljajte cele, ker lahko mlete pokvarijo okus pijače. Pri dodajanju začimb pa bodite zmerni, saj lahko razvijejo močan okus.

Pravilo 5: Kuhanega vina ne smete prevreti in predolgo kuhati, ker pijača pri vretju izgubi svoje lastnosti. Takoj, ko kuhano vino doseže določeno temperaturo in ne preseže 80 stopinj, ga odstranite iz ognja.

Belo kuhano vino (sestavine za 4 osebe):

2l belega vina

1 dl vode

3 pomaranče

7 žlic sladkorja

1 cimetovo palčko

8 nageljnovih žbic

Postopek:

Iz pomaranč iztisnite sok. Dodajte ga vinu, kateremu ste dodali sladkor in začimbe. Mešanico na zmerni temperaturi kuhajte 5 minut ter bodite previdni, da vino ne zavre. Lahko se poigrate še z različnimi začimbami, kot so piment, kardamom, lovorjev list, vanilijeva palčka ali ingver.

Rdeče kuhano vino (sestavine za 4 osebe):

1l rdečega vina

2 dl vode

1 limono

2 cimetovi palčki

7 nageljnovih žbic

2 zvezdi janeža

3 žlice sladkorja

1 narezano klementino (po želji)

50 ml žganja (po želji)

Postopek:

Limono narežite na rezine. V večji lonec vlijte rdeče vino in vodo. Dodajte limono, cimetovi palčki, janež, nageljnove žbice ter po želji narezano klementino. Vino segrejte skupaj s sladkorjem in začimbami. Kuhajte 5 minut na zmerni temperaturi, a bodite previdni, saj vino nikakor ne sme zavreti. Mešanico med kuhanjem občasno premešajte. Napitek odstranite iz ognja ter na koncu po želji vmešajte še žganje.

Kuhan gin (sestavine za 4 osebe):

100 ml gina

800 ml jabolčnega soka

večji kos ingverja

6 paličic cimeta

8 klinčkov

2 pomaranči

1 ščepec pimenta

4 zvezdice janeža

Postopek:

Jabolčni sok nalijte v večji lonec. Pomaranče olupite, stisnite in dajte skupaj z lupino v lonec. Dodajte na tanke kolobarje narezan ingver, zatem postopno dodajajte cimet, klinčke in janež. Pustite, da se kuha pri srednji temperaturi okoli 20 minut, pri tem pa pazite, da tekočina ne zavre! Na koncu dodajte gin, napitek pa v skodelice nalijte z zajemalko.

Uživajte v pripravi in po pameti!