V idiličnem primestnem okolju, kjer se zelena pokrajina zliva z mirno naravo, se nahaja Kmetija Šraj, na kateri domuje Alen Šraj.  Alen se s svojo mamo v prvi vrsti predano posveča življenju na kmetiji, ima pa tudi izjemno zanimiv hobi – žongliranje.

V Mariboru je samo deset žonglerjev

Za Alena žongliranje ni zgolj spretnost, ampak način življenja. Svojo strast do tega hobija je odkril že kot otrok in od takrat je to postalo neizogiben del njegovega vsakdana. Spominja se svojih začetkov, ko si je kot otrok kupit paket z različnimi žonglerskimi rekviziti in DVD-jem. "Če se prav spomnim takrat doma še nismo imeli interneta, sem pa imel DVD predvajalnik. Ko sem prišel domov sem ta paket odprl, ga začel predvajati in se s tem učil," pove in doda, da se je prvo naučil diabola in osnove za žogice. Kljub občasnim pavzam je vztrajal in svojo strast skozi leta nadgrajeval. Zdaj, po desetih letih aktivnega ukvarjanja pa ponosno poudarja, da je z vajami zelo "priden".

"Jaz nikoli nisem bil za nogomet ali ekipno igranje košarke. Pri takih stvareh so me vedno dali na gol pa še to nisem najbolje sodeloval. Vse, kar je do mene prišlo, je šlo tudi mimo mene v gol," se pošali in doda, da se je v žongliranju našel verjetno zato, ker gre za neko gibanje in ustvarjanje, ki krepi motorične sposobnosti in koncentracijo.

"Na neki točki pa sem spoznal Roka Lesjaka, ki je precej dejaven žongler iz Maribora, sodeluje pa tudi v kulturi. Potem pa sem preko njega spoznal celo slovensko žonglersko sceno, ker je to vseeno panoga, ki ni najbolj razširjena in razvita," nam pri tem zaupa. Glavni del žonglerske skupnosti je verjetno v Ljubljani in v Kranju, posamezne predstavnike pa je možno najti tudi v Mariboru, na obali in drugod po Sloveniji. "Na Facebooku imamo eno skupino, kjer nas je vključenih 120 iz cele Slovenije, se pa vedno najdejo posamezniki, ki znajo žonglirati, ampak se enostavno ne izpostavijo. Takih, ki se v Mariboru s tem ukvarjajo je vključno z mano približno 10," pojasni.

Skupnost se gradi skozi razne dogodke

Poleg osebne rasti in zadovoljstva želi mlad žongler deliti svoje znanje in strast z drugimi. Skupaj s prijatelji je pred kratkim na svoji kmetiji organiziral mini dvodnevni žonglerski dogodek, kjer so se ljubitelji žongliranja zbrali, da bi se učili, tekmovali in delili izkušnje. "Čez dan smo delili svoje znanje in tekmovali, zvečer pa smo odprli vrata za publiko in jim predstavili našo ognjeno predstavo," pravi Alen, ki vidi v teh dogodkih priložnost za gradnjo skupnosti ter promocijo žongliranja kot zdravega in zabavnega hobija. Pove tudi, da so bili odzivi zelo dobri, kar je žonglerje le še dodatno motiviralo za nadaljnje projekte in dogodke.

Kljub temu, da je bilo vreme vprašljivo, so na predstavi zabeležili med 120 in 150 obiskovalcev. Naslednji večji dogodek pa je načrtovan že 19. maja v Kamniku, kjer se bodo v sklopu dneva žongliranja izvajale delavnice in tekmovanja. 

"Na kmetiji mi je najlepše"

Kot že omenjeno, Alen ni le strasten žongler, ampak tudi predan skrbnik kmetije in zagovornik lokalne skupnosti. Zavzema se za ohranjanje kulturne dediščine in promocijo turizma v domačem kraju. "Na domačiji je bilo vzgojenih več generacij. Ko je leta 2017 preminula naša babica, sva kmetijo prevzela midva z mamo. Potem smo konkretno zavihali rokave in smo tri leta pridno obnavljali. Sprva smo želeli obnoviti samo hleve za konje, kasneje pa smo ugotovili, da imamo ogromno prostora za izkoristit, zato smo se usmerili tudi na turizem," nam pojasni. Trenutno imajo 4 sobice, kjer lahko obiskovalci "prespijo na balah sena", poleg tega pa sprejemajo zaključene družbe, ki si želijo domačo atmosfero in hrano.

Pove tudi, da se v turizem usmerjajo predvsem zato, ker jim sama infrastruktura kraja in dogajanje, to tudi omogočata. "Imamo ogromno potenciala, ki ga moramo izkoristiti. Ne samo mi, ampak tudi ostali gostinci in ponudniki v naši bližini." Sam si v prihodnosti želi, da bi lahko svoj kraj promoviral tudi s pomočjo žongliranja. Prav iz tega razloga, bo v prihodnosti zagotovo organiziral še kak dogodek.

Vsak se lahko nauči žonglirati

Alen se je skozi žongliranje naučil številne lekcije o vztrajnosti, potrpežljivosti in samodisciplini. "Žongliranje me je naučilo, da je pomembno vztrajati in ne obupati ob prvem neuspehu," pravi Alen, ki vidi v vsaki napaki priložnost za učenje in rast. "Pri žongliranju je tako: ko ne razmišljaš o tem, kaj delaš, ti to tudi uspe. Bolj, kot misliš o tem, kako boš kak trik izvedel, večje so možnosti, da ti bo vse skupaj padlo na tla," se pošali.

Poudari tudi, da je žongliranje podobno vožnji s kolesom – ko se enkrat naučiš kako in kaj, tega nikoli več ne pozabiš.

"Vsakega, ki ima interes, da se nauči žonglirati pozivam, da naj začne," poudari. V samo enem tednu se lahko otrok namreč nauči osnove žongliranja in, ko te osnove enkrat pozna, lahko na njih tudi gradi. Je pa to hobi, ki otrokom pomaga pri razvoju možganov in motoričnih sposobnosti. "Če vadiš 15 minut na dan se v enem tednu lahko naučiš. Ko ti enkrat uspe pa si zaradi tega toliko bolj vesel in zato tudi nadaljuješ," zaključi.