Z današnjim dnem je v Mariboru Snaga v sodelovanju z družbo ZEOS predala v uporabo zabojnike, v katerih bodo občani lahko ločeno zbirali e-odpadke na 49. lokacijah ekoloških otokov v Mariboru in na izbranih lokacijah v primestnih občinah.
Najhitrejša rastoča vrsta odpadkov
Gre za drobno odpadno električno in elektronsko opremo – mobilne telefone, ure, tipkovnice, miške, radijske sprejemnike, male kuhinjske aparate,.. »Ta vrsta odpadkov sodi med najhitreje rastoče vrste odpadkov, saj vsako leto ustvarimo več odpadne električne in elektronske opreme. Letno naj bi tako nastalo približno 40 milijonov ton električnih in elektronskih odpadkov, ki jih ne uspemo tako hitro predelati oz. uničiti, kot proizvajamo nove,« povedo na Snagi,
Gre za uvajanje krožnega gospodarstva
Osrednji cilj ravnanja z odpadki je povečevati količine ločeno zbranih odpadkov, njihovo recikliranje in ponovno uporabo kot surovin za nove izdelke. Torej uvajanje krožnega gospodarstva v ravnanje z odpadki, k čemur se je Maribor zavezal s krovno strategijo ravnanja z odpadki, ki je bila sprejeta leta 2015.
Mobilni telefoni v večini reciklabilni
Po ocenah strokovnjakov po Evropi v predalnikih leži okoli 100 milijonov odpadnih mobilnih telefonov. Na Snagi povedo, da so ti aparati v 80 odstotkih reciklabilni, torej jih je mogoče predelati tako, da njihove odslužene dele uporabimo za nove surovine. Iz ocenjene količine odpadnih mobilnih telefonov po Evropi lahko pridelamo 2,4 toni zlata, 25 ton srebra, 1 tona paladija in 900 ton bakra.
Brezplačna predaja
E-odpadke v zbiralnikih smo sicer v Mariboru že zbirali v letu 2015 in takrat smo med vsemi sodelujočimi slovenskimi občinami zbrali največ e-odpadkov. »Vsekakor je naš cilj ta rezultat v letošnjem letu ponoviti. Sicer lahko občani vse e-odpadke vse leto brezplačno predajajo v naše zbirne centre, s postavitvijo zabojnikov smo želeli ločevanje teh odpadkov približati in olajšati,« so dejali ob koncu.