Nedolgo nazaj smo poročali o spolnem nadlegovanju na Drugi gimnaziji Maribor, ki se je končalo s tožbo proti šoli. Nekdanja profesorica geografije in zgodovine Anja Sovič je spremljala dijake na mednarodni izmenjavi na Švedskem, kjer bi jo naj tretji dan pričel spolno nadlegovati sodelavec. Slednjega je prijavila zaradi spolnega trpinčenja, nakar so jo na šoli (nezakonito) odpustili.

Domnevno nezakonito prenehanje delovnega razmerja

Odvetniška pisarna, ki zastopa zdaj že nekdanjo učiteljico zgodovine na mariborski tej gimnaziji, pa naj bi po poročanju Radia Maribor na svet zavoda šole konec prejšnjega tedna naslovila pismo, v katerem poziva svet, naj razmisli o odpoklicu ravnatelja Ivana Lorenčiča. Kot navajajo, so jim naslovili apel k odstopu zaradi vrste domnevnih nepravilnosti; izpostavili so domnevno nezakonito prenehanje delovnega razmerja z delavko, zavajanje javnosti in poziv drugim zaposlenim, da se v zadevo ne vmešavajo.

Ravnatelj očitke zavrača in ne razmišlja o odstopu

Odvetnik Urban Vrtačnik jim je dejal, da so v zadevi, povezani z učiteljico, uporabili že vse formalne postopke, zato se je odločil, da se s pozivom za razrešitev obrne na svet šole in ravnatelja še osebno pozove k odstopu. Po njegovem se je zvrstilo preveč neetičnih dogodkov in zadeva ne sme ostati prezrta. Prepričan je tudi, še navajajo, da je poskus vplivanja na zaposlene s pozivom, naj se ne vtikajo v zadevo, popolnoma družbeno nesprejemljiv. Lorenčič na drugi strani vse očitke zavrača in dodaja, da zaradi njega ne razmišlja o odstopu in naj o celotni zadevi razsodi sodišče.

Pobuda za razrešitev tudi svetu šole

Dopis s pobudo za razrešitev ravnatelja je odvetnik poslal tudi na svet šole. Predsednica Sanja Cvar jim je potrdila prejem dopisa in odgovorila, da prijave s strani učiteljice niso prijeli, zato je njihovo stališče, da o zadevi odločijo na sodišču. V Vrtačnikovi odvetniški pisarni naj bi bili namreč prepričani, da je po njihovih informacijah Lorenčič vplival na odločitev sveta šole. Na dogodek so se odzvali tudi v Sindikatu vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture (SVIZ), kjer so jim dejali, da o tej zadevi za zdaj niso uradno obveščeni. Če pa je do vplivanja resnično prišlo, dodajajo, je to popolnoma nedopustno.

Vključeni tudi policija in delovna inšpekcija

Dogajanje na drugi gimnaziji je preučeval tudi inšpektorat za šolstvo, ki ni ugotovil kršitev šolske zakonodaje. So pa domnevno spolno nadlegovanje po poročanju tega radia, prijavili policiji ter zadevi glede mobinga in delovnega razmerja predali delovni inšpekciji.