Danes je v UKC Maribor 36 bolnikov na intenzivnem oddelku, spremenila pa se je struktura bolnikov. “Gre za mlajše bolnike, v starosti od 36 do 65 let. Še vedno je približno med 80 in 85 odstotkov pacientov, ki pristane na intenzivni negi, necepljenih,” je pojasnila vodja covid intenzivnega oddelka, dr. Alenka Strdin Košir.
“Trenutno je v covid intenzivo prerazporejenih 40 zdravnikov in 91 medicinskih sester in lahko si predstavljate, kako pomanjkanje je to za druga delovišča,” je še pojasnila.
V primeru, da bi se stanje dodatno zaostrilo, imajo na razpolago dodatno lokacijo, problem pa tukaj predstavlja predvsem kader, ki ni dovolj ali pa sploh ni usposobljen za delo s covidnimi bolniki. “Postelje bomo zagotovili, zagotovili bomo tudi ventilatorje, strokovnost pa zna postati vprašljiva,” je povzela trenutno stanje. Nova lokacija je še en kardiološki oddelek, ki se po besedah Strdin Koširjeve z današnjim dnem odmika, da bo naredil prostor intenzivni covid terapiji.
Težava v strokovnosti in pomanjkanju kadra
Ne le kapacitete, veliko težavo v prihodnje za mariborski klinični center predstavlja pomanjkanje ustrezno usposobljenega kadra. Po besedah Strdin Koširjeve bo v prihodnje strokovnost težava. Največja zmogljivost je trenutno 44 intenzivnih postelj, glede na dnevni prirast, ki znaša 2 do 3 nove bolnike na dan, pa pričakujejo, da bodo v naslednjih dneh kapacitete zapolnili.
V UKC Maribor prostora zmanjkuje, zato bodo pacienti najverjetneje napoteni na druge oddelke slovenskih bolnišnic, obstaja tudi možnost, da bodo prepeljani na zdravljenje v tujino.
Predstojnica infekcijskega in akutnega covid oddelka Nina Gorišek Miksič je pojasnila, da se na njihovem oddelku zdravijo le še covid bolniki. Ostale so premestili na kliniko za interno medicino.
“Stanje se je izrazito poslabšalo v zadnjih dveh tednih. Bojimo pa se, da bo ta trend še naraščal, zato pozivam vse, da se karseda zaščitno obnašamo. Naše zmožnosti so omejene. Prestali smo hud jesensko-zimski val, kjer smo zapolnili vse svoje kapacitete. Znova se pridružujemo vrhu in bojimo se, da ne bomo zmogli,” je poudarila dr. Gorišek Miksičeva.
V zadnjih dveh dneh je bilo namreč šest bolnikov, ki so bili hospitalizirani, mlajših od 40 let.
Zaskrbljujoče je dejstvo, da se je starostna struktura bistveno spremenila. V zadnjih dveh dneh je bilo namreč šest bolnikov, ki so bili hospitalizirani, mlajših od 40 let. Malo manj kot tretjina bolnikov je cepljenih in narašča od septembra, ko jih je bilo le okrog 10 odstotkov. Razlag za to je po mnenju Gorišek Miksičeve več. Zaščita namreč s časom upade, sploh pri starejših osebah. Kljub temu je izpostavila, da so cepljeni še vedno 6-10 krat bolj zaščiteni od tistih, ki cepiva niso prejeli, ali bolezni niso preboleli.
“Bolnišnice delujemo kot eno”
“Covid je prinesel tudi nekaj dobrega”, je poudarila Miksičeva,”To je sodelovanje, bolnišnice namreč delujemo kot eno.”
“Za bolnika je sicer najboljše, če je lahko hospitaliziran v domačem kraju, na prvem mestu pa je, da je sploh hospitaliziran.” Medtem ko pri akutnih bolnikih oskrba ni pod vprašajem, pa težava nastane predvsem na intenzivni terapiji, kjer mora biti usposobljenost še toliko višja.
Zaradi covidnih bolnikov ostali programi “stojijo”
“Elektiva je danes na kirurgiji skoraj povsem ukinjena, zaradi pomanjkanja anesteziologov,” je izpostavil dr. Matjaž Vogrin, strokovni direktor UKC.
Težavo s prezasedenostjo Vogrin vidi tudi v tem, da država trenutno ni zaprta. “Nesreče se dogajajo, respiratorne težave so tu.”
Smo res na poti, da se nam zgodi Bergamo?
“Situacija je res alarmantna in žal, v kolikor se bo nadaljevalo s tem trendom, bo resno ogroženo zdravljenje necovid bolnikov,” je še opomnil. “Še enkrat pozivam vse državljane, naj delujejo zaščitno, kajti če bo ta vlak tako drvel naprej, se nam dejansko lahko zgodi Bergamo.”
V kolikor druge možnosti ne bo, Vogrin meni, da je tudi lockdown dobra rešitev.
Da bi iz situacije čim bolje izšli, so se znova pogovarjali o tem, da bi aktivirali študente medicine in zdravstvene nege, kis so po mnenju Vogrina odlično pomagali že v drugem in tretjem valu. V kolikor druge možnosti ne bo, Vogrin meni, da je tudi lockdown dobra rešitev.
Ne “jamramo” temveč pozivamo
Zorganizirati se za covid krizo je izredno težko, meni direktor UKC, dr. Anton Crnjac: “Situacija je res alarmantna in žal, v kolikor se bo nadaljevalo s tem trendom, bo resno ogroženo zdravljenje necovid bolnikov,” je še opomnil. “Še enkrat pozivam vse državljane, naj delujejo zaščitno, kajti, če bo ta vlak tako drvel naprej, se nam dejansko lahko zgodi Bergamo.”
O lockdownu se Crnjac ni želel opredeliti, je pa prepričan, da vlada premore dovolj razuma in bo sprejela odločitev, ki bo tudi za slovensko zdravstvo najboljša.