Predstavnika Zavoda za varstvo kulturne dediščine sta si ogledala vinsko klet družbe Vinag v Mariboru in po pregledu ugotovila, da so medijske navedbe o domnevnem uničenju te kulturne dediščine neresnične. Vseh 140 lesenih sodov naj bi bilo na svojih mestih in dostopnih ogledu. Možno pa je, da jim vodstvo podjetja ni pokazalo vsega.
“Klet kot nepremičnina je kulturna dediščina in nisva opazila nobenih sprememb oziroma gradbenih posegov,” sta v uradni izjavi po ogledu zapisala konservator Dejan Damjanovič in vodja Območne enote Zavoda za varstvo kulturne dediščine Maribor Srečko Štajnbaher.
Med drugim sta navedla, da je vsa arhiva zaklenjena in nedotaknjena. Od lesenih sodov naj bi manjkal le en, ki je bil po navedbah vodstva Vinaga umaknjen zaradi zastarelosti in se nahaja v novi kleti v Košakih. V Vinagovi kleti, ki velja za eno največjih in najstarejših klasičnih vinskih kleti v Evropi, se nahajajo tudi številne inox posode, razen ene, stare 15 let, ki je bila lani zaradi neuporabnosti razrezana in prodana Surovini Maribor, še piše v izjavi, ki sta jo podpisala Damjanovič in Štajnbaher.
S tem sta omenjena zanikala poročanje nekaterih medijev, da vodstvo mariborskega Vinaga uničuje znamenito vinsko klet in sode. Po navedbah Televizije Slovenije naj bi se že nekaj časa namigovalo, da želi lastnik Vinaga Leo Ivanjko na območju kleti zgraditi podzemno parkirno hišo.
Da te navedbe ne držijo, je za STA povedala tudi donedavna direktorica Vinaga Klementina Ihanec, sicer partnerica lastnika Ivanjka. Kot je pojasnila, se klet ne uničuje, ampak je redno odprta za obiskovalce.
Štajbaher je za STA še povedal, da so postopek začeli na osnovi več anonimnih klicev zaskrbljenih prijaviteljev. “Iz neuradnih in nepreverjenih podatkov smo izvedeli, da nam vodstvo ni pokazalo vsega, vendar zaenkrat nimamo uradnih dokazov,” je izpostavil in dodal da bo to, če se bo odločil, preveril Inšpektorat za kulturo in medije.
Nekoč ugledni mariborski vinar Vinag je od julija lani v prisilni poravnavi, po negativnem poslovanju v drugi polovici leta pa mu še vedno grozi stečaj. Višje sodišče je namreč zavrnilo pritožbo podjetja na odločitev okrožnega sodišča, ki je Vinagu naložilo plačilo skoraj 27.000 evrov predujma za uvedbo prisilne poravnave. Po navedbah Ihančeve rok za poravnavo obveznosti še ni potekel.
STA.