Za takšen teden, kot ga je imel NK Maribor, je točka na derbiju z Olimpijo (1:1) solidna. Saša Gajser je v vlogi začasnega trenerja šel dlje in ocenil, da je točka okej. Štiri točke iz najtežjega gostovanja v Sežani (0:4) in domačega derbija z Olimpijo je po dvojni šok menjavi zadovoljiv izplen. Ni odličen, ni katastrofalen. Je, kakršen pač je. Takšnemu nogometu in takšnim predstavam primeren.

Če nič drugega, prejšnjo soboto so klonili proti Celju in v najslabšem primeru bi lahko za Olimpijo zaostajali celo za deset točk. Pa so poravnani. Kar je morda najboljša novica v Ljudskem vrtu v celotnem tednu, ki so ga začeli z dvema točkama zaostanka. In z drugim športnim direktorjem in trenerjem. Derbi ni bil lep, večinoma tudi ne kvaliteten, čeprav ga je zaradi dinamike tako ocenil trener Olimpije Goran Stanković. Bil je derbi, ki bo šel hitro v pozabo. Še en.

In tudi če bi se na koncu šteli medsebojni derbiji, bi se eni ali drugi težko držali za glavo. Mora pa boleti glava vijoličaste, ker niza vseeno še kar ni in ni konec. Žal je tudi to vse bolj v DNK-ju vijoličastih.

1. Še sedmi domači derbi brez zmage

Najprej so bili trije porazi. Eden je odnesel naslov čez Trojane (2:3), na drugem je Olimpija obrnila rezultat, Dino Hotić pa je potisnil sodnika (1:2) in na tretjem je Olimpija konkretno premaknila Mariboru proslavo (zadnjega) naslova (0:3). Nato so prišli trije remiji, pri čemer je kvaliteta derbijev v Ljudskem vrtu vse bolj padala. Ni ravno lahko izbirati, kateri derbi je ponudil manj: prejšnji oktobra ali sinočnji.

Saša Gajser je sam ocenil, da Maribor še težje igra v Ljudskem vrtu zaradi pritiska. Toda stadion je bil brez gledalcev že na zadnjih dveh derbijih. No, na prvem so prišle tudi viole in izrazila glasna sporočila, tokrat so s transparenti in sporočilom, naj pogledajo na jug, če ne bo šlo, zapolnili tribuno. In navijali onstran tribun.

Saša Gajser je sam ocenil, da Maribor še težje igra v Ljudskem vrtu zaradi pritiska. Toda stadion je bil brez gledalcev že na zadnjih dveh derbijih. No, na prvem so prišle tudi viole in izrazila glasna sporočila, tokrat so s transparenti in sporočilom, naj pogledajo na jug, če ne bo šlo, zapolnili tribuno. In navijali onstran tribun.

Kar mora bolj skrbeti, je prvih 20, 30 minut, od česar ni bežal niti Gajser. Res le pritisk ali kaj drugega, ko si, kakor je rekel sam, Maribor ni znal dvakrat podati? »Nogomet ima psihološki moment. Ne bom rekel, da si fantje niso želeli ali imeli pravega pristopa. Nismo pa uspeli vzpostaviti pravega ritma v igri. Nasprotnik nas je pritisnil, izgubljali smo žoge, ki bi jih morali zadržati. Tekmec je delal tempo, igrišče je bilo zelo hitro – proti pričakovanjem, tudi drselo nam je v določenih trenutkih.«

Maribor ni zmogel razviti svoje igre. »Pričakoval sem, da se bomo morali dobro ubraniti proti Olimpiji, nisem pa pričakoval takega pritiska. Ko so igralci začutili pritisk nasprotnika, smo težko zadržali žogo. Nisem pričakoval, da bomo tako težko prišli do žoge. Fantje to znajo boljše in tudi pričakujem, da bo boljše.«

2. Spet prejeli gol s prekinitve

»Ni bilo težko zadeti,« je tudi Antonio Delamea Mlinar, strelec gola za Olimpijo, povedal, kako je razumel svoj zadetek. Bilo je v bistvu skoraj prelahko zadeti. Saša Gajser je rekel, da si bo moral posnetek pogledati še enkrat. In ko ga bo pogledal, bo videl, da so v živem zidu iz ne ravno najbolj nevarne, vsekakor ne direktno nevarne situacije, stali najvišji igralci Maribora. In da so stali tam tisti, ki bi več lahko pomagali pred Ažbetom Jugom.

Zato je Delamea Mlinar tako zlahka prišel do strela in gola, Jug je bil spet prekratek. Sežana je bila torej preblisk, Tabor je edini, ki ne zabije Mariboru. Vmes je vseh osem preostalih klubov zabilo, Olimpija je nemara začela nov niz.

Zato je Delamea Mlinar tako zlahka prišel do strela in gola, Jug je bil spet prekratek. Sežana je bila torej preblisk, Tabor je edini, ki ne zabije Mariboru. Vmes je vseh osem preostalih klubov zabilo, Olimpija je nemara začela nov niz.

»Imamo plan pri prekinitvah, priprave so zelo pomemben del taktike in s tem se dosti ukvarjamo,« je pojasnil Gajser. »Pokazali smo, da se znamo pripraviti, vendar včasih malce pade koncentracija in se zgodi zadetek. Bolj me boli gol, ki smo ga nazadnje tukaj prejeli s prekinitve.«

 Olimpija bi lahko zadela še drugič, ko je imel najlepšo priložnost drugega polčasa Andres Vombergar, a je pomeril čez gol. S štirimi v obrambi ima Maribor resda manj kritičnih situacij, toda Ilija Martinović se je konkretno lovil in ponujal gostom veliko. Vombergar tega ni izkoristil, morda že naslednjič kdo bo.

3. Matko vijol’čni bojevnik ne le za lani

Aljoša Matko je pokazal daleč največ med vijoličastimi. Ne samo zaradi zadetka tik pred polčasom. Stroj. Borec. Nepopustljiv. Tudi ko mu kaj ne gre, najprej stolče travo z roko, se pobere in gre naprej. Neutrudno prodira z desne, sicer je tudi on dolgo čakal na kakšno žogo, nato pa dočakal podajo Denisa Klinarja, ko je bila Olimpija za hip nepazljiva.

Zadetek je bil na oko silovit, domala surov, izdatno pa mu je pomagal tudi slabo postavljeni Žiga Frelih. »Biser, ki se ga splača priti pogledati na tekmo,« ga je pohvalil Gajser. »Dvajsetletni fant na igrišču sprejema odločitve bolj mirno, trezno in hrabro kot nekateri starejši igralci. Zelo, zelo zadovoljen sem z njim.«

Matko je najbolj izpolnil pričakovanja Gajserja, ko je že po zmagi v Sežani govoril, da bo moštvu vcepil miselnost, da borbenost ne more biti navodilo, ampak vrednota. Imel je tudi najbolj izrazito priložnost za še kaj več, ko je podajo hitro preusmeril, a je Frelih sijajno refleksno reagiral.

Matko je najbolj izpolnil pričakovanja Gajserja, ko je že po zmagi v Sežani govoril, da bo moštvu vcepil miselnost, da borbenost ne more biti navodilo, ampak vrednota. Imel je tudi najbolj izrazito priložnost za še kaj več, ko je podajo hitro preusmeril, a je Frelih sijajno refleksno reagiral.

Nasplošno je bil že na oko videti kot najbolj potenten, konkreten in nepredvidljiv člen moštva. Rok Kronaveter se ni znašel, čeprav je edini zmogel zadržati vsaj malo žogo, Jan Mlakar je bil povsem odrezan, povrhu pa imel tiho tekmo, kjer se je boril predvsem, da se ne bi znašel v še kakšnem ofsajdu. Gregor Bajde je bil tokrat povsem spodletela menjava, Marcos Tavares je želel pokazati več, kolikor je zmogel oziroma mu je bilo dano. Aljoša Matko je bil najboljši mož na tem derbiju pri Mariboru. Z naskokom. Kar pove veliko. Predvsem o tem, kako hitro in kvalitetno raste. Obenem pa tudi, kaj so ponudili soigralci.

4. Prepozno pritisnili, ker imajo težave s kondicijo

Maribor je bil tisti, ki je imel zaključno pobudo. Vendar žoge pred gol, kaj šele vanj, ni znal spraviti. Vedno je nekaj zmanjkalo. Ali slab predložek, ali igralec pred golom, ali še kakšna podaja. Ni šlo. Olimpija je odreagirala tudi panično, vendar Maribor tega ni kaznoval.

Na vprašanje, zakaj je Maribor šele po izključitvi Michaela Pavloviča pritisnil Olimpijo ter imel zaključne podaje, če že ne strela, je Gajser razlog našel v negotovem začetku. Kar drži. Maribor tako ali tako ne deluje zastrašujoče. Ne samo proti Olimpiji. »Ne bom rekel apatični, ampak bili smo nemočni. Samo velike ekipe se lahko dvignejo po taki nemoči. Bilo je tudi vprašanje drugega gola Olimpije. Nismo ga dobili, vrnili smo se, na koncu pa, če bi bolje odigrali, bi lahko celo zmagali.«

Toda od zmage so bili realno precej oddaljeni. Čeprav so imeli vsaj tri situacije ob koncu, ko bi lahko iztržili več. Ni delovalo, Olimpija nima v obrambi tako slabega dne kot Tabor. Predvsem bo Maribor resno moral razmisliti o tem, kaj storiti v napadu. Naj se še toliko ubadajo tudi z obrambo, je bilo vidno, da Mlakar nikakor nima svojega dne. O Andreju Kotniku se je govorilo z izbranimi besedami, a priložnosti tokrat ni dočakal.

Razlog, da niso zmogli več, pa za Gajserja tiči v kondicijski pripravi.

Razlog, da niso zmogli več, pa za Gajserja tiči v kondicijski pripravi. »Točka na derbiju ni slaba. Predvsem iz vidika, da smo imeli ogromno težav s fizično pripravo glede na situacijo v Turčiji. S tem se bomo morali ubadati. Sreda-sobota pusti nekaj posledic na kondicijskem planu. Danes to, kar dajejo ni dovolj. Imam pa dovolj izkušenj, da vem, v čem tiči problem. Ekipa ni na istem kondicijskem nivoju.«

5. Kdo (in kdaj) bo novi trener

Zdaj ima Maribor teden dni časa do naslednje tekme, ko bo gostoval pri Gorici. Kar je veliko glede na zgoščen februarski koledar, ki bo po sobotni tekmi z Gorico prinesel v drugem tednu marca spet dva kroga v enem tednu.

Klub se bo moral odločiti za novega trenerja, razgovori potekajo, do dolgega reprezentančnega premora (od 14. marca do 3. aprila) so še tri tekme in v izenačeni borbi na vrhu si vijoličasti ne morejo privoščiti oklevanja. Šok terapija je za silo delovala, ampak res deluje, kot da je začasna rešitev.

Pa bo res le začasna rešitev? Bi utegnil Gajser ostati kot glavni trener po skoraj desetletju v klubu?

Pa bo res le začasna rešitev? Bi utegnil Gajser ostati kot glavni trener po skoraj desetletju v klubu? »Pošteno povem: ne razmišljam, preveč stvari se dogaja okrog kluba, preveč je informacij s strani medijev, kar je normalno in se s tem ne želim ukvarjati. Skoncentiran sem na svoje delo, klub me je postavil, da vodim ti dve tekmi. Kaj se bo zgodilo potem, ne vem. Jutri (danes, op. a.) imamo trening

Pa ostaja kot pomočnik, če klub pripelje novo trenersko ime? »Tega pa res ne vem in se s tem res ne obremenjujem. Opravljam svoje delo, fokus mora biti na tekmi, vse ostalo bo klub odločil.« In klub bo pod Markom Šulerjem kot športnik direktorjem sprejel eno najbolj pomembnih odločitev. Kdorkoli že bo, bo po Sergeju Jakiroviću in Mauru Camoranesiju že tretji glavni trener letos.