Polževo oslanstvo je odraslim osebam z motnjo v duševnem razvoju omogočati aktivno življenje, socialno vključevanje, delovno aktivno življenje, osebni razvoj, razvijanje samostojnosti in njihove socialne mreže. “Uporabnike učimo, različnih spretnosti, jim pomagamo, da si zastavijo nove cilje in jih uspešno uresničujejo z našo pomočjo in domačega okolja. Izvajamo pa tudi glasbene, športne, kulturne, kulinarične, družabne dogodke,” je zapisala mag. Jasmina Breznik, direktorica Varstveno delovni center POLŽ Maribor.
V center je vključenih 265 uporabnikov, in to na območju Lenarta, Maribora, Šentilja, Ruš in Slovenske Bistrice. V enoti Lenart je skupno 46 uporabnikov.
V center je vključenih 265 uporabnikov, in to na območju Lenarta, Maribora, Šentilja, Ruš in Slovenske Bistrice. V enoti Lenart je skupno 46 uporabnikov. VDC Polž želi biti s svojimi aktivnostmi opažen in prepoznaven v okoljih, v katerih deluje. “Pokazati želimo, da se lahko osebe z motnjo v duševnem razvoju veliko naučijo in z ustreznimi pristopi usposobijo za opravljanje različnih del. Pokazati želimo tudi, da lahko prispevamo k razvoju skupnosti v kateri delujemo.”
Center lokalne ponudbe – inovativni projekt, ki uresničuje socialno vključevanje in usposabljanje uporabnikov
Zakon o socialnem vključevanju, ki je začel veljati leta 2019, spodbuja razvoj in izenačevanje možnosti invalidov, spodbuja čim samostojnejše življenje in socialno vključevanje invalidov v skupnost, omogoča izvajanje inovativnih programov in usposabljanj za invalide. Spodbuja, da so invalidi polnovredno vključeni v družbo. “Projekt oz. operacija Center lokalne ponudbe je gotovo eden izmed inovativnih projektov, ki uresničuje socialno vključevanje in usposabljanje naših uporabnikov. Projekt omogoča, da ne delujemo zgolj institucionalno, s svojo klasično storitvijo, pač pa se aktivno povezujemo in sodelujemo v lokalnem okolju. Povezujemo se z društvi, posamezniki, drugimi organizacijami, podjetniki… Iščemo nove pristope in načine, za čim večjo vključenost invalidov,” dodaja Breznikova.
Projekt omogoča, da ne delujemo zgolj institucionalno, s svojo klasično storitvijo, pač pa se aktivno povezujemo in sodelujemo v lokalnem okolju. Povezujemo se z društvi, posamezniki, drugimi organizacijami, podjetniki…
“Osem uporabnikov se je usposabljajo v tem programu, štirje pa so se po usposabljanju v center tudi vključili. Uporabniki so v tej operaciji pridobili nova znanja, veščine, ki jih bodo lahko uporabili tudi pri zaposlovanju in vključevanju v redna delovna okolja in skupnosti. Želimo si, da bi uporabniki VDC Polž v prihodnosti imeli več možnosti zaposlovanja v redna delovna okolja in ta operacija je gotovo eden izmed korakov k uresničitvi tega cilja.”
V okviru Centra lokalne ponudbe uporabniki VDC-ja prodajajo svoje izdelke in promovirajo ostalo lokalno ponudbo Slovenskih goric
Pomembno se jim zdi, pravijo v Varstveno delovnem centru Polž Maribor, da so z operacijo uredili in vzpostavili tudi delovanje Centra lokalne ponudbe na Trgu osvoboditve 9 v središču Lenarta, kjer prodajajo svoje izdelke in promovirajo ostalo lokalno ponudbo Slovenskih goric. “Promocija in prodaja lokalne ponudbe v Lenartu ni enostavna in nam predstavlja velik izziv. Nenehno je potrebno iskati nove možnosti/priložnosti prodaje. V ta namen je bilo vzpostavljeno tudi novo delovno mesto, vključevali pa so se tudi zaposleni iz VDC-ja, prostovoljci in upokojenci,” pojasnjuje Jasmina Breznik.
Ponuja trajnejše prehranske izdelke lokalnih proizvajalcev: med, testenine, kekse, sokove od lokalnih proizvajalcev, izdelke iz učečih se kmetij ter izdelke in pridelke ekoloških proizvajalcev.
V sodelovanju z Razvojno agencijo Slovenske gorice, občinami in lokalnimi ponudniki Center lokalne ponudbe ponuja tudi informativno turistična gradiva območja LAS Ovtar Slovenskih goric in širših Slovenskih goric. “Ponuja, promovira in prodaja turistične izdelke domače obrti, s katerimi promovira Slovenske gorice in tudi krepi in promovira obstoječi zaščiteni znak Ovtarja. Ponuja trajnejše prehranske izdelke lokalnih proizvajalcev: med, testenine, kekse, sokove od lokalnih proizvajalcev, izdelke iz učečih se kmetij ter izdelke in pridelke ekoloških proizvajalcev.”
K sodelovanju vabim tudi ostale lokalne ponudnike s tega območja. Zainteresirani lahko pokličejo na tel. št. 0591 95 900. Naj povem, da so naši izdelki na voljo v našem Centru lokalne ponudbe, ogledati in naročiti pa jih je mogoče tudi v okviru spletnega trgovine na https://www.vdcpolz.si.
Irena Kokol iz lenarškega Centra lokalne ponudbe nam je povedala, da trenutno sodelujejo z naslednjimi lokalnimi ponudniki: Kmetija Čuček – Lenart, Oljarna Kolarič – Sveta Ana, Kisarna Simonič – Sveta Ana, Domačija Kapl (med) -Sveta Ana in kmetija Senekovič – Sveta Ana. “K sodelovanju vabim tudi ostale lokalne ponudnike s tega območja. Zainteresirani lahko pokličejo na tel. št. 0591 95 900. Naj povem, da so naši izdelki na voljo v našem Centru lokalne ponudbe, ogledati in naročiti pa jih je mogoče tudi v okviru spletnega trgovine na https://www.vdcpolz.si.”
Projekt je bil sofinanciran iz Evropskega kmetijskega sklada za razvoj podeželja
Vrednost celotne operacije je nekaj čez 72 tisoč evrov, od tega je skoraj 40 tisoč evrov sofinanciranih iz Evropskega kmetijskega sklada za razvoj podeželja. Poleg Varstveno delovnega centra Polž Maribor v projektu sodelujeta tudi Razvojna agencija Slovenske gorice, d.o.o. in Društvo za razvoj podeželja Ovtar Slovenskih goric. Milena Grabušnik iz Razvojne agencije Slovenske gorice je izpostavila dobro partnersko sodelovanje na področju usposabljanja tako zaposlenih in uporabnikov o turističnih zanimivostih in ponudbi celotnih Slovenskih goric. Prav tako bodo nadaljevali s stalno podporo pri predstavljanju turistične ponudbe tudi v prihodnje. Predsednik Društva za razvoj podeželja Ovtar Slovenskih goric.Andrej Kocbek je prav tako izrazil veliko zadovoljstvo ob uspešno zaključenem projektu, v katerega so bili aktivno vključeni številni člani. “Nekateri skozi delavnice prikaza domačih obrti in tradicionalnih znanj, drugi pa kot ponudniki lokalnih izdelkov. Z lenarško enoto VDC Polž obstaja že večletno sodelovanje v okviru tradicionalnega slovenskega zajtrka, ki pa je bilo nadgrajeno s partnerstvom v dveh projektih: Agatin čarobni plašč in Center lokalne ponudbe.”
Vrednost celotne operacije je nekaj čez 72 tisoč evrov, od tega je skoraj 40 tisoč evrov sofinanciranih iz Evropskega kmetijskega sklada za razvoj podeželja. Poleg Varstveno delovnega centra Polž Maribor v projektu sodelujeta tudi Razvojna agencija Slovenske gorice, d.o.o. in Društvo za razvoj podeželja Ovtar Slovenskih goric.
V okviru projekta so izvedli različne aktivnosti, ki so zajemale:
– usposabljanje zaposlenih, prostovoljcev in uporabnikov za sodelovanje pri izvajanju informativno turistične ponudbe Slovenskih goric,
– izdelali so dva turistična prospekta v lahko berljivi obliki v slovenščini in v nemščini za tuje goste ter informacijski plakat za promocijo Slovenskih goric in aktivnosti, ki se bodo v okviru operacije organizirale in izvajale,
– veliko povpraševanje je bilo tudi po delavnicah na temo promocije ekoloških živil in s prikazom tradicionalnih znanj domačih obrti,
– razširili smo ponudbo VDC s ponudbo in prodajo lokalnih izdelkov ter razširili turistično informativno ponudbo,
– razvijali smo nove izdelke za promocijo Slovenskih goric.
– center je promoviral ekološko proizvodnjo in zdrav življenjski slog, tudi z vzpostavljenim Eko kotičkom,
– ponudbo smo razširili na spletno prodajo.
Prostor, ki ga imamo tukaj v centru Lenarta, pa je poleg našega dela namenjen tudi druženju, izobraževanju, medgeneracijskemu povezovanju.
“Skozi aktivnosti so nastala lepa srečanja, v katera so bile vključene tudi druge ranljive skupine, otroci, starejši, obiskovalci centra… Gotovo so se med nami ustvarili novi odnosi in spletle nove vezi. Prostor, ki ga imamo tukaj v centru Lenarta, pa je poleg našega dela namenjen tudi druženju, izobraževanju, medgeneracijskemu povezovanju. Na tej lokaciji bomo delovali tudi po zaključku projekta. Imamo še veliko idej, kaj bi v prihodnosti lahko počeli, kako bi projekt lahko nadgradili, morda naše ideje kdaj prerastejo tudi v Center lokalne ponudbe in socialnega vključevanja. Takoj ko bodo covid ukrepi ustavljeni, si želimo privabiti obiskovalce iz celotne Slovenije, pa tudi iz tujine. Spodbujati želimo tudi domačo obrt, lokalno proizvodnjo in potrošnjo lokalnih izdelkov,” zaključuje Jasmina Breznik.
V Polžu sicer izkoristijo vsako priložnost za čim večje socialno vključevanje uporabnikov
Ob tem nas je zanimalo, koliko aktivne pa so ostale enote pod okriljem VDC Polž? Direktorica mag. Jasmina Breznik pravi, da v Polžu radi izkoristijo vsako priložnost, ki jim omogoča čim večje socialno vključevanje uporabnikov. “Želimo, da smo v okoljih, kjer delujemo in širše, prepoznavni kot tisti, ki lahko s svojim delovanjem pomembno prispevajo k kvalitetnemu razvoju lokalne skupnosti in nenazadnje želimo biti prepoznavni tudi v širšem slovenskem prostoru. Seveda nas ta hip covid kar omejuje pri naših aktivnostih, tako da smo malce manj aktivni in videni, pa vendarle določene aktivnosti izvajamo še naprej.”
Na področju Lahkega branja še naprej prevajamo različna gradiva. V okviru projekta Brati – razumeti – Lahko branje (LAS Drava) smo izdali knjigo Prepovedana ljubezen v tehniki lahkega branja in branje še vedno promoviramo v širši okolici.
“Na področju Lahkega branja še naprej prevajamo različna gradiva. V okviru projekta Brati – razumeti – Lahko branje (LAS Drava) smo izdali knjigo Prepovedana ljubezen v tehniki lahkega branja in branje še vedno promoviramo v širši okolici. Knjigo smo razdelili tudi v knjižnice in institucijam po celi državi. Še vedno imamo nekaj izvodov, v kolikor koga zanima. Sodelovali smo v natečaju Zavoda RISA Kratke zgodbe v lahkem branju, v katerem so naši uporabniki z zgodbami, ki so jih zaposleni pomagali prirediti v lahko branje, dosegli 2. in 10. mesto.”
Izpostaviti je potrebno, da je do Covida-19 v Mariboru delovala tudi čajnica, ki je bila odprta za širšo javnost. V Slovenski Bistrici smo imeli stojnico v Mercatorju s prodajo izdelkov.
Ob tem promovirajo tudi zdrav življenjski slog, kar je v teh časih še posebej pomembno. “Izpostaviti je potrebno, da je do Covida-19 v Mariboru delovala tudi čajnica, ki je bila odprta za širšo javnost. V Slovenski Bistrici smo imeli stojnico v Mercatorju s prodajo izdelkov. Velik uspeh je, da so se uporabniki naučili samostojno prodajati. Žal pa pri takih aktivnostih naletimo tudi na birokratske zadržke, ki pogosto tudi onemogočajo, da bi uporabniki lahko izkoristili vsa znanja, ki so jih pridobili. V Mariboru in Rušah se uporabniki vključujejo tudi v redna delovna okolja. Ves čas pa si prizadevamo, da uporabnike čim bolj usposobimo za samostojno življenje, da jih naučimo spretnosti, ki jim pri tem lahko pomagajo.”
Trenutno je najbolj aktualen projekt S teboj lahko – razvoj in preizkušanje storitev socialnega vključevanja invalidov
Ta hip je gotovo najbolj aktualen projekt, ki ga sicer izvajajo na nivoju celega zavoda »S teboj lahko – razvoj in preizkušanje storitev socialnega vključevanja invalidov«. Projekt pilotno izvajajo na območju Maribora z okolico in Zasavja, pri čemer jim na območju Zasavja pomaga VDC Zagorje. Projekt traja od 1.5.2020 do 31.3.2022, namenjen pa je naboru in preizkušanju storitev socialnega vključevanja invalidnih oseb po ZSVI. Projekt sofinancirata Republika Slovenija MDDSZ in EU Evropski socialni sklad.
Kakšni so načrti VDC Polž za v prihodnje?
“Idej in načrtov nam ne bo zmanjkalo. Želimo si, da bi v prihodnosti postali morda nekakšen Center za socialno vključevanje uporabnikov, kjer bi uporabniku lahko nudili tudi druge storitve, kot so: socialno vključevanje, osebna asistenca in morda še kaj. Tako bi lahko na enem mestu zagotovili celostno obravnavo potreb uporabnikov za čim bolj aktivno, samostojno življenje, pa tudi življenje, ki bo omogočalo, da lahko z določeno podporo čim dlje bivajo v svojem domačem okolju.”
Želimo si, da bi v prihodnosti postali morda nekakšen Center za socialno vključevanje uporabnikov, kjer bi uporabniku lahko nudili tudi druge storitve, kot so: socialno vključevanje, osebna asistenca in morda še kaj.
“Želimo si najti tudi ustrezne nadomestne prostore za enoto Rapočeva v Mariboru, kjer izvajamo storitev vodenja varstva in zaposlitve pod posebnimi pogoji,” zaključuje direktorica VDC Polž Maribor mag. Jasmina Breznik.