V Rušah bodo, kot je znano, zaradi slabega stanja in energetske neučinkovitosti energetsko sanirali šest javnih objektov. Gre za Športni park Ruše – bazen, Dom kulture Bistrica ob Dravi, Občino Ruše – upravno stavbo, Osnovno šolo Janka Glazerja Ruše, Glasbeno šolo in Policijsko postajo Ruše. Projekt izvajajo v okviru javno-zasebnega partnerstva, Občina Ruše pa je pogodbo podpisala z družbo Petrol d.d. in s partnerjema Resalt d.o.o. in RES EPC d.o.o.. S podpisom pogodbe je izvajalcu začelo teči 15-letno koncesijsko obdobje, po tem obdobju bo investicija izplačana, vsa oprema pa bo postala last občine. Gre za klasično energetsko pogodbeništvo, v katerem se investicija pokriva iz prihrankov, sofinancerski delež pa je zagotovljen z nepovratnimi sredstvi.
Z deli so že začeli v Bistrici ob Dravi
V tem času so z deli že začeli na objektu doma kulture v Bistrici ob Dravi (kotlovnici), v kratkem pričakujejo začetek del na stavbi občine (streha) ter Osnovne šole Ruše (fasada). Dela v okviru prve faze, gre za izvedbeni del (ukrepi na stavbah), naj bi bila predvidoma zaključena do konca aprila 2023. Sledi druga faza – energetsko upravljanje objektov s strani koncesionarja. Obe obdobji trajata skupaj 15 let, obdobje se šteje od uvedbe koncesionarja v delo, ki je bilo za objekte Petrol konec oktobra, za objekte Resalta pa bo uvedba v delo v novembru. Za dela na objektih, ki jih je prevzela Resalta, trenutno še nimajo podrobnejše časovnice, pričakujejo pa, da bi se dela začela v roku meseca dni.
“Dejavnost v teh objektih bo med izvedbo del 1. faze deloma motena (npr. pri zamenjavi ogrevalnega sistema, pri delih znotraj objektov, ipd.), zato bo potrebna sprotna koordinacija z uporabniki,” so sporočili z občinske uprave v Rušah. Celotna investicija je vredna 3.434.546,54 evrov, podrobnejša finančna konstrukcija je v spodnji tabeli:
Glavni razlog za izvedbo projekta je zmanjšanje porabe energije in s tem posledično stroškov energije, zagotovitev učinkovite rabe energije in zmanjšanje obremenitve okolja z emisijami toplogrednih plinov. Razlog za izvedbo obravnavanih investicijskih in organizacijskih ukrepov je slabo stanje obravnavanih objektov oziroma pripadajočih energetskih sistemov, odsotnost ustreznega energetskega upravljanja, posledično njegova energetska neučinkovitost ter visoki stroški energije in vzdrževanja ter upravljanja predmetnih energetskih sistemov. Prav tako obstoječe stanje ne zagotavlja optimalnih delovnih in bivalnih pogojev. Številne javne stavbe, predvsem starejše, imajo velik potencial za zmanjšanje rabe električne in toplotne energije ter vode, kjer lahko že z enostavnimi ukrepi in reorganizacijo dela dosežejo prihranke pri rabi energije do 10 odstotkov. Z obsežnejšimi in bolj kompleksnimi tehnično-investicijskimi ukrepi pa lahko rabo energije znižajo tudi do 30 odstotkov. Vse omenjeno pa lahko še dodatno izboljšajo, v kolikor izvedejo celovito energetsko prenovo.
Povzetek zagotovljenih pogodbenih prihrankov energije za obdobje enega leta za seznam objektov je prikazan spodaj.