Eden izmed osrednjih božičnih simbolov so jaslice, ki predstavljajo prikaz rojstva Jezusa Kristusa. Od petka jih je kar okoli sto na ogled v dvorani v Zgornji Kungoti. Organizator velike mednarodne razstave jaslic je Rezbarsko-umetniško društvo Kungoški detli. Ogledate si lahko jaslice iz Slovenije, Madžarske, Italije, Hrvaške, Nemčije, Liverpoola in Ukrajine. Izdelala so jih društva in posamezniki, med njimi so tudi likovniki iz Studenc in Bistrice ob Dravi ter iz sosednje Hrvaške. "Gre za prvo mednarodno razstavo jaslic, sicer pa je to druga naša tovrstna razstava, prvo smo organizirali pred tremi leti," nam je povedal Dušan Knehtl, predsednik Kungoških detlov. Njihovo rezbarsko-umetniško društvo na razstavi sodeluje z več jaslicami njihovih članov, skupno pa je razstavljenih okoli 60 slovenskih jaslic različnih avtorjev iz vse Slovenije (Marijan Vodnik iz Domžal, velike jaslice iz Svete Trojice v Slovenskih goricah, društvo Pridne mravljice iz Jarenine, Spretni prsti podeželja iz Pesnice, jaslice iz Božičnega Vojnika in številne druge). Na petkovi otvoritvi razstave je zbrane pozdravila županja občine Kungota Tamara Šnofl, za kulturni program sta poskrbela Otroški pevski zbor Lučke in Vokalna skupina Mavrica iz Jarenine. Jaslice je v družbi dekana Igorja Ignacija Novaka blagoslovil mariborski nadškof Alojzij Cvikl, otvoritve se je med drugim udeležil tudi podpredsednik Društva ljubiteljev jaslic Slovenije Drago Kozinc

[[image_5_article_61506]] 

Jaslične figure v naravni velikosti je več umetnikov izdelalo iz poliuretanske pene

Še posebej zanimive so jaslične figure v naravni velikosti, ki so postavljene na odru dvorane. Te so pred desetimi leti izdelali umetniki v osrednjih Slovenskih goricah. Gonilna sila projekta je bil Franc Ferlinc, izučen mizar iz Svete Trojice, ki v svoji delavnici, klub temu da je že 12 let v pokoju, izdeluje najrazličnejše stvari. 13. novembra leta 2013 je idejo o jaslicah v naravni velikosti predstavil trojiškemu župniku p. Bernardu Goličniku, ki se je s predlogom takoj strinjal. Dogovorila sta se, da bodo jaslice postavili na travnato zelenico pod trojiškim samostanom. Ferlinc se je nato povezal z Jožetom Želom, ki je bil tedaj zaposlen na občinski upravi v Sveti Trojici, in izdelava je dan kasneje že stekla. "Ker smo v tistem času s poliuretansko peno izolirali domačo klet, se mi je porodila ideja, da figure izdelamo iz teh plošč. Še prej jih je bilo seveda potrebno zlepiti, da smo pridobili dovolj mase," pove Ferlinc, ki se je kot organizator projekta nato povezal z lokalnimi umetniki. Sveto družino je izdelal Dani Rajh iz Zgornje Ščavnice, Lucia Žitnik iz Oseka tri pastirje, Friderik Kozar in Aleksander Gregorič s Ptuja sta ustvarila svete tri kralje, za živali, torej ovce, kravo in osla, pa je poskrbela Ferlinčeva žena Ivanka. Izdelati je bilo potrebno tudi velik hlevček, ki je nastal v Ferlinčevi delavnici. Material zanj je prispevala družina Žel, glavni mojster izdelave je bil tesar Slavko Šilak.

[[image_2_article_61506]]

Poliuretanska pena se je izkazala kot zelo primerna za oblikovanje. Rezati jo je bilo mogoče kar z nožem. Dani Rajh, sicer znan pesnik, ljudski godec, humorist in popotnik, ki je s pomočjo knjig in akademske kiparke pridobil tudi rezbarsko znanje, tega materiala pred tem ni poznal. Jaslice je izdeloval v glavnem iz lesa. »Pri delu z neobdelanimi poliuretanskimi ploščami mi je veliko pomagal Jože Žel, ki je najprej na grobo izrezal figure. Vse podrobnosti pa sem oblikoval sam. Podobno kot pri delu z lesom velja, da šteje le prvi rez, naknadni popravki niso mogoči,« nam pove Rajh. Vse tri figure je izdelal v enem tednu, največ časa mu je vzel lik Marije, ki jo je izdelal v nekoliko sklonjenem položaju. Jaslice sicer izdeluje iz lipovega lesa, za ozadje velikokrat uporabi odpadne deske. V glavnem gre za miniaturne prikaze Jezusovega rojstva, ki jih tudi prodaja. Še posebej so iskane pri Avstrijcih. Nekoč je izdelal celo jaslice v obliki knjige. V preteklosti jih je razstavljal v Ljubljani in drugih krajev. 

Izdelane jaslične figure je pobarval Franc Vindiš, po poklicu slikopleskar, ki je v ta namen sam prispeval z vremensko obstojno barvo. Pri delu mu je pomagal Janez Breznik. Izbrali so svetlo rjavo  barvo, navdih zanjo je Franc Ferlinc dobil pri kamnitih kipih v trojiški cerkvi in pri slovenskogoriškem apnencu iz Oseka, iz katerega je zgrajena tudi cerkev. Marsikdo zato mislil, da so jaslične figure izdelane iz kamna.

[[image_4_article_61506]]

Zadnji dve leti so sveto družino postavljali v veliko kroglo 

16. decembra, po dobrem mesecu od ideje, so jaslice že postavili. Med leti 2013 in 2020 si jih je na mestu pod samostanom ogledalo veliko obiskovalcev od blizu in daleč, ki so bili nad videnim navdušeni. Sedanje vodstvo občine je pred slabimi tremi leti hlevček, ki je med drugim služil kot navdih jasličarju iz Vojnika, ta je na njegovi podlagi izdelal hlevček za Vatikan, umaknilo z zelenice pod samostanom. Ferlinc pravi, da še danes ne ve, kje je hlevček, del figur, in sicer sveto družino, pa so naslednji dve leti postavili v veliko kroglo s premorom tri metre, ki je stala na osrednjem trojiškem trgu, izdelal pa jo je Ferlinc. Letos te krogle tam ni. So pa figure na ogled na prej omenjeni veliki mednarodni razstavi v Zgornji Kungoti.

[[image_1_article_61506]]

Franc Ferlinc je sicer v svoji delavnici izdelal še druge vrste jaslic. Posebej izstopajo miniaturne jaslice v leseni krogli, pa nekoliko večje jaslice iz lipovega lesa, za katere je kot osnovo uporabil leseno vejo. Izdelal je tudi maketi trojiške cerkve. Ena je na ogled v njegovi domači zasebni zbirki, druga na razstavi jaslic v samostanski kleti v Sveti Trojici, v preteklosti jo je že razstavil v Božičnem Vojniku. Izdeluje pa še druge lesene izdelke, o čemer si lahko preberete v članku Spominska soba Franca Ferlinca obuja kolarsko dejavnost njegovega očeta.

[[image_3_article_61506]]

Razstavo jaslic v dvorani v Zgornji Kungoti si lahko ogledate vsak dan do 1. januarja med 13. in 19. uro. Vstop je prost. Predstavniki rezbarsko-umetniškega društva bodo poskrbeli za vodstvo po razstavi in za tople napitke.