V občini Sveta Ana v Slovenskih goricah želijo v okviru projekta doživljajske učne poti vzpostaviti zeleno učno okolje, ki bo prispevalo k razvoju turizma, športa in inovativnih metod učenja na prostem. V ta namen je v četrtek župan občine Sveta Ana Silvo Slaček z izbranim izvajalcem, direktorjem Podjetja za gozdne gradnje in hortikulturo d.o.o. Gregorjem Črešnarjem, podpisal pogodbo za izvajanje gradbenih del za projekt Doživljajska učna pot: S Štrkom Jožkom na pustolovščino. Vrednost projekta (gradbenih del) znaša 92.102,90 evrov, predvideni rok začetka gradbenih del je 22. november letos, dela pa bodo trajala približno 6 mesecev. Nato sledijo še ostale aktivnosti.

Partnerja v projektu sta lovska družina in lokalno gostišče

Ob prijavi na razpis Lokalne akcijske skupine Ovtar Slovenskih goric je bil projekt ocenjen na 96.463 evrov. Sofinanciranje s strani Evropskega sklada za razvoj podeželja znaša slabih 40 tisočakov, nekaj več kot 1.400 evrov prispeva Lovska družina Sveta Ana, 1.100 evrov gostilna Eder, ostalo pa občina iz proračuna.

Z ureditvijo učno doživljajske poti spodbujamo in podpiramo zdrav življenjski slog vseh starostnih skupin občanov in obiskovalcev od drugod.

S projektom želi Občina Sveta Ana skupaj s partnerji razviti infrastrukturo, ki bo zagotavljala kakovostno športnorekreacijsko ponudbo občanom in drugim obiskovalcem kraja ter nove vsebine in metode učenja (razgibano učenje) za potrebe osnovnošolskega izobraževanja in aktivnosti v vrtcu. »Z ureditvijo učno doživljajske poti spodbujamo in podpiramo zdrav življenjski slog vseh starostnih skupin občanov in obiskovalcev od drugod,« so pojasnili v občinski upravi.

Pot s tremi postojankami bo večinoma potekala v naravi

Doživljajska pot bo večinoma potekala v naravi. Začne se pri osnovni šoli in se nadaljuje v smeri Kremberka, proti Zgornji Ščavnici. Na začetku prečka regionalno cesto, nato pa zavije na makadamsko javno pot, ki bo deloma asfaltirana, deloma pa utrjena v gramozu. Nadalje po tej poti zavije v gozd, v smeri proti lovski koči v Zgornji Ščavnici. Od tu dalje se doživljajska učna pot nadaljuje po javni poti do regionalne ceste in ob njej vse do cilja – Osnovne šole Sveta Ana.

Tri postojanke na poti bodo s podajanjem vsebin na kreativen način poskrbele za aktiven prenos znanja za vse generacije. Na prvi postojanki bodo postavili naprave za vzpodbujanje naravnih oblik gibanja (hoja, tek, plezanje, skakanje, …). Namestili bodo tudi razlagalno tablo o drevesih in didaktično tablo. Na drugi postojanki bo imela posebno mesto učilnica na prostem, kjer bo del infrastrukture zgrajen tudi za proučevanje ptic, urejena pot pa bo omogočala opazovanje tudi drugih vrst avtohtonih živali. Na zadnji postojanki bo prostor za počitek in za povzemanje vtisov in hkrati prostor za orientacijo v naravi in spoznavanje reliefnih oblik Slovenskih goric. 

Lovska družina Sveta Ana bo ob drugi postojanki zasadila pet avtohtonih dreves, občina pa bo poskrbela za postavitev opazovalnice za ptice in izdelavo lesene ptičje valilnice.

Lovska družina Sveta Ana bo ob drugi postojanki zasadila pet avtohtonih dreves, občina pa bo poskrbela za postavitev opazovalnice za ptice in izdelavo lesene ptičje valilnice. Gostilna Eder bo na otvoritveno-promocijskem dogodku poskrbela za pogostitev v skladu z načeli zdravega načina življenja. Pri Osnovni šoli Sveta Ana bo postavljena tabla s traso poti, ki bo na domiselni način nakazovala na vse zanimivosti, ki jih lahko obiskovalec pričakuje. Vsi kažipoti in razlagalne table bodo označene z maskoto poti – štrkom Jožkom.