Na južni strani (nekopalnega) Trojiškega jezera v občini Sveta trojica v Slovenskih goricah sta občina in Planinsko društvo Hakl s skupnimi močmi poskrbela za novo pridobitev občine. Na prostem so postavili montažno plezalno steno, trenutno v velikosti 35 kvadratnih metrov, a se bo kmalu še povečala. Kot nam je dejal predsednik društva Drago Lipič iz Plezalnega društva Hakl, je stena sestavljena iz kovinskih cevi gradbenega odra.

Je montažna, saj je povezana z objemkami, s katerimi se sestavlja gradbeni oder. “To pomeni, da jo lahko po potrebi tudi premaknemo na drugo lokacijo ob jezeru, v primeru, da bi sedanjo zemljišče želeli uporabiti za kakšen drugi objekt ob jezeru,” nam je zaupal.

Primerna za vse starosti in težavnostne stopnje

Stena meri v višino 5 metrov in je v obliki črke »L« zaradi povečane stabilnosti same konstrukcije. Prav tako jo je obojestransko še vedno možno obdati s plezalno površino. V tem primeru bo skupna plezalna površina okoli 70 m2. V prvi fazi izgradnje, ki so jo otvorili včeraj, bo obdelana površina merila 35 m2, na kateri bodo različne plezalne smeri, od smeri, ki bodo primerne za otroke pa vse do dela stene s previsi, ki bo zahtevali nekaj več plezalnih izkušenj. Na teh zahtevnejših in višjih mestih bo obvezna uporaba plezalnega pasu z varovanjem z vrvjo. Uporaba umetne stene bo pogojena z upoštevanjem navodil in zahtev, ki bodo navedeni na opozorilnih tablah.

Namesto zaprtih prostorov v naravo

“Z izvedeno prvo fazo izgradnje bomo zadovoljili želje tistim, ki sedaj odhajajo »plezat« v Ptuj ali Maribor v zaprte prostore (telovadnice ali športne dvorane). Sedaj bodo lahko vadili ali ljubiteljsko plezali  v Trojici na prostem, kjer ne bo potrebno za vsak dan plačevati stroške čiščenja in uporabe telovadnic, saj so ti stroški za te prostore že kar visoki,” meni Lipič.

V društvu bodo strošek za uporabo prilagodili oziroma uredili tako, da bomo imeli dovolj za redno vzdrževanje stene. Torej za zamenjavo izrabljenih oprimkov in vzdrževanje konstrukcije in plezalnih površin.

Sredstva še vedno zbirajo

Cena za postavitev konstrukcije in izgradnjo prve faze znaša 6500 evrov, od tega je občina Sveta Trojica namenila 2000 evrov, prav tako pa PD Hakl. Preostanek sredstev so pridobili s prostovoljnimi prispevki domačih obrtnikov in članov Planinskega društva. “Sredstva še vedno zbiramo, saj imamo namen dokončati tudi drugo fazo  v prihodnjem letu. Del donacij smo prejeli tudi v obliki materiala.”

Zamisel o plezalni steni se je sicer porodila že predlani, a je zaradi pomanjkanja sredstev, težave z lokacijo stene in prejšnjega vodstva društva niso uresničili. “Tudi večje razumevanje novega župana Občine Sv. Trojice je opravilo svoje,” nam je zaupal. Prav tako je bilo po balvanski umetni steni vse več pobud mladih plezalcev, ki so bili še izdatno podžgani zaradi velikih uspehov svetovne prvakinje balvanskega plezanja Janje Garnbret, zaradi katere se jim je ta šport še bolj priljubil.

Plezali bomo lahko vsi

Sicer pa stena ne bo namenjena le izkušenim plezalcem iz “društvene reprezentance”, ampak tudi širši populaciji, torej tudi naključnim, ki bodo želeli preizkusiti svoje plezalne sposobnosti.

Na zemljišču kmalu tudi najnižja planinska koča v državi?

Za letos sicer ne načrtujejo dodatnih postavitev kakšnih drugih športnih rekvizitov v naravi, saj zemljišče še nima dokončne odločitve za kaj vse se bo v bodoče uporabljalo. “V bodočnosti pa načrtujemo, v kolikor bo Občina in predvsem župan pripravljen, v bližini stene postaviti planinsko kočo III. kategorije, ki bo tudi najnižja planinska postojanka v državi ( na višini okoli 250 mnv).”