Ena najbolj znanih silvesterskih vraž, ki se je boste zlahka držali, pravi, da morate na prehodu iz starega na novo leto na sebi nositi nekaj rdečega – lahko je to kos oblačila, modni dodatek ali najmanj ličilo.
Zakaj pravzaprav rdeča barva?
In pri vsem skupaj nikakor ni pomembno za kateri kos oblačila gre. Tako se lahko v rdeči barvi bohoti vaš šal, kapa ali kar spodnje perilo.
Enako srečonosni naj bi bili tudi rdeči okraski na smrečicah, po hišah in v stanovanjih.
Vraža o srečonosni rdeči na silvestra naj bi izvirala iz stare kitajske legende. O pošasti Nian, kar v kitajščini pomeni novo leto, naj bi krožilo veliko legend in raznoraznih strašljivih zgodb. Vsem tem starodavnim štorijam pa je skupno eno, in sicer zver, ki je na novoletni večer, privršala v vas in požrla vse (in vsakogar), so vsi po vrsti ugnali na isti način.
Po eni od legend, naj bi jim veliko skrivnost razkril nek berač, po drugi pa veliki modrec – naj bi se zverina (pa tudi drugi zli duhovi in nesreča sama) strašno bala rdeče barve, svetlobe in močnega hrupa, zato so vsako leto na podboje vrat lepili rdeče trakove, prižigali ognje in zganjali hrup.
Tik pred polnočjo so odprli še vsa vrata in okna, da bi tako simbolično povabili v hišo srečo in s hvaležnostjo v slovo pospremili tudi staro leto.
Prvi naj vam vošči moški
Na novoletno jutro pa naj bi se potem doma umili z vodo iz studenca, kar naj bi v novem letu prineslo blagostanje in srečo. Z vodo je povezano tudi prepričanje, da naj bi tisti, ki se na novo leto prvi umije, dobil zlate zobe, zato si nekateri umivajo zobe že takoj po polnoči.
Sicer pa velja, da naj vam prvi srečno novo leto vošči moški, saj naj bi to prinašalo srečo. Nič ne bo narobe, če boste doma kje obesili belo omelo in se z vašim izbrancem zavrteli pod njim, ali pa si morda izmenjali celo silvestrski poljub. Tudi belo omelo namreč prinaša srečo.