Ureditev v letošnjem splošnem dogovoru, s katero so znižali mejo, po kateri lahko zdravniki na primariju odklonijo opredeljevanje novih bolnikov, po navedbah Združenja zdravstvenih zavodov Slovenije onemogoča opredeljevanje novih bolnikov pri 76 odstotkih zdravnikov po Sloveniji.

Ministrstvo za zdravje je družinskim zdravnikom zmanjšalo število pacientov, a za dodatne kadrovske okrepitve niso poskrbeli

Glede na splošni dogovor lahko zdravniki na primarni ravni letos odklonijo opredeljevanje novih bolnikov, ko dosežejo obremenitev slovenskega povprečja. Ne glede na to pa lahko odklonijo opredeljevanje novih bolnikov, ko dosežejo obremenitev 2100 glavarinskih količnikov, ko pri delodajalcu niso izčrpane vse kadrovske in organizacijske možnosti. “V Zdravstvenem domu dr. Adolfa Drolca Maribor se srečujemo s problematiko prezasedenosti, ki pa je večplastna,” pove predstojnik organizacijske enote Splošno zdravstveno varstvo Zdravstvenega doma dr. Adolfa Drolca Maribor Dejan Kupnik ter doda, da je vsekakor treba izpostaviti preveliko obremenjenost družinskih zdravnikov, po drugi strani pa tudi, da se je Ministrstvo za zdravje končno začelo približevati dogovorjenim standardom v družinski medicini, a hkrati ni poskrbelo za dodatne kadrovske okrepitve v zdravstvenih timih.

Zdravniki v Mariboru novih pacientov ne sprejemajo več, a na Zavodu za zdravstveno zavarovanje Slovenijo trdijo drugače

»V ožjem Mariboru so vsi družinski zdravniki razen enega izpolnili pogoje, ko lahko prenehajo vpisovati nove paciente,” pove dr. Kupnik. Gre za pogoje o prenehanju vpisovanja novih pacientov, ki jih je v začetku letošnjega maja postavilo Ministrstvo za zdravje. A v Zavodu za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) trdijo, da je glede na njihove podatke, ki so objavljeni tudi na njihovi spletni strani, v Zdravstvenem domu Maribor še 21 splošnih in otroških zdravnikov, ki še ne dosegajo slovenskega povprečja, 12 splošnih zdravnikov pa ne dosega 2100 glavarinskih količnikov. Na širšem mariborskem območju pa 32 zdravnikov ne dosega slovenskega povprečja in 17 zdravnikov ne dosega 2100 glavarinskih količnikov. To so torej zdravniki, ki si jih zavarovane osebe praviloma lahko izberejo, so zatrdili v ZZZS.

Ta trenutek bi lahko na območju Maribora zaposlili okoli 30 družinskih zdravnikov

Trenutnobi lahko v Mariboru glede na razmere takoj zaposlili okoli 30 novih družinskih zdravnikov. “Pa jih zaradi nezmožnosti pridobitve novih programov zaposlovanja ne moremo,” doda dr. Kupnik.  Tako je v Zdravstvenem domu dr. Adolfa Drolca Maribor na področju drižinske medicine trenutno pet zdravnikov, ki še sprejemajo nove paciente. “Eden je v središču Maribora, ostali štirje pa na perifernih lokacijah v Rušah, Slivnici, Pernici in Šentilju.”

Ministrstvo za zdravje pa žal ne pristopa nasproti pri reševanju kadrovske problematike, s katero se soočajo zdravstveni domi. Vpisovanje novih pacientov se je tako zelo omejilo. “Odločili smo se, da moramo ljudem, ki nimajo osebnega zdravnika, pomagati po najboljših močeh in znotraj kolegica družinskih zdravnikov smo sklenili dogovor, da bo vsak zdravnik, ki še ni dopolnil 105 odstotkov glavarinske obremenitve, paciente še vpisoval do tega odstotka zasedenosti,” so sporočili iz Zdravstvenega doma dr. Adolfa Drolca ter dodali, da je to zaveza, ki so jo sklenili zdravniki družinske medicine v tem zavodu, kljub nenormalnim vsakodnevnim delovnim obremenitvam, saj je njihovo poslanstvo skrb za ljudi, ki ostajajo brez zdravstvene oskrbe zaradi nedodelane zdravstvene politike v Sloveniji.

Tistim bolnikom, ki imajo težave pri izbiri osebnega zdravnika, na ZZZS svetujejo, naj se z vprašanjem oz. pritožbo obrnejo na vodstvo zdravstvenega zavoda, kjer si želijo izbrati osebnega zdravnika. Če pri tem ne bodo uspešni, pa naj se obrnejo na območno enoto ZZZS, kjer ima zdravnik oz. zdravstveni zavod sedež.