Na ponedeljkovi 24. redni seji občinskega sveta v Rušah so tamkajšnji svetniki po hitrem postopku potrdili 2. rebalans letošnjega občinskega proračuna. Pripravo odloka o spremembi odloka o proračunu Občine Ruše za leto 2022 so narekovale predvsem spremembe v izvrševanju proračuna pri investiranju zaradi spremenjenih okoliščin, spremembe nekaterih planiranih zneskov po proračunskih postavkah glede na indikatorje izvrševanja proračuna tekom proračunskega leta ter sledenje poslovnim dogodkom, ki se jih predhodno ni moglo predvideti ali še niso bili znani.
Pomembnejše spremembe in razlogi zanje so:
– V splošnem in posebnem delu proračuna ter načrtu razvojnih programov so bile pripravljene nove ocene za prihodke in odhodke ter projekte, in sicer na podlagi trenutne realizacije, na podlagi sklenjenih pogodb in drugih razpoložljivih podatkov.
– Za projekt Prizidave in delne rekonstrukcije Zdravstvene postaje Ruše je bila po dveh ponovljenih javnih naročilih na prejšnji seji predstavljena pridobljena ponudba za izvedbo del, ki je presegala razpoložljiva sredstva v proračunu. Občinski svet Občine Ruše je s sklepom odločil, da se ne strinja s tako visoko vrednostjo investicije in tudi ne z nadaljevanjem investicije.
– Za projekt Celovite energetske sanacije javnih objektov v lasti Občine Ruše je občina bila uspešna pri kandidaturi za pridobitev sredstev, ki jih razpisuje Ministrstvo za infrastrukturo za energetsko prenovo stavb ožjega in širšega javnega sektorja in je pridobila 1.472.863,09 evrov nepovratnih sredstev za evropsko kohezijsko politiko. Investicija se bo financirala po principu energetskega pogodbeništva v obliki javno – zasebnega partnerstva. Po terminskem planu, ki ga je predstavil izbrani ponudnik, bodoči koncesionar, bo investicija zaključena v letu 2023. Temu je prilagojena tudi dinamika celotne investicije.
– Za projekt Odvajanje in čiščenje odpadne vode v aglomeraciji ID 16520 so sredstva na tej postavki zagotovljena za izgradnjo kanalizacijskega sistema, ki je s sprejetjem novele Uredbe o odvajanju in čiščenju komunalne odpadne vode na območju Občine Ruše izpadel iz kohezijskega financiranja. Govor je o aglomeraciji ID 16520 Bistrica ob Dravi – Log, ki predstavlja območje z obremenitvijo pod 2.000 PE. Ministrstvo za okolje in prostor je v začetku leta objavilo javni razpis za podelitev nepovratnih sredstev za izgradnjo energetsko učinkovitih sistemov za odvajanje in čiščenje odpadne vode in Občina Ruše namerava oddati kandidaturo. V primeru uspešne kandidature se v Rušah nadejajo do 50 % sofinanciranja investicije.
– Za Odvajanje in čiščenje odpadne vode v porečju Drave – Občina Ruše je občina v letu 2022 nadaljevala z aktivnostmi izgradnje kanalizacijskega omrežja v aglomeraciji ID 13652 – Ruše. Obseg del ter dinamika sta pogojena z razpoložljivimi proračunskimi sredstvi, saj nepovratna sredstva kohezijske politike iz nove finančne perspektive 2021 – 2027 še niso na voljo. V tem oziru se zaključek investicije zamika v naslednja leta.
– V posebnem delu proračuna je bila na področju proračunske porabe na glavnem programu oziroma podprogramu 14 Gospodarstvo, 1402 Pospeševanje in podpora gospodarski dejavnosti, 14029001 Spodbujanje razvoja malega gospodarstva dodana nova proračunska postavka 461 Invest Podravje – Slovenija. Občine podravske regije so pristopile k projektu Invest Podravje – Slovenija. K projektu sta pristopila tudi dva konzorcijska partnerja ZRS Bistra Ptuj in RRC Ormož ter Območno razvojno partnerstvo RASG in RIC Slovenska Bistrica. Namen projekta je promocija regije in spodbujanje investicij v regiji.
– V računu financiranja je v veljavnem proračunu načrtovano najetje dolgoročnega kredita v višini 2.970.000 evrov. Z Odlokom o spremembi odloka o proračunu Občine Ruše za leto 2022 – 2 znesek dolgoročnega zadolževanja zmanjšujejo za 1.354.000 evrov (na 1.616.000 evrov).
Za pomoč bodo lahko zaprosili tudi občani, ki so delovno aktivni, za delo pa prejemajo minimalno plačilo
V nadaljevanju seje je občinski svet sprejel Pravilnik o ukrepih na področju socialnega varstva in pomoči družini v občini Ruše. Zahtevo po sprejemu novega pravilnika je narekovalo več razlogov, poglavitni razlog je pandemija covida-19, ki je posledice pustila na vseh področjih. Pri delu so zaznali, da pomoč potrebuje nova populacija ljudi, občanov, ki so se znašli v socialni stiski zaradi okoliščin, na katere nimajo vpliva. Visoka letna rast cen življenjskih potrebščin negativno vpliva na življenje posameznika.
Z novim pravilnikom gre lokalne skupnost z več koraki naprej v smeri socialne vključenosti, saj bodo za pomoč lahko zaprosili tudi občani, ki so delovno aktivni, za delo pa prejemajo minimalno plačilo. V pravilniku so podrobneje določeni:
– pogoji za izredno denarno pomoč,
– prispevek ob rojstvu novorojenca,
– subvencioniranje prehrane dojenčkov,
– sofinanciranje letovanja otrok in mladostnikov,
– pomoč pri nakupu šolskih potrebščin za učence ter
– drugi ukrepi na področju socialnega varstva in pomoči družini.
Društva bodo prejela več sredstev za izvedbo projektov
Spremembe in dopolnitve Pravilnika o sofinanciranju posebnih skupin v občini Ruše prinašajo način razdelitve sredstev javnega razpisa na način, da je 30 % predvidenih sredstev namenjenih za dejavnost oz. delovanje društva. Sredstva se porazdelijo vsem upravičencem v enakem deležu. 70 % predvidenih sredstev pa je namenjenih sofinanciranju projektov. Sredstva se porazdelijo na vse prijavljene projekte po vrednosti točke. Vrednost točke je odvisna od števila prijavljenih projektov in od števila dodeljenih točk.
S tem, ko se sofinanciranje posebnih skupin razdeli na 30 % predvidenih sredstev, ki so namenjeni dejavnosti, in 70 % predvidenih sredstev za sofinanciranje projektov bo občina dosegla, da bodo društva prejela več sredstev za izvedbo projektov.
Potrdili so tudi dokument identifikacije investicijskega projekta »Novogradnja večnamenskega prostora in rekonstrukcija letnega gledališča«.
Ruški svetniki so potrdili tudi dokument identifikacije investicijskega projekta za investicijo “Letno gledališče pod Goroj”. Projekt novogradnje večnamenskega prostora in rekonstrukcije letnega gledališča vsebuje obnovo propadajočega letnega gledališča ter izgradnjo večnamenske stavbe, ki bo služila kot dopolnitev letnega gledališča. Vrednost investicije po tekočih cenah znaša 874.368,27 evrov. Predvideno je, da se bo operacija izvedla v eni fazi in bo skupaj s pripravami in vsemi aktivnostmi trajala od 2022 do konca leta 2024.
Ruški vrtec bodo prizidali in delno rekontruirali
Občina Ruše se je na podlagi pomanjkanja prostora, ki je nujen za normalno funkcioniranje vrtca, odločila za prizidavo in delno rekonstrukcijo vrtca Ruše, s katero bo zagotovila enake možnosti dostopa do predšolske vzgoje vsem otrokom oziroma mladim družinam v občini. Prizidani objekt bo skoraj nič-energijska montažna stavba, tako bo načrtovana investicija prispevala k varovanju okolja in trajnostnem razvoju. Hkrati bodo z načrtovano investicijo zagotovljene tudi dodatne zunanje površine. Ocenjeni stroški investicije v prizidavo in delno rekonstrukcijo vrtca Ruše so ocenjeni na 1.571.679 evrov (stalne cene na dan 2.8.2022) brez DDV. Občina Ruše bo za izvedbo načrtovanega projekta poskušala pridobiti sredstva Ministrstva za izobraževanje, znanost in šport oziroma morebitna druga nepovratna sredstva. Občinski svet je potrdil sklep o potrditvi investicijskega programa s študijo izvedbe projekta »Prizidava in delna rekonstrukcija Vrtca Ruše« za projekt vrtca Ruše.