Ker državni zbor ni podaljšal prehodnega obdobja, je dostop na slovenski trg dela za delavce iz Hrvaške ponovno prost. Če bi želeli zakon podaljšati, bi morali o tem obvestiti Evropsko unijo do 1. julija letos. 

Marca je bil sprejet predlog zakona, s katerim bi bilo prehodno obdobje podaljšano do 30. junija 2020. Po navedbah vlade bi s tem zagotovili zaposlovanje hrvaških državljanov, vendar pa bi jih sprejemali glede na potrebe stanja na trgu dela v Sloveniji.

Gospodarstveniki novost pozdravljajo

V Sloveniji ponovno prihaja do pomanjkanja kadra, zato gospodarstveniki to novost pozdravljajo. GZS ocenjuje, da bo v treh letih v Slovenijo prišlo še od 1.000 do 2.000 hrvaških delavcev. Zaradi pomanjkanja delovne sile gospodarstveniki opozarjajo, da bomo v prihodnje vse bolj odvisni od zaposlovanja tujcev. Po poročanju GZS za portal Posel Danes: “Dejstvo je, da se slovensko gospodarstvo sooča z vse večjim povpraševanjem po kadrih, ki jih slovenski trg dela ne zagotavlja več v dovolj veliki meri. Zato smo in bomo v prihodnje vedno bolj odvisni od zaposlovanja tujcev, če želimo ohranjati gospodarsko rast in razvoj.

Trenutno v Soveniji okoli 6500 hrvaških delavcev 

Ob koncu leta 2017 je bilo v Sloveniji 6345 hrvaških delavcev, od tega 76,6 odstotka moških. Zaposleni so predvsem v gradbeništvu in pridelovalnih dejavnostih, ženske pa v gostinskih. Po podatkih GZS so večji zaposlovalci hrvaških delavcev predvsem slovenska podjetja, ki iščejo zaposlene ob meji. Večji zaposlovalci so Revoz, CGP in turistične dejavnosti na Obali.

Vendar pa to ni prvič, ko so se trg delovne sile v Sloveniji odpira za hrvaške delavce. Pomnimo, da je med leti 2011 in 2016 ob stečaju nekaj največjih gradbenih podjetij (Konstruktor, Stavbar) bilo tudi veliko delavcev iz držav bivše Jugoslavije, ki so se zaradi stečajev in pomanjkanja dela bili prisiljeni preseliti nazaj.

Ostale države prehodno obdobje podaljšujejo

Za razliko od Slovenije, je Avstrija napovedala podaljšanje prehodnega obdobja. Prehodno obdobje z omejitvami pristopa hrvaških delavcev do trga dela so obdržale tudi Malta, Nizozemska in Velika Britanija. Prehodno obdobje bi Velika Britanija in Malta lahko podaljšali še za največ dve leti, če bi bilo jasno, da bi imelo odprtje trga za hrvaške delavce negativne učinke.