Eden od kriterijev za izbor lokacije Magnine lakirnice je bila tudi razpoložljiva delovna sila in možnost izobraževanja. Trenutni podatki kažejo, da je bila stopnja registrirane brezposelnosti v februarju 2017 v Podravski regiji 12,7% (v Sloveniji 10,9%, v Gorenjski regiji 7,5% in v Pomurski 17,7%) oz. v občini Maribor 16,1%; iz podatkov je možno sklepati, da je delovna sila ob ustreznih ukrepih za izobraževanje in prekvalifikacijo na razpolago, so sporočili iz Ministrstva za gospodarski razvoj in tehnologijo.

Za izvedbo prve faze, ki je le ena od štirih načrtovanih faz, načrtuje Magna zaposliti 404 delavcev. Izobrazbena struktura je prikazana v spodnji tabeli:

Dosežena stopnja izobrazbe % zaposlenih
Manj kot V. stopnja izobrazbe0 %
Dosežena V. stopnja izobrazbe37,5%
Dosežena najmanj stopnja izobrazbe 6/237,5 %
Dosežena najmanj stopnja izobrazbe 713 %
Dosežena najmanj stopnja izobrazbe 7/19 %
Dosežena najmanj stopnja izobrazbe 8

 

3 %

 Delavcev ne nameravajo seliti

“Magna zaradi povečane proizvodnje v Gradcu trenutno vodi enega največjih projektov prešolanja v Avstriji. Zaradi proizvodnje za BMW in Jaguar potrebujejo 3000 novih delavcev (sestavljavci karoserij, ličarje, montažerje, logistične delavce).  Magna je tudi večkrat poudarila, da ne namerava seliti delavcev, seveda se pa lahko vsak delojemalec sam odloči za drugo delovno mesto, ki bi mu npr. zaradi lokacija bolj ustrezalo, in se prijavi na delovno mesto v obratu, ki bo predvidoma zgrajen v Hočah,” je za nas povedal Zdravko Počivalšek, minister za gospodarstvo

Gospodarske družbe, kot so Magna, analizirajo trg delovne sile, povprečne plače in kot še omenja minister, plačujejo delavcem konkurenčne plače, ki bodo v vsakem primeru v skladu z zakonskimi zahtevami in kolektivnimi pogodbami. Magna je namreč sprejela Listino o zaposlovanju in  eden od temeljnih stebrov te listine je ponuditi konkurenčne plače in ugodnosti zaposlenim.