Delegacije mariborske občine so se v času županovanja Andreja Fištravca do sedaj na Kitajsko podale že 18-krat, stroški pa so uradno presegli 75 tisoč evrov. Nekateri mediji so sicer že lani poročali, da so stroški potovanja na Kitajsko presegli sto tisoč evrov, vključujoč izdatke občinskih zavodov in javnih podjetij, a zaenkrat konkretnih rezultatov potovanja še niso prinesla.
Ob nogometu in kisu tudi letalska povezava
Dvanajst predstavnikov mariborske občine je do sedaj potovalo v različna kitajska mesta, glavni cilji potovanj pa so sodelovanje na nogometnem področju, najem trenerjev in treniranje otrok ter posredovanje za prodajo prehrambenega blaga, kot sta vino in kis, so sporočili z mariborske občine.
Med glavnimi cilji potovanj na Kitajsko na mariborski občini naštevajo še pridobljen interes za nakup mariborskega letališča in podpisan sporazum o aktivnostih za vzpostavitev letalske povezave. Tu je še pridobivanje investitorjev za nepremičninske posle.
Vrsta podpisanih sporazumov
Mariborska občina je do sedaj podpisala sporazume o sodelovanju z devetimi kitajskimi mesti. S Huai’anom sta podpisana še sporazum o sodelovanju med turističnima organizacijama obeh mest o sodelovanju na področju promocije turizma in sporazum o aktivnostih za vzpostavitev letalske povezave. Z Nanchangom je bil podpisan sporazum podjetja Nipa d.o.o. o trgovskem sodelovanju s podjetjem Fusheng, z Wuxijem sporazum o sodelovanju na področju nogometa, sporazum z Univerzo v Mariboru, OŠ Franceta Prešerna in Prvo gimnazijo Maribor. Z mestom Hangzhou so ob sporazumu o sodelovanju na področju turizma sklenili še sporazum »Civil servant exchange« in sporazum o sodelovanju Univerze v Mariboru in univerze »Hangzhou Normal university«. S Shanghaijem je usklajen predlog za podpis sporazuma med oddelkom »Invest in Shanghai«, ki je del urada za gospodarstvo Shanghajske občine, še sporočajo iz mariborske občine. Z mestom Chongqing je dosežen sporazum med »Chongqing broadcasting group« in RTV Maribor, pa tudi sporazum med »Chongqing Environmental Protection Bureau« in Nacionalnim laboratorijem za zdravje okolje in hrano, navajajo na občini ter pridajajo, da so s Pekingom podpisali sporazum o izmenjavi javnih uslužbencev oz. »Civil servant exchange«.
Aktivnosti za tovarno baterij se nadaljujejo
V Huai’anu so s podjetjem Shihlien apex podpisali sporazum o nadaljevanju aktivnosti v letošnjem letu za vzpostavitev tovarne baterij. Tovarne, katere odprtje je župan Andrej Fištravec v volilni kampanji sicer najavljal že v letu 2014 in za katero je bilo razpisanih že tudi 52 delovnih mest. Kot navajajo na občini, je pri tovarni baterij prišlo do preložitve investicije, z investitorjem pa da je predviden sestanek v drugi polovici letošnjega leta.
Tukaj je še podpisan dogovor o sodelovanju med podjetjem Mizarstvo Fidler in družbo Jiusheng Holding Group, pa s podjetjem BLK iz Nanchanga podpisan sporazum o nameravani investiciji za izgradnjo tovarne malih avtobusov v Mariboru. S podjetjem Poso iz istega kitajskega mesta pa je podpisan sporazum o nepremičninski investiciji v Mariboru. Šlo naj bi za investicijo poslovno-stanovanjskih vil na Studencih. »Gre za sporazum, ki je bil podpisan v Nanchangu novembra 2015, investitor želi imeti rešitev na ključ pod določenimi cenovnimi pogoji. Še vedno je projekt v usklajevanju med vsemi partnerji, prizadevamo si, da bi se lahko projekt pričel izvajati do konca leta 2016,« pojasnjujejo na mariborski občini.
V Mariboru že 35 uradnih kitajskih delegacij
Iz Kitajske v Maribor je prišlo v času županovanja Andreja Fištravca 35 uradnih delegacij in sicer s strani predstavnikov mest Ningbo, Huai’an, Shanghai, Wuxi, Hangzhou, Chongqing, Nanjing, Nanchang ter uradne delegacije predstavnikov provinc Jiangsu, Shandong, Zheijang in Fujian. V tem času je bilo v Mariboru tudi več kot 20 obiskov investitorjev državnih in privatnih podjetij, so še navedli na mariborski občini.