Potem ko od vlade niso dobili nobenih odgovorov na pisne zahteve, povezane z urejanjem obdavčevanja delavcev migrantov, so člani ožjega odbora Civilne iniciative Apače danes sklenili, da bodo 27. decembra z začetkom ob 13.30 izvedli protestni shod na parkirišču starega mejnega prehoda Šentilj. Ker je to čas praznikov, pričakujejo veliko ljudi.
Ker je čas praznikov jih bo veliko
Kot so sporočili člani ožjega odbora Civilne iniciative Apače, pričakujejo vse slovenske državljane, zaposlene v tujini, ne le v Avstriji. “To je čas praznikov in prostih dni, zato vemo, da nas bo veliko. S tem bomo slovenskim akterjem zakonov, slovenski javnosti in Evropski uniji pokazali, v kakšnem diskriminatornem položaju je slovenski čezmejni migrant,” so člani odbora civilne iniciative zapisali v pozivu na protest.
Menijo, da je potrebno nekaj storiti in za vselej zaključiti po njihovem “nesprejemljiv” pritisk na delavca, ki si je zaradi socialno-ekonomskih razmer v Sloveniji moral poiskati zaposlitev v tuji državi.
Pizadevanja za primerno davčno obremenitev
Civilna iniciativa Apače si namreč že več let prizadeva za primerno davčno obremenitev delavcev, ki živijo v Sloveniji in delajo čez mejo. Potem ko je ministrstvo za finance iniciativo pred kratkim obvestilo, da je, ker nima koalicijske in strokovne podpore, ustavilo aktivnosti v zvezi s predlogom novele zakona o dohodnini, ki ga je letos usklajevalo tudi z iniciativo, so se predstavniki iniciative zavzeli za odločnejše ravnanje.
Iniciativa, ki si za trajno ureditev ustreznega obdavčevanja prizadeva več let, zdaj opozarja, da bodo po ukinitvi posebne davčne olajšave z letom 2014 in ker položaja niso uspeli urediti z novelo zakona o dohodnini zdaj najbolj prizadeti delavci z nižjimi osebnimi dohodki, saj naj bi bila njihova doplačila dohodnine v Sloveniji po novem višja za od 1500 do 5000 evrov.
Za čezmejne delovne migrante je za davčna leta od 2005 do 2008 veljal poseben režim odmere in poseben odpis za davčne zavezance, ki so prejemali določene dohodke iz Avstrije. Od leta 2009 do vključno 2013 pa je zanje veljala posebna osebna davčna olajšava, ki pa je bila s 1. januarjem letos po odločitvi ustavnega sodišča odpravljena.
STA
Slovenija