V začetku marca je iz cisterne na dvorišču mariborske občine v okolje izteklo med 5 in 6 tisoč litrov kurilnega olja. Stroški sanacije ocenjeni na pol milijona evrov.
Prva in druga faza stala 187.000 evrov
Mestni svetniki so upravi že pred nekaj meseci dovolili, da za 1. in 2. fazo sanacije nesreče porabi 187.000 evrov iz proračunske rezerve. Za izkop, odvoz, deponiranje in dokončno uničenje zemljine so namenili 110.000 evrov, Nigrad pa je z občinskega dvorišča odpeljal okoli 250 ton kontaminirane zemlje. Še dodatnih 77.000 evrov so namenili za pripravo programa interventnih hidrogeoloških in kemijskih raziskav in izgradnjo treh piezometrov, preko katerih kontrolirajo podtalnico.
Iz proračunske rezerve 315.000 evrov
Sedaj pride na vrsto tretja faza sanacije, in za to bo občina prav tako iz proračunske rezerve, namenila 315.000 evrov. Ta denar potrebujejo za »izdelavo dokumentacije in pridobitev dovoljenj za postavitev črpalne in opazovalne infrastrukture, izgradnjo šestih piezometrov, dveh črpalnih vodnjakov, črpanje in čiščenje podzemne vode do septembra prihodnje leto ter kemijska in hidrogeološka testiranja«, so zapisali na občini.
Načrt bodo potrjevali svetniki
O potrditvi načrta naj bi mestni svetniki odločali kar na dopisni seji, saj da »gre za izjemne in nujne ukrepe, ki jih je potrebni izvesti takoj, da se prepreči nadaljnje ogrožanje okolja.« Podtalnica sicer zaenkrat ni ogrožena.
Lokalno