Na Sveti Ani v Slovenskih goricah je preteklo soboto potekala slavnostna akademija ob 95. obletnici delovanja Kulturnega društva Sveta Ana. Njen častni pokrovitelj je bil predsednik republike Borut Pahor, na prireditvi pa so med drugim sodelovali člani kulturnega društva (Cerkveno prosvetni mešani pevski zbor KD Sveta Ana, Folklorna skupina KD Sveta Ana s spletom koroških plesov), Osnovna šola Sveta Ana z otroškim in mladinskim pevskim zborom, domača anovska ustvarjalca (Marija Ferk in Danijel Ferlinc) ter flavtistka Lara Šijanec in pianistka Žana Gajer. Na prireditvi pa so bili prisotni tudi Feri Lainšček, Tone Partljič in pater mag. Branko Cestnik, ki je bil v lanskem letu z zgodovinskim romanom Sonce Petovione nominiran za Kresnika.
Ob 100. obletnici društva želijo izdati monografijo
Predsednica Kulturnega društva Sveta Ana Suzana Breznik Rejak nam je povedala, da društvo združuje okoli 70 članov v treh sekcijah: pevski (Cerkveno prosvetni mešani pevski zbor), folklorni, ki dosega državni nivo, in dramski. “V prihodnje želimo peljati naše kulturno udejstvovanje naprej, ostajati prepoznavni in hkrati navduševati mlade, da bi ostajali v kulturi. Vidimo, da nas kultura res povezuje in da preko nje naši člani postajajo dobri prijatelji. Otroci, vključeni v društvo, pa so s starševskega vidika v varnem okolju. Ob tem pa že gledamo naprej k stoti obletnici kulturnega društva, ko se nagibamo k izdaji monografije, ki bo najverjetneje obsega področja delovanja vseh treh naših sekcij. Želimo si tudi, da bi podprli še kakšno pesniško zbirko Danijela Ferlinca, ki piše odlične pesmi,” je še dejala Breznik Rejakova. Glede sobotne slavnostne akademije pa dodala: “Znova smo pokazali, da znamo stopiti skupaj in smo v času, ko je organizacija prireditev težja kot kadarkoli prej, pripravili izvrsten dogodek, ki prejema mnogo pozitivnih odzivov. Hvala vsem, ki ste nas počastili z obiskom!”
Začetek delovanja kulturne dejavnosti na Sveti Ani sega v leto 1926
Za začetek delovanja kulturne dejavnosti pri Sveti Ani je pomembna letnica 1926, ko je bil na pobudo takratnega župnika Franca Letonje postavljen Katoliško prosvetni dom. Zgradili so ga domačini, prav tako so zanj prispevali sredstva. Med vojno je dom utrpel znatno škodo, leta 1947 pa so ga ponovno obnovili. Z nekajkratnimi deli in popravili je bil dom dokončno obnovljen leta 1981. Julija 2008 so stari kulturni dom porušili in po enem letu (slavnostno odprtje je bilo 17. julija 2009) je Sveta Ana dobila nov, večji in funkcionalnejši dom kulture, ki je v ponos slehernemu občanu Svete Ane.
Julija 2008 so stari kulturni dom porušili in po enem letu (slavnostno odprtje je bilo 17. julija 2009) je Sveta Ana dobila nov, večji in funkcionalnejši dom kulture, ki je v ponos slehernemu občanu Svete Ane.
“Za naše kulturno društvo, glede na obseg prireditev, ki jih pripravljamo, je zdajšnji kulturni dom zagotovo premajhen. Imamo namreč 70 članov, tri sekcije, v dvorani pa je 200 sedežev. Zato smo to slavnostno akademijo izvedli v športni dvorani, kamor je upoštevaje PCT pogoje prišlo veliko ljudi,” je še dejala Suzana Breznik Rejak.
Silvo Slaček: V naši občini je bilo celo kulturno društvo organizirano pred gasilskim
Pozdravni nagovor na prireditvi je opravil župan občine Sveta Ana Silvo Slaček, ki je med drugim dejal, da je nekoliko nenavadno, da je lahko ljubiteljska kultura že toliko časa prisotna v podeželskem okolju. “V naši občini je bilo celo kulturno društvo organizirano pred gasilskim društvom. Začelo se je na tak način, da je leta 1924 domačinka Marija Poš podarila zemljišče za gradnjo kulturnega doma, dve leti kasneje pa je bil že v uporabi. Od takrat naprej je bila kultura z vzponi in padci ves čas dejavna, danes deluje v treh uspešnih sekcijah. Ob visoki obletnici društvu iskreno čestitam.”
Predsednik Pahor je pozval h kulturi dialoga
Slavnostne akademije se je udeležil tudi predsednik Republike Slovenije Borut Pahor, ki je v slavnostnem nagovoru pozval h kulturi dialoga in nujnosti dviga ravni javne razprave. Med drugim je dejal, da je v lokalnih skupnostih kulturna dialoga še opazna, v parlamentu pa tega velikokrat ni. Potrebno je krepiti vezi, kultura pa nam daje nek širši pogled, da smo ljudje res ljudje, in potrebujemo bližino. Pahor, ki je bil tudi častni pokrovitelj slavnostne akademije, je ob 95-letnici delovanja kulturnemu društvu vročil Zahvalo predsednika republike za negovanje etnoloških običajev in ohranjanje domačega narečja ter živahno kulturno ustvarjalnost, ki povezuje ljudi. Breda Slavinec, vodja Javnega sklada Republike Slovenije za kulturne dejavnosti, Območna izpostava Lenart, pa je po pooblastilu Damjana Damjanoviča društvu izročila zlato jubilejno priznanje Javnega sklada RS za kulturne dejavnosti.