V športni dvorani v Spodnjem Dupleku so danes pripravili sejem o energetski neodvisnosti, ki ga je organizator, Občina Duplek v sodelovanju z osnovnima šolama iz Dupleka in Korene, poimenoval Zelena in digitalna prihodnost. Šlo je za projekt lokalne akcijske skupine Ovtar Slovenskih goric, na katerem so sodelovali ponudniki, ki so obiskovalcem v dvorani ponudili več informacij glede sončnih elektrarn, malih čistilnih naprav, e-koles, e-vozil, e-skirojev in električnih polnilnic.
Na sejmu se je predstavilo več ponudnikov
Na sejmu je tako s predstavitvijo malih čistilnih naprav sodelovalo podjetje Roto group d.o.o., s področja sončnih elektrarn podjetje E-projekt d.o.o., ki je na stojnici predstavljalo literaturo in razstavne eksponate s področja solarne energije. Zainteresiranim obiskovalcem so računalniško izdelali osnutek sončne elektrarne za njihovo stavbo. IOS, Inštitut za okoljevarstvo in senzorje, je predstavil membranski biološki reaktor za čiščenje fekalne vode, ki je primerna za ponovno sanitarno uporabo. Vizije mobilnosti d.o.o., ki podjetjem, društvom in drugim organizacijam nudijo uporabo električnega vozila po posebnem dogovoru ter postavitev in upravljanje polnilne infrastrukture, so predstavljale e-vozila. Podjetje Urgenca bike, servis in trgovina d.o.o. je predstavilo šest e-koles in ergonomske sedeže, Občina Duplek pa sofinanciranje malih čistilnih naprav. Skupna občinska uprava Maribor, oddelek za varstvo okolja, in Energetsko podnebna agencija za Podravje sta osveščala o varovanju okolja, pravilni rabi kuriv, čiščenju dimnikov, …
Mag. Peter Kaube, univ. dipl. inž. el., direktor projektov v Elektru Maribor je predaval na temo nove energetske regulative in samozadostnosti z energijo, predstavniki družbe RISO d.o.o. so predavali o tem, kje dobiti nepovratne finančne spodbude za energetsko neodvisnost, podjetje RADIX d.o.o. pa je na primeru dobre prakse prikazalo, kako se lotiti investicije v stanovanjsko hišo in kmetijsko gospodarstvo, da še vedno ostaja energetsko učinkovita. Osnovna šola Duplek, partner v projektu, je pripravila razstavo izdelkov osnovnošolcev na temo pomena varovanja okolja in uporabe obnovljivih virov energije.
Ponudbo so s svojimi ekološkimi in drugimi proizvodi ter izdelki dopolnili lokalni ponudniki z območja LAS Ovtar Slovenski goric: Društvo za zdravilne rastline, cvetje in vrtnine Melisa Korena, Hiša vin Kokol, kmetija Pesel, Društvo za ohranjanje naravne in kulturne dediščine Nacekova hiša, kmetija Ješovnik in domača obrt Ivan Vajngerl.
Učenci Osnovnih šol Duplek in Korena so predstavili rezultate projekta Z ustvarjalnostjo in kreativnostjo do podjetnosti
V času sejma so podelili nagrade učencem Osnovnih šol Duplek in Korena, ki so sodelovali v projektu »Z ustvarjalnostjo in kreativnostjo do podjetnosti«, izvedbo katerega financira javna agencija SPIRIT Slovenija ob finančni podpori Ministrstva za gospodarski razvoj in tehnologijo. V realizacijo projekta so bili vključeni zunanji mentorji s podjetniškimi izkušnjami in dokazljivimi izkušnjami v izvajanju podjetniških programov za učence dr. Lara Plajh in učitelji: Andreja Zelenik, Loresana Grabušnik Perkovič in Štefka Ornik, ki so v namen projekta opravile 32 ur dodatnega izobraževanja. V okviru projekta so učenci na več delavnicah v sodelovanju z učitelji razvijali idejo podjetništva, od ugotavljanja problema do rešitev. “Učenci, skupaj jih je sodelovalo 60, so v okviru projekta razmišljali o tem, kako ustvariti sodoben inovativen produkt ali storitev, ki dosegata tudi določene standarde ekologije, prijaznosti do okolja in uporabnika. Sami so morali razviti idejo o tem, kaj bodo ustvarjali, poiskali so materiale in načine komunikacije s trgom. Na ta način so tudi osebnostno rasli. V okviru tehničnega dne so učenci ustvarjali produkte, npr. digitalno škatlo, različne produkte za tržnice, …, v ustvarjalnem vikendu so morali svoj izdelek skomunicirati s trgom z namenom prodaje, obiskovalcem v dvorani pa so prikazali kratke video predstavitve, ki so nastali v projektu,” je pojasnila zunanja mentorica dr. Lara Plajh.