Ker je objekt nevaren za uporabo, so pristojne službe uvoz v garažno hišo februarja fizično blokirale z betonskimi koriti, stanovalci okoliških blokov pa so s tem izgubili pomemben del parkirnih površin. Za pojasnila o trenutnem stanju, reševanju lastniške problematike in usodi samega objekta smo se zato obrnili na Mestno občino Maribor.

Garažna hiša je bila del bivše družbene lastnine

Kot so uvodoma pojasnili, je bila garažna hiša del bivše družbene lastnine. "Po ukinitvi družbene lastnine so stavbna zemljišča prešla na občine, vendar navedeno še ne pomeni, da je bilo s tem tudi rešeno vprašanje pripadajočih zemljišč in objektov," so razložili in dodali, da so se zaradi zapletenosti reševanja problematike pripadajočih zemljišč le-ta reševala kasneje in postopno, od primera do primera.

"Ker ni bilo rešeno vprašanje dejanskega lastništva objekta, je Mestna občina Maribor leta 2023 sprožila negativni ugotovitveni postopek ugotovitve pripadajočega zemljišča zaradi dokončne in pravnomočne razrešitve vprašanja dejanskega lastništva. Da je MOM ravnala pravilno, kaže tudi dejstvo, da so stanovalci preko upravnika zahtevali, da gre za garažo, ki naj bi dejansko pripadala njim kot pripadajoč objekt, s čimer so nasprotovali lastništvu MOM nad garažo," so dodali.

"Gre za direktno posledico bivše družbene lastnine in nerazrešenih vprašanj dejanskega lastništva pripadajočih zemljišč in objektov."

Obnova, rušenje ali nič od tega?

V nadaljevanju so pojasnili, da reševanje tega vprašanja zahteva pritegnitev izvedenca urbanistične stroke, ki mora pregledati vso zgodovinsko dokumentacijo za namen ustrezne razmejitve pripadajočih zemljišč in objektov od občinske infrastrukture (občinske ceste, poti, itd…).

"Mestna občina Maribor v postopkih določanja oziroma dodelitve pripadajočih zemljišč ne more posegati v vprašanja individualne ureditve parkiranja za posamezne stanovalce niti v tem okviru zagotavljati dodatnih parkirnih mest. Ob zaprtju je bilo izpostavljeno, da obnova objekta zaradi dotrajanosti ni smotrna, hkrati pa rušenje takrat še ni bilo v načrtu," so pojasnili.

Končna usoda garažne hiše ostaja neznana

"Ker ni bilo rešeno predhodno vprašanje dejanskega lastništva objekta, tudi ni bilo pogojev, da bi MOM vlagala v objekt. Mestna občina Maribor je zato leta 2023 sprožila postopek za dokončno in pravnomočno razrešitev vprašanja dejanskega lastništva," so zaključili.