Brata Sedmak, ki na svoji kmetiji v Jurščah v okolici Pivke redita okrog 120 ovc, sta pred leti ugotovila, da so psi, pasme tornjak, zelo dobri pastirski psi, seveda če so le-ti pravilno vzgojeni. To so spoznali tudi na Zavodu za gozdove Slovenije, ki sedaj rejcem drobnice sofinancirajo stroške pri nakupu tornjakov.
Tornjak je pastirski pes po poreklu iz BiH, prevladujoča vzgojna regija je širši predel planine Vlašič nad mestom Travnik (centralni del BiH). Prvi zapis o tej pasmi seže v daljnje leto 1076. Podobe teh psov so našli tudi v obliki reliefa na nagrobnih kamnih (stećkih) iz 12., 13. in 14. stoletja, ki so jih našli v okolici Kaknja. Pripada družini Canis familiaris matris optimale katere poreklo datira že 2000 let pred našo dobo.
Pes s pastirskim nagonom
Kot pravita brata Sedmak, Aleš in Andrej, so tornjaki idealni za varovanje drobnice, njuna kmetija pa že dolgo ni bila žrtev napada volkov ali medvedov, kot sta povedala za Dnevnik, vsaj 10 oz. 15. let. Kot sta še doala, naj bi večjo čredo drobnice čuvali vsa trije psi, ki pa morajo biti za to vrsto dela tudi vzgojeni.
Vzgoje tornjakov sta se brata naučila kar sama, sedaj pa poleg drobnice, redita tudi tornjake. Tornjak je namreč ves čas v bližini dobrnice, na dan lahko s čredo prehodi tudi okoli 20 kilometrov ter premišljeno odganja potencialne napadalce. “Volk je plezalec in pride skozi ograjo kljub elektriki. Če da glavo skozi ograjo, ga ne strese. Ko pride plenilec, je tornjakova naloga, da ga odžene z laježem. Zato je pomembno, da je ves čas ob čredi, kar je značilnost tornjaka,” je za Dnevnik povedal Andrej Sedmak.
Tornjak je plemenit, močan in skladen pes, skoraj kvadratične oblike, prijetnega izgleda, ki mu ga dajeta večbarvna dlaka, ki je gosta in dolga. Izrazita je vratna griva, med tem ko so noge in glava poraščene s krajšo dlako. Ima tudi zelo gosto podlanko, ki mu pomaga preživeti v hladnem podnebju.
Nujno delo so kot pozitivno ugledali tudi na Zavodu za gozdove Slovenije ter ju vključili v projekt Life DinAlp Bear, ki skuša preprečevati škodo na drobnici. Brata Sedmak tako vzrejata tornjake, ki jih lahko drugi odkupujejo. Rejci drobnice pa lahko sedaj od zavoda dobijo tudi sofinanciranje, s čimer jim pokrijejo kar dve tretjini stroškov za nakup psa, katerega cena je okoli 600 evrov.
“V zadnjih desetletjih, ko se je stalež drobnice povečal, velike zveri pa so v številnih državah zavarovane, je bilo treba najti nov način za sobivanje. Ena od rešitev so pastirski psi, ki so se izkazali za zelo učinkovite. Tudi v Sloveniji se raba pastirskih psov povečuje in v okviru našega projekta je vse več interesa zanje. Vzpostavili smo mrežo vzrediteljev za delovne linije pastirskih psov,” je za Dnevnik povedal Tomaž Berce iz zavoda za gozdove.
Tornjak je prijazen do ljudi, oprezno agresiven do zveri in napadalcev na njegov dom, gospodarja ali čredo, ki jo čuva. To je tudi pes, ki zelo malo laja, največkrat samo opozori gospodarja na nevarnost in čaka na ukaz.