Sadjarsko panogo na območju severovzhodne Slovenije med drugim spremljajo na Kmetijsko gozdarskem zavodu Maribor, kjer so v zadnjem objavljenem sadjarskem obvestilu zapisali, da bo letošnja pridelava jabolk ponovno velik izziv za vse tržne pridelovalce.
Pregledi nasadov jablan v Podravju od pozne lanske jeseni do sredine aprila so namreč pokazali, da pretekli dve zaporedni letini skoraj povsem brez pridelka ne prinašata v letošnjo pridelovalno sezono pretiranega optimizma.
Jablane prizadela suša, visoke temperature ter na koncu še dolga zima
Nasade jablan je lani za pozebo prizadela še suša, ki je povzročila motnje v prvem razvojnem obdobju cvetnih brstov, dodatne motnje v razvoju pa so povzročile tudi visoke temperature konec lanskega in v začetku letošnjega leta.
Zaradi pozne februarske zime s snegom vse do zadnje dekade marca pa mnogi sadjarji tudi zamujajo z izvajanjem zimskega obrezovanja drevja, med drugim še ugotavljajo specialisti za sadjarstvo pri KGZ Maribor, kjer pridelovalcem predlagajo različne ukrepe.
Začetni razvoj rastlin letos nastopil dva tedna kasneje kot lani
Vpliv vremena na kmetijstvo spremljajo na oddelku za agrometeorologijo Agencije RS za okolje (Arso). Kot so pojasnili za STA, so bili letos opazni vegetacijski premiki na nekaterih listopadnih drevesih in tudi na sadnem drevju vidni takoj po 1. aprilu, ko so bile temperature zraka končno nad vegetacijskim pragom, to je nad pet stopinj Celzija.
Začetni razvoj rastlin je sicer letos nastopil dva tedna kasneje kot lani, a so kasneje fenološki razvoj tudi sadnega drevja pospešili nadpovprečni temperaturni pogoji v aprilu.
Še vedno opozarjajo na pozno pomladansko ohladitev
Tudi vremenski obeti v teh dneh napoveduje nadpovprečne temperature zraka, zato lahko po napovedih Arsa pričakujemo, da se bo tudi fenološki razvoj pri nas najbolj zastopane sadne vrste, jablane, ki v večjem delu osrednje Slovenije normalno zacveti sredi zadnje dekade aprila, v hribovitih predelih Slovenije pa v začetku maja, močno pospešil.
Odpirajoči cvetni brsti, razcveteli cvetovi in tudi oplojeni cvetovi oziroma mladi plodiči pri sadnem drevju pa so zelo občutljivi na nizke kritične temperature zraka, ki lahko povzročijo pozebo. “Upajmo, da nam vreme vsaj letos prizanese s pozno pomladansko ohladitvijo, kakršna je v zadnji tretjini aprila pustošila po sadnem drevju v preteklih dveh letih,” so še navedli na oddelku za agrometeorologijo na Arsu.